معرفی بهترین نژادهای گوسفند

همه دام ها دارای نژادهای مختلفی می‌باشند که بر اساس فاکتورهایی همچون محل زندگی در منطقه های متفاوتی در دنیا و ایران پرورش داده می‌شو.گوسفندان زنده هم دارای نژادهای مختلفی هستند که  در این مطلب از دامداران پاک قصد داریم به معرفی بهترین نژادهای گوسفندان ایرانی بپردازیم و تمام این نژادها را به شما معرفی کنیم.
امروزه در شهرها و سایر مناطق نژادهای مختلفی توسط دامداران برای مصارفی همچون مصارف گوشتی، پشمی، شیری نگهداری می شوند. اگر شما نیز به دنبال نژادهای گوسفندان ایرانی هستید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

چنانچه قصد اطلاع از روش های تشخیص سن گوسفند را داشتید میتوانید بر رو ی لینک کلیک نمایید. 

نژاد گوسفندان ایرانی

گوسفندان ایرانی شامل گوسفندان افشاری، نژاد بهمنی، نژاد سنگسری، نژاد مغانی، نژاد کردی، نژاد قره گل، نژاد شال، نژاد بلوچی، نژاد مهربان و … که هر کدام در دسته خاصی که در زیر اشاره کردیم قرار  می گیرند.

  • گوسفندان گوشتی
  • گوسفندان پشمی
  • گوسفندان شیری

گوسفندان پوستی

از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی که از بازدهی بالایی برخوردار است را می توانی به نژادگوسفندان گوشتی نسبت دهیم، که از این نژاد برای مصارف روزمره گوشیتی نگهداری و پرورش داده خواهد شد و بر همین اساس نام این نژا را گوشتی نامیده اند.

 

نژادهای گوسفندان

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

در ایران، بسیاری از نژادهای گوسفند پرورش داده می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. اما برخی از بهترین نژادهای گوسفند پرورشی ایران شامل موارد زیر میباشند:

  1. گوسفند بلوچی: این نژاد گوسفند در مناطق جنوب شرقی ایران پرورش داده می‌شود و بسیار محبوب برای شیردهی و گوشت است.
  2. گوسفند لری-بختیاری: این نژاد در استان‌های لرستان، خوزستان و ایلام پرورش داده می‌شود و برای گوشت و پشم آن شناخته شده است.
  3. گوسفند قشقایی: این نژاد در مناطق شمالی و شمال غربی ایران پرورش داده می‌شود و برای گوشت و پشم آن معروف است.
  4. گوسفند برومندی: این نژاد در مناطق خراسان و خراسان رضوی پرورش داده می‌شود و برای تولید گوشت و پشم آن شناخته شده است.
  5. گوسفند شال: این نژاد در مناطق شمالی و شمال غربی ایران پرورش داده می‌شود و برای پشم آن شناخته شده است.

مهم است بدانید که انتخاب نژاد مناسب برای پرورش گوسفند بستگی به منطقه‌ای که در آن پرورش داده می‌شود، شرایط آب و هوایی و همچنین هدف از پرورش دارد.

نژاد گوسفندان گوشتی در ایران

گوسفندانی که در ایران به عنوان نژاد گوشتی هستند و از آن ها برای مصارف گوشتی مورد استفاده قرار می دهند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

گوسفندان نژاد شال

تمام نژادهای بالا جزو نژادهای گوشتی هتسند و این نژادها در بزرگترین مرکز عرضه دام زنده در تهران یعنی دامداران پاک موجود است و شما می توانید با بهترین قیمت گوسفند زنده مد نظر خود را خریداری کنید.

بهترین نژاد گوسفندان شیری در ایران

در ایران، نژادهای مختلفی از گوسفندان شیری پرورش داده می‌شوند، اما بین آن‌ها نژاد بلوچی به عنوان یکی از بهترین نژادهای گوسفند شیری در ایران شناخته شده است. گوسفند بلوچی یکی از نژادهای بومی ایران است که در مناطق جنوب شرقی کشور از جمله استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان پرورش داده می‌شود. این گوسفند دارای شردهی عالی است و در بین پرورش‌دهندگان گوسفند شیری در ایران بسیار محبوب میباشد. همچنین، نژادهای دیگری نیز مانند گوسفند لری-بختیاری و گوسفند برومندی نیز در پرورش گوسفند شیری در ایران محبوبیت دارند و از کیفیت خوبی نیز برخوردار هستند.

بهترین نژاد گوسفند پشمی در ایران

علاوه بر نژاد گوشتی ایران نژاد هایی هستند که از آن ها به عنوان نژاد پشمی یاد می شود و یا در دسته گوسفندان پشمی قرار می گیرند زیرا این نوع نژادها از میزان تولید پشم بسیار زیاد و مرغوب برخوردار هستند و از پشم آنها برای انواع مصارف مانند تولید کیف، تولید کفش، تولید انواع البسته‌های گران قیمت، تولید خامه جهت فرش بافی و … همچنین می توان گفت یکی از محصولات صادراتی در تمام کشور ها پشم گوسفندان است.

نژادهای گوسفندان

برخی از گوسفندان پشمی شامل:

گوسفند نژاد ماکویی

حسن نژاد بلوچی

نژاد گوسفند مغانی

پرورش گوسفند ایرانی

از آنجایی که امروزه پرورش و نگهداری دام گوسفند زنده در انواع  نژاد ها در ایران به عنوان یکی از مشاغل اصلی روستانشینان و همچنین عشایرین است، حتی نگهداری به صورت صنعتی در حومه استانها و شهرها توسط دام پروران در راستای تولید شیر مرغوب ، پشم ، گوشت و پوست نگهداری و از این راه اقدام به کسب درآمد می مایند.

اگر شما هم هم به دنبال ایجاد شغل دامپروری  و نگهداری گوسفندان زنده را دارید باید ابتدا هدف اصلی خود را مشخص و در نهایت یکی از نژادها را پرورش دهید می توانید از چندین نوع نژاد به صورت همزمان نگهداری و چند نوع گوسفند با هدف تولید چند نوع محصول بهرمند شوید.

سخن پایانی
جهت خرید گوسفند زنده می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس بگیرید و گوسفند را درب منزل یا محل کار خود تحویل بگیرید.