۵ نژاد برترگوسفند زنده| دامداران پاک

از مهم ترین منابع تولید گوشت روزمره انسان ها از طریق گوسفند زنده می‌باشد، همچنین از دام زنده می توان در تهیه گوشت و پشم نیز استفاده نمود؛ شما برای اطلاع یافتن از قیمت گوسفند زنده روز – قیمت دام زنده می توانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید. گوسفندان نیز همانند سایر حیوانات دارای نژادهای مختلفی هستند که هر یک از این گوسفندها با نژادهای مختلف برای تولید گوشت بسیار مناسب هستند، و برخی از این نژادها نیز برای تولید پشم یا شیر پرورش داده می شوند. در این مطلب سعی داریم تا به معرفی نژادهای برتر گوسفندها بپردازیم.

گوسفند رومانف

این گوسفند از نژاد گوشتی، چند قلو زا و بی دنبه و همچنین زودرس می باشد، گوسفند رومانف از بره وری بالا و قابلیت مادری بسیار مناسبی برخوردار است. رومانف در تمام فصول سال زاد و ولد می نماید و هر دو سال سه سری بره و در صورت مدیریت تولید مثل و تغذیه ای مناسب سالی دو سری بره به دنیا می آورد، میش رومانف بدون کمک می تواند به سه قلو های خود رسیدگی نماید. بره های این نژاد وزن بسیار کمی دارند و به همین دلیل بسیار سریع سر پا می شوند و بقای بسیاری دارند.

این گوسفند در صنعت تولید گوشت گوسفند در کشورهای با آب خوب و هوای معتدل بسیار مناسب است، تا کنون درباره سازگاری این نژاد با اقلیم گرم و خشک تحقیقی انجام نشده است. پشم این گوسفند محکم و سرمایه ساز است، زیرا پشمی مضاعف دارد. پشم نهایی این نژاد مخلوطی از رنگ های خاکستری و سیاه است که برای ساخت فرش و سفره استفاده می شود؛ این نژاد گوسفند زنده در ایران وجود دارد و شما برای اطلاع پیدا کردن از نرخ خرید گوسفند زنده می توانید با ما در ارتباط باشید.

 

گوسفند رومانف

بز مورسیا گرانادا

 

بز مورسیا بومی کشور اسپانیامی‌باشد و در رنگ های قهوه ای و سیاه وجود دارد، همچنین نسبت به آب و هوا گرم وخشک مقاوم است و به دو صورت متمرکز و غیر متمرکز پرورش پیدا می کند. این نژاد چند قلوزا است و دارای آمیزش غیر فصلی می باشد. شیر این بز بسیار عالی است و برای ساخت پنیر استفاده می‌شود، چربی شیر این نژاد ۵٫۶ %، پروتئین ۳٫۶%، تولید شیر ۵۰۰ کیلو در دوره می باشد.

بز-مورسیا-گرانادا

گوسفند کیوس

 

این گوسفندحاصل آمیزش گوسفند بومی جزیره چایوس یونان و نژادهایی از ترکیه است، رنگ بدن این گونه سفید با لکه های سیاه در اطراف چشم، بینی، گوش، شکم و پا می‌باشد. ترکیب بدن میش ها شیری رنگ می باشد و به یک نژاد نیمه دنبه محسوب می شود. تولید شیر این نژاد بین ۱۲۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم می‌باشد، و بیشترین رکود این نژاد در تولید شیر ۵۹۷ کیلوگرم طی ۲۷۲ روز است. وزن میش این نژاد ۴۸ و یا ۷۰ کیلوگرم و وزن قوچ این گونه ۶۶ تا ۹۱ کیلوگرم است، این نژاد دارای پشمی سفید رنگ می باشد که طول الیافا تولید آن بین ۸ تا ۱۳ سانتی متر و قطر این الیاف ۲۷ تا ۳۵ میکرون است، بهتر است بدانید پشم تولیدی این نژاد ۱٫۲ تا ۲٫۵ کیلو در سال می باشد.

گوسفند شیری ایست فریزین

 

منشا این نژاد از گوسفند زنده ناحیه فریزلند در سواحل شمالی آلمان و هلند می باشد، این گوسفند ها سفید رنگ و دمی نازک و بدون پشم همانند دم موش دارد. این نژاد بزرگترین گوسفند شیری آلمان است که به صورت محدود در گله های ۷ تا ۱۰ راسی شمال آلمان برای مصارف شخصی گوشت و شیر مورد استفاده قرار می گیرد. وزن میش های این نژاد ۷۵ تا ۹۵ کیلوگرم است و وزن قوچ های این نژاد ۱۰۰ تا ۱۲۵ کییلوگرم می باشد. پشم این گوسفند سفید رنگ و الیافی به طول ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلی متر می باشد که قطر این الیاف ۳۵ تا ۳۷ میکرون است.

 

گوسفند-شیری-ایست-فریزین

گوسفند شاروله

 

این نژاد از گوسفند هایی با شیر دهی بالایی می باشند و به همین دلیل درجه ارزش گذاری بالایی دارد، میش های این نژاد در زمستان فقط شب ها به آغل آورده می شوند و در تمام شبانه روز در چراگاه مشغول چرا هستند. برخی از صفات این نژاد به شرح زیر می باشد:

 

گوسفند-شاروله.

منشا: فرانسه

وزن میش ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم

وزن قوچ ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلو گرم

نرخ بره زایی ۱۸۵درصد

میزان پشم تولیدی ۲ تا ۲٫۵ کیلوگرم

طول الیاف ۴ تا ۶ سانتی متر

قطر الیاف ۳۰ میکرون