۷ نژاد برتر گوسفند زنده خارجی|دامداران پاک

قیمت گوسفندان ايراني بسیار مناسب تر از سایر گوسفندان است و نژاد گوسفند زنده همواره به عنوان یکی از سودمندترین حیوانات برای بشر بوده است که از گوشت ،لبنیات و پوست (پشم) آن استفاده می نمایند. درست است که می توان از گوسفند این استفاده ها را برد اما هر نژادی از گوسفندان داراری ویژگی های منحصر به فردی هستند برای مثال یک نوع نژاد ممکن است گوشت خوبی داشته باشد و نژاد دیگری مقدار شیر بیشتری را تولید می نماید. بنابراین با درک مزایا و ویژگی های هر نژاد می توان انتخاب خوبی در هنگام خرید گوسفند زنده داشته باشیم.  

 

نژاد گوسفند خارجی

انواع نژاد گوسفند خارجی

گوسفند یکی از حیوانات اهلی پرورشی رایج در سراسر جهان است و در اکثر نقاط دنیا به ویژه به دلیل تنوع نژادی و خصوصیات متفاوت، پرورش داده می‌شود. هر نژاد گوسفند با توجه به شرایط آب و هوایی و نیازهای انسان، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.

گوسفند مرینوس

گوسفند مرینوس یک نژاد گوسفند پرورشی است که به خاطر پوست و پشم با کیفیت بالاش مشهور است. این نژاد اصلی‌ترین گوسفند پرورشی در کشور استرالیا محسوب می‌شود و به دلیل پشمی با رنگ‌های سفید، خاکستری و بژ، که به صورت قطعات بزرگ و بدون خز رشته‌ای است، شناخته می‌شود. گوسفندان مرینوس اصطلاحاً برای تولید پشم بره و همچنین گوشت پرورش داده می‌شوند.

پشم این گوسفندان دارای بافتی نرم و یکنواخت است و در برابر آتش مقاوم می‌باشد. این ویژگی‌ها باعث محبوبیت بالای این نژاد در صنایع مختلف می‌شود. پشم مرینوس به صورت قطعات بزرگ به بازار عرضه می‌شود و در تولید محصولاتی مانند پلاسیدها، فرش‌ها، پوشاک و سایر محصولات با کیفیت بالا استفاده می‌شود.

گوسفند لایستر

گوسفند لایستر (Leicester) یک نژاد گوسفند پرورشی است که در انگلستان توسعه یافته است. این نژاد به دلیل پشمی بافتی پرزوار و بلند که دارد، بسیار محبوب است. گوسفندان لایستر عمدتاً برای تولید گوشت و پشم پرورش داده می‌شوند و به علت وزن بالایی که دارند، در اروپا و آمریکای شمالی به عنوان گوسفندان پرورشی برای تولید گوشت شناخته می‌شوند.

این گوسفندان دارای بدنی بزرگ و قد بلند هستند و معمولاً به رنگ سفید، مایل به خاکستری یا بژ ظاهر می‌شوند. پشم آن‌ها نیز با کیفیت بسیار بالاست و برای تولید پلاسیدها، فرش‌های دستبافت و همچنین پوشاک استفاده می‌شود.

گوسفند لینکلن

گوسفند لینکلن (Lincoln) یک نژاد گوسفند پرورشی است که در انگلستان توسعه یافته است. این نژاد گوسفند به خاطر پشم بافتی بلند و با کیفیت خود مشهور است و به همین دلیل بسیار محبوب است. گوسفندان لینکلن عمدتاً برای تولید پشم و گوشت پرورش داده می‌شوند.

این گوسفندان دارای بدنی بلند و طولانی با قدرت جسمانی بالا هستند و معمولاً به رنگ سفید ظاهر می‌شوند. پشم گوسفندان لینکلن بسیار با کیفیت است و برای تولید پلاسیدها، فرش‌های دستبافت، پوشاک و همچنین در تولید الیاف تاری پشمی استفاده می‌شود. به دلیل بافت و ضخامت مناسب پشم آن‌ها، گوسفندان لینکلن به عنوان یکی از پرطرفدارترین نژادهای گوسفند برای تولید پشم در جهان شناخته می‌شوند.

