اصول پرواربندی گوساله

یکی از اهداف اصلی پرواربندی گوساله تولید گوشت قرمز است و گوشت گوساله دارای چربی بسیار کمی است و همچنین درصد پروتئین این گوشت ۲۱ درصد است. بنابراین گوساله پرواری از اهمیت بسیاری در تامین پروتئین مورد نیاز می‌باشد. طرح پرواربندی گوساله یکی از مهمترین طرح های اقتصادی است و دامداران و سرمایه گذاران جوان چنانجه در این حرفه سرمایه گذاری نمایند به سود زیادی دست پیدا خواهند کرد.
پرواربندی گوساله برای افزایش وزن دام زنده در دوره پرواربندی برای رسیدن به وزن ایده آل و فرستادن به کشتارگاه دام انجام خواهد شد که از سه ماهگی گوساله شروع خواهد شد و به پرواربندی گاوهای شیری حذفی نیز می‌رسد. پرواربندی گوساله ها با توجه به سن و جنس آن با تغذیه مناسب و نگهداری به موقع در زمان کوتاهی شروع خواهد شد که هدف از این کار چاق شدن دام های لاغر است. جهت اطلاع از قیمت گوساله زنده بر روی کلمه قیمت گوساله زنده ۱۴۰۱ کلکیک نمایید.

پرواربندی گوساله به چه معناست؟

پرواربندی یکی از راه های قدیمی است که انسان از این طریق توانسته است نیاز خود برای گوشت را برطرف نماید. در پرواربندی حیواناتی همانند گوساله و گوسفند و بز را دقیقا از زمانی کوچک و لاغر هستند بر اساس جیره غذایی منظم پرورش خواهند داد. در این کار بیشترین هزینه ای که فرد باید پرداخت نماید مربوط به غذای حیوان می‌باشد.
صنعت پرواربندی با تغذیه دام در ارتباط است و به صورت کلی پرواربندی زمانی سود دارد که سود نهایی که به دست می‌آید از هزینه‌های اولیه کار بیشتر باشد. پرواربندی معمولا بین ۵ تا ۹ ماه به طول می‌ انجامد، ناگفته نمایند که این موضع به نژاد و جنس گوساله نیز بستگی دارد.

گوساله پرواری راهی بسیار اقتصادی برای پرورش و تولید گوشت و سایر فراورده های دامی می‌‌باشد. با افزایش جمعیت و افزایش تقاضا برای محصولات دام کم کم شیوه های مدرن جایگزین شیوه های سنتی شد. راه مناسب برای تامین پروتئین حیوانی پرواربندی گوساله است، در روش پرواربندی، گوشت دام به دلیل ذخیره چربی در بافت های عضلانی تردتر و خوشمزه تر است ولی توجه داشته باشید که مدت زمان پرواربندی زیاد طولانی نشود.

پرواربندی گوساله زنده

اصول پرواربندی گوساله

برای پرواربندی دام همانند پرواربندی گاو باید گوساله ها قبل از ۵ ماهگی برای پرواربندی و نگهداری جدا شوند و در مدت زمان مشخصی به وزن بالاتر برسند. عوامل زیادی در پرواربندی دام اثرگذار استکه برخی از این عوامل شامل: نوع و سن دام، تغذیه و نگهداری از دام، سن کشتار، دانش و تجربه دامپرور می‌باشد.
پرواربندی گوساله به معنای چاق نمودن دام و افزایش وزن و زیاد شدن گوشت با استفاده از جیره اصولی است و در فضای دامداری که تاسیسات لازم برای تغذیه خوراک و آب را دارند نگهداری می‌شوند. تغذیه گوساله به دو صورت ماشینی و دستی برای تولید گوشت انجام می‌شود، و هدف اصلی از نگهداری گوساله پرواری تولید گوشت است.

