معرفی نژاد گوسفند شال

گوسفند نژاد شال از نژادهای مرغوب گوسفند زنده در ایران می باشد که در دسته گوسفندان با وزن نسبتا سنگین طبقه بندی می شود. این نژاد به دلیل گوشت فراوانی که دارد برای تولید گوشت جزو بهترین نژاد ها می باشد.
این گوسفندان بازدهی بسیار مناسبی را همواره برای دامداران  داشته است و سالانه می توانند بیشتر از دوبار زایش داشته باشند. این نژاد بیشتر بدون شاخ هستند و مدت پرواربندی در آ« ها کوتاه می باشد و در صورت تغذیه خوب، می توانند در دوره پرواربندی تا حدود ۳۰۰ گرم نیز باشند.

برای اطلاع از قیمت گوسفند نژاد شال و گوسفند زنده به صفحه قیمت گوسفند زنده مراجعه کنید

خصوصیات گوسفندان شال

گوسفند شال در هنگام تولد دارای پشم و پوستی به رنگ خاکستری تیره و گاهی مایل به سیاه می باشد که با رشد گوسفند رنگ پوست و پشم به شکری مایل به خاکستری تبدیل خواهد شد. روی پیشانی این گوسفندان لکه های سفید وجود دارد که گاهی تا پشت سر آن ها هم ادامه خواهد داشت.

چنانچه گوسفند شال را از نیم رخ نگاه کنید شاهد محدب بودن بینی این گوسفند خواهید بود، این گوسفندان در زیر گلو و یا زیرگوششان زنگوله هایی دارند که حالت آویزان هستند.

ویژگی‌های بدنی گوسفند شال

چنانچه بخواهیم تعریفی از اندام گوسفند شال بگوییم اعم از میش یا قوچ شال، می توانیم بگوییم که دارای جثه درشتی هستند و به سر و بدن طویلی دارند. قد میش های این نژاد بین ۷۲ تا ۷۵ سانتی متر و قوچ هایش بین ۷۵ تا ۷۷ سانتی متر قد دارند. تنه میش های این نژاد حدود ۸۰ تا ۸۵ سانتی متر و طول تنه قوچ ها نیز ۹۰ تا ۱۰۵ سانتی متر می باشد. وزن بره شال هم در هنگام تولد بین ۳ تا ۳٫۵ کیلو گرم می باشد و وزن گوفند بالغ این نژا نیز بین ۷۰ تا ۷۵ کیلو گرم می باشد. بهتر است بدانید این گوسفندان به دلیل شیر دهی بالا و وزن گیری عالی در دسته گوسفندان شیری-گوشتی قرار می گیرند.

اصلاح نژاد گوسفند شال

در کشور ما چند سالی می باشد که طرح هایی برای اصلاح نژاد گوسفند شال با سایر نژادها همچون رومانوف برای بهبود یافتن ضرایب تولیدی، در حال تحقیق می باشد. به دلیل اینکه گوسفند شال از لحاظ ژنتیکی در دسته گوسفندان مرغوب می باشد.

بنابراین این قابلیت  از طریق تلاقی ژنتیکی با گوسفند رومانوف ، چندین برابر خواهدشد و مر غوبیتش بسیار افزایش میابد. از مهمترین خصوصیات این گوسفند چند قلوزایی است که این قابلیت در گوسفندان ایرانی ضعیف است.

زیست بوم گوسفند شال

زیست بوم این گوسفندان در استان قزوین و شهرستان هایی همچون بوئین زهرا و منطقه ای به نام شال است. با توجه به محل اصلی پرورش  این گوسفندان و خصوصیات فیزیکی و همچنین اندامی این نژاد میتوانیم بگوییم که اصلا در مناطق سرد و کوهستانی رشد و بازدهی نخواهند داشت و برای این نواحی سایر نژادها مناسب می باشند.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره گوسفند نژاد شال صحبت شد، چنانچه قصد خرید گوسفند زنده را دارید، می توانید با شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ گوسفند مد نظر خود را سفارش دهید و درب منزل خود تحویل بگیرید.