معرفی نژاد گوسفند شال

گوسفند شال یا گوسفند بلوچی، نوعی از گوسفندان است که در منطقه‌های شرقی ایران و پاکستان و کشورهای همسایه زندگی می‌کند. این نوع گوسفند، دارای رنگ بدنی سفید و یا خاکستری است و به دلیل داشتن الیاف طبیعی و نرمی بالا، پشم گران قیمتی تولید می‌کند.

گوسفند نژاد شال از نژادهای مرغوب گوسفند زنده در ایران می باشد که در دسته گوسفندان با وزن نسبتا سنگین طبقه بندی می شود. این نژاد به دلیل گوشت فراوانی که دارد برای تولید گوشت جزو بهترین نژاد ها می باشد.
این گوسفندان بازدهی بسیار مناسبی را همواره برای دامداران  داشته است و سالانه می توانند بیشتر از دوبار زایش داشته باشند. این نژاد بیشتر بدون شاخ هستند و مدت پرواربندی در آ« ها کوتاه می باشد و در صورت تغذیه خوب، می توانند در دوره پرواربندی تا حدود ۳۰۰ گرم نیز باشند.

خصوصیات گوسفندان شال

گوسفند شال در هنگام تولد دارای پشم و پوستی به رنگ خاکستری تیره و گاهی مایل به سیاه می باشد که با رشد گوسفند رنگ پوست و پشم به شکری مایل به خاکستری تبدیل خواهد شد. روی پیشانی این گوسفندان لکه های سفید وجود دارد که گاهی تا پشت سر آن ها هم ادامه خواهد داشت.

چنانچه گوسفند شال را از نیم رخ نگاه کنید شاهد محدب بودن بینی این گوسفند خواهید بود، این گوسفندان در زیر گلو و یا زیرگوششان زنگوله هایی دارند که حالت آویزان هستند.

در ایران، چندین نوع گوسفند شال وجود دارد که هر یک از آنها دارای خصوصیات مختلفی هستند. اما بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده، نژاد گوسفند شال زنده ماکو به عنوان یکی از بهترین نژادهای گوسفندان شال در ایران شناخته شده است.

گوسفند شال زنده ماکو یکی از نژادهای ایرانی بوده و در منطقه ماکو واقع در استان آذربایجان غربی پرورش یافته است.این نوع گوسفند، پشمی بافتی و ضخیم دارد که برای تولید البسه و فرش استفاده می‌شود.
همچنین، گوشت گوسفند شال زنده ماکو دارای کیفیت بسیار عالی میباشد. گوسفند شال زنده ماکو به دلیل تطابق با شرایط آب و هوایی و محیطی منطقه ماکو و همچنین توانایی پرورش در شرایط دشوار و کم آبی، به عنوان یکی از بهترین نژادهای گوسفندان ایرانی شناخته شده است.

ویژگی‌های بدنی گوسفند‌ شال

چنانچه بخواهیم تعریفی از اندام گوسفند شال بگوییم اعم از میش یا قوچ شال، می توانیم بگوییم که دارای جثه درشتی هستند و به سر و بدن طویلی دارند. قد میش های این نژاد بین ۷۲ تا ۷۵ سانتی متر و قوچ هایش بین ۷۵ تا ۷۷ سانتی متر قد دارند. تنه میش های این نژاد حدود ۸۰ تا ۸۵ سانتی متر و طول تنه قوچ ها نیز ۹۰ تا ۱۰۵ سانتی متر می باشد.

مطلب پیشنهادی : ۷ نژاد برتر گوسفند زنده خارجی

وزن بره شال هم در هنگام تولد بین ۳ تا ۳٫۵ کیلو گرم می باشد و وزن گوفند بالغ این نژا نیز بین ۷۰ تا ۷۵ کیلو گرم می باشد. بهتر است بدانید این گوسفندان به دلیل شیر دهی بالا و وزن گیری عالی در دسته گوسفندان شیری-گوشتی قرار می گیرند.

گوسفند نژال شال

گوسفند نژال شال

پرورش گوسفند شال

همانطور که گفته شد گوسفند شال یکی از نژادهای گوسفندان ایرانی میباشد که به خاطر پوست و پشم باکیفیت خود مشهور میباشد. پرورش گوسفند شال در مناطق کوهستانی و خشک ایران انجام می‌شود و به دلیل تطابق با شرایط آب و هوایی و محیطی این مناطق، می‌تواند به عنوان یکی از بهترین گوسفندان برای پرورش در این مناطق شناخته شود.

برای پرورش گوسفند شال، ابتدا باید به انتخاب نژاد مناسب، چیدمان و تجهیزات مورد نیاز برای پرورش، تغذیه صحیح و مدیریت دام‌ها توجه نمود. در طول فصل تابستان، در مناطقی که دارای اقلیم گرم و خشک هستند، بهتر است از گوسفندان دو جهته برای پرورش استفاده شود. این گوسفندان علاوه بر پوست و پشم، برای تولید گوشت نیز بسیار مناسب هستند.

برای تغذیه گوسفند شال، غذایی با ارزش غذایی بالا و بهترین کیفیت باید به آنها داده شود.

می‌توان از علوفه‌های خشک مانند یونجه، شبدر و ذرت، علوفه‌های تازه مانند چغندر، کاه و جو، و همچنین از نوعی علوفه خاص با نام “گندم سبز” استفاده کرد.

همچنین، برای پرورش گوسفند شال، باید به مدیریت صحیح دام‌ها توجه کرد و به صورت دوره‌ای و با کمک پزشک دامپزشکی، واکسیناسیون و تزریقات انجام داد. همچنین، باید به تمیزی و ضدعفونی کردن محیط پرورش و همچنین کنترل بیماری‌های ناشی از باکتری‌ها و انگل‌های مختلف توجه کرد.

قیمت میش شال

در بازار ایران، قیمت میش شال معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان است، اما این قیمت ممکن است در برخی از مناطق کشور تفاوت داشته باشد. همچنین، برای تعیین قیمت دقیق میش شال، باید به ارزش پشم و پوست آن، سن و وزن میش و همچنین شرایط بازار توجه کرد.

اصلاح نژاد گوسفند شال

در کشور ما چند سالی می باشد که طرح هایی برای اصلاح نژاد گوسفند شال با سایر نژادها همچون رومانوف برای بهبود یافتن ضرایب تولیدی، در حال تحقیق می باشد. به دلیل اینکه گوسفند شال از لحاظ ژنتیکی در دسته گوسفندان مرغوب می باشد.

بنابراین این قابلیت  از طریق تلاقی ژنتیکی با گوسفند رومانوف ، چندین برابر خواهدشد و مر غوبیتش بسیار افزایش میابد. از مهمترین خصوصیات این گوسفند چند قلوزایی است که این قابلیت در گوسفندان ایرانی ضعیف است.

زیست بوم گوسفند شال

زیست بوم این گوسفندان در استان قزوین و شهرستان هایی همچون بوئین زهرا و منطقه ای به نام شال است. با توجه به محل اصلی پرورش  این گوسفندان و خصوصیات فیزیکی و همچنین اندامی این نژاد میتوانیم بگوییم که اصلا در مناطق سرد و کوهستانی رشد و بازدهی نخواهند داشت و برای این نواحی سایر نژادها مناسب می باشند.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره گوسفند نژاد شال صحبت شد، چنانچه قصد خرید گوسفند زنده را دارید، می توانید با شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ گوسفند مد نظر خود را سفارش دهید و درب منزل خود تحویل بگیرید.