گوسفند دورست

گوسفند دورست یا (Dorset) یک نژاد گوسفند پرورشی است که در انگلستان توسعه یافته است. این نژاد گوسفند به دلیل توانایی بالای تولید گوشت و پشم، بسیار محبوب است. گوسفندان دورست عمدتاً برای تولید گوشت و پشم پرورش داده می‌شوند و به دلیل توانایی بالای تولید شیر نیز، برای تولید لبنیات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این گوسفندان دارای بدنی متوسط و قد متوسطی هستند و معمولاً به رنگ سفید ظاهر می‌شوند. پشم گوسفندان دورست نیز بسیار با کیفیت است و برای تولید پلاسیدها، فرش‌های دستبافت، پوشاک و همچنین در تولید الیاف تاری پشمی استفاده می‌شود. گوسفندان دورست به دلیل توانایی بالای تولید و قابلیت پرورش در شرایط مختلف آب و هوایی، یکی از پرطرفدارترین نژادهای گوسفند در جهان محسوب می‌شوند.

 

مطلب پبشنهادی : معرفی بهترین نژاد های گوسفند 

نژاد گوسفند زنده خارجی

گوسفند دورپر

گوسفند دورپر (Dorper) یک نژاد گوسفند پرورشی است که در جنوب آفریقا توسعه یافته است. این گوسفندان عمدتاً برای تولید گوشت و پشم پرورش داده می‌شوند و به دلیل توانایی بالای تحمل شرایط آب و هوایی مختلف و راحتی در پرورش، بسیار محبوب هستند.

گوسفندان دورپر دارای بدنی متوسط تا بزرگ و وزن بالایی هستند و معمولاً به رنگ سفید ظاهر می‌شوند. پشم گوسفندان دورپر بسیار با کیفیت است و به دلیل خاصیت ضدآبی و مقاومت در برابر گرما و سرما، بسیار با ارزش است. گوسفندان دورپر برای تولید گوشت نیز بسیار مناسب هستند و به دلیل رشد سریع و وزن بالایی که در طی دوره رشد دارند، به عنوان یکی از نژادهای پرطرفدار در صنعت گوسفندپروری محسوب می‌شوند.

گوسفند همشایر

گوسفندان همشایر دارای پشمی تیره و صورتی سیاه می‌باشند. این نژاد اندازه جسمی متوسط دارد و با رشد سریع خود به عنوان گوسفندان گوشتی در مزارع شناخته می‌شوند. گوشت آن‌ها دارای مزه‌ای خوب است و وزن قوچ بالغ این نژاد حدود ۱۳۵ کیلوگرم می‌باشد. اصلی‌ترین کشور و منشأ گوسفندان همشایر انگلستان است.

این گوسفندان سالانه می‌توانند حدود ۳ تا ۶ کیلوگرم پشم تولید کنند. رنگ بینی و گوشهای آن‌ها سیاه است و بدون شاخ می‌باشند. نژاد همشایر به دلیل ویژگی‌های گوسفندان گوشتی و توانمندی در تولید پشم، در صنعت پرورش گوسفندپروری مورد توجه قرار می‌گیرد.

گوسفند سافولک
برای دامدارانی که بیشتر به دنبال نژاد گوسفند گوشتی هستند، گوسفند سافولک می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. رنگ پا و صورت این گوسفندان سیاه می‌باشد و پشم متوسطی نیز دارند. این نژاد به عنوان گوسفندان گوشتی معروف است و گوشت خوشمزه و با کیفیتی تولید می‌کنند.

گوسفندان سافولک با ویژگی‌های گوشتی برجسته‌ای که دارند، انتخابی مناسب برای دامدارانی هستند که به تولید گوشت با کیفیت عالی علاقه دارند. رنگ سیاه در پاها و صورت این گوسفندان به آن‌ها زیبایی خاصی می‌بخشد. همچنین، پشم متوسطی که دارند، به عنوان یک ویژگی مزیت‌آمیز برای دامداران محسوب می‌شود.

از آنجا که گوسفندان سافولک به خوبی به شرایط مختلف آب و هوایی و محیط‌های دامداری سازگار هستند، این نژاد به عنوان یک گزینه مطلوب در صنعت دامداری گوسفندپروری شناخته می‌شود.

سخن پایانی

اگر میخواهید ۵ نژاد برترگوسفند زنده ایرانی نیز اشنا شوید بر روی لینک کلیک نمایید. و چنانچه شما قصد خرید گوسفند زنده در نژادهای مختلف را دارید می توانید تنها با یک تماس با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶  گوسفند زنده مورد نظر خود را سفارش دهید و این دام را در محلی که گفته اید به راحتی تحویل بگیرید.