انواع روش های پرواربندی در گاو و گوساله

پرواربندی روشی مدرن و سودآور برای پرورش دام، تولید گوشت و فراورده های دامی است که در کشور ما هم طرفداران فراوانی دارد. به صورت کلی در دهه های اخیر به دلیل افزایش جمعیت، روش های سنتی پرورش دام برای تامین نمودن پروتئین مورد نیاز این جمعیت دیر پاسخگو نمی‌باشد و روش مدرن مورد نیاز است.
پرواربندی از روش های بسیار خوب برای تامین پروتئین حیوانی در مقیاس بزرگ است. گوشت دام پرواری شده بسیار لذیذ است، در روش پرواربندی، گوساله ها در جایگاه های اختصاصی قرار می‌گیرند که این کار برای پیشگیری از ابتلای دام به بیماری‌های واگیر است.

قبل از پرواربندی گوساله باید توجه کنید که پرواربندی دام های سنگین باید از سه ماهگی شروع شود که به این دام ها گوساله شیرخوار می‌گویند و تا چهار سالگی امکان پرواربندی وجود دارد. ناگفته نماند که در جایگزینی گاوهای جوان با دام های پیر عملا در بازه زمانی کوتاه مدتی با تغذیه مناسب نیز پروار می‌نمایند تا با قیمت بالا به کشتارگاه ها بفرستند. به صورت کلی رشد گاو و گوساله در دوره پرواربندی به عواملی همانند کیفیت و میزان تغذیه مناسب آن ها بستگی دارد ولی در انواع مختلفی پرواربندی انجام خواهد شد.

به صورت کلی رشد گاو و گوساله در دوره پرواربندی به میزان کیفیت و تغذیه مناسب بستگی دارد ولی در انواع مختلفی انجام می‌شود که در زیر به طور خلاصه نام بردیم همراه ما باشید.

 1. گوساله های شیری یا شیرخوار به سن ۳ تا ۵ ماهگی
 2. گوساله های نر جوان که بلافاصله پس از شیر گرفتن پروار می شود و سن آنها ۸ تا ۱۲ ماهگی است.
 3. پرواربندی گوساله هایی به سن ۲۴ تا ۳۰ ماهگی که در ابتدا خوب تغذیه شده اند و در زمستان از کیفیت تغذیه آنها کاسته شده است.
 4. گاوهایی بالغ به  سن ۳ تا ۴ سالگی که تغذیه آنها در مراتع انجام شده است.
 5. گاوهای شیری حذفی که گاودار با مشاهده کاهش تولید شیر و ناتوانی در باروری آنرا حذف می کند و گاوهای تلیسه را جایگزین آن می کند.

هدف از پرواربندی گوساله زنده چیست؟

در پرواربندی که از سن سه ماهگی شروع می‌شود و گوساله ها را پرواربندی می‌نمایند و گاوهای بالغی که دیگر به درد تولید مثل نمی‌خورند انجام خواهد شد، بهتر است بدانید که چاق نمودن دام های سنگین سبب افزایش چربی گوشت گوساله خواهد شد که همین باعث خوشمزگی گوشت گوساله مصرفی می‌شود. به صورت خلاصه هدف از پرواربندی گوساله‌ی زنده به شرح زیر است:

• کاهش و جلوگیری از کشتار دام های سبک و لاغر
• افزایش حجم تولید گوشت قرمز از طریق پرواربندی دام های سبک و لاغر
• افزایش درآمد دامداران صنعتی و سنتی از طریق پرواربندی نمودن دام های سبک
• افزایش و ایجادحجم اشتغال زایی از طریق پرواربندی سنتی و صنعتی

 

هدف از پرواربندی گوساله
اصول تغذیه گوساله پرواری

قبل از پرواربندی گوساله باید توجه کنید که پرواربندی دام های سنگین باید از سه ماهگی شروع شود که به این دام ها گوساله شیرخوار می‌گویند و تا چهار سالگی امکان پرواربندی وجود دارد. ناگفته نماند که در جایگزینی گاوهای جوان با دام های پیر عملا در بازه زمانی کوتاه مدتی با تغذیه مناسب نیز پروار می‌نمایند تا با قیمت بالا به کشتارگاه ها بفرستند. به صورت کلی رشد گاو و گوساله در دوره پرواربندی به عواملی همانند کیفیت و میزان تغذیه مناسب آن ها بستگی دارد ولی در انواع مختلفی پرواربندی انجام خواهد شد.
به صورت کلی رشد گاو و گوساله در دوره پرواربندی به میزان کیفیت و تغذیه مناسب بستگی دارد ولی در انواع مختلفی انجام می‌شود که در زیر به طور خلاصه نام بردیم همراه ما باشید.

۱٫ گوساله های شیری یا شیرخوار به سن ۳ تا ۵ ماهگی
۲٫ گوساله های نر جوان که بلافاصله پس از شیر گرفتن پروار می شود و سن آنها ۸ تا ۱۲ ماهگی است.
۳٫ پرواربندی گوساله هایی به سن ۲۴ تا ۳۰ ماهگی که در ابتدا خوب تغذیه شده اند و در زمستان از کیفیت تغذیه آنها کاسته شده است.
۴٫ گاوهایی بالغ به سن ۳ تا ۴ سالگی که تغذیه آنها در مراتع انجام شده است.
۵٫ گاوهای شیری حذفی که گاودار با مشاهده کاهش تولید شیر و ناتوانی در باروری آنرا حذف می کند و گاوهای تلیسه را جایگزین آن می کند.

خصوصیات مهم در انتخاب گوساله پرواری

۱٫ گوساله های نر نسبت به گوساله های ماده برای دوره پرورابندی مناسب تر می‌باشندو سرعت رشد بیشتری دارند.
۲٫ اندام دام و سلامت گوساله و گاو برای دوره پرواربندی از همیت بالایی برخوردار است .
۳٫ دامی که میزان وزن گیری بالایی در دوره پرواربندی دارد یعنی با خوردن خوراک در کوتاهترین زمان به رشد مناسب برسد.
۴٫ خرید گوساله های گوشتی برای دوره پرواربندی بهتر است چون بیشترین سرعت رشد را دارند.
۵٫ پروار کردن گوساله های جوان نسبت به گاوهای مسن و پیر بهتر و مناسب تر است.

اصول گوساله پرواری

مزایای پرواربندی گوساله

• گوساله از رشد سریعی برخوردار می‌باشد، از این رو پرورش آن برای عمل پرواربندی بسیار مفید است.
• حجم گوشت تولیدی از گوساله بیشتر است و صرفه اقتصادینیز داردگوشت قرمز کشور از طریق عمل پرواربندی گوساله به راحتی تأمین می‌شود.
• چون این دام‌ها از مواد غذایی خاصی استفاده می‌کنند، از فشار به مراتع طبیعی کاسته می‌شود و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند..
• گوساله از استعداد تولید گوشت بالایی برخوردار است.
• در صورتی که کشور بتواند نیاز گوشتی خود را از طریق پرواربندی گوساله تأمین نماید، واردات گوشت از خارج کاهش می‌یابد و قیمت گوشت به تعادل می‌رسد.
• پرواربندی با اشتغال جوانان شهری و روستایی به رشد اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.

معایب گوساله پرواری

• چنانچه پرواربندی به خوبی انجام نشود، امکان افزایش چربی در دام زیادمی‌شود و این امر مهم باعث کاهش کیفیت گوشت خواهد شد.
• در صورتی که بهداشت دام‌ها رعایت نشود و دام‌ها واکسن خود را به موقع دریافت نکنند، امکان تلف شدن گوساله‌ها به بالاترین حد خود خواهد رسید.
• اگر روی جیره‌بندی غذایی گوساله‌ها، بر اساس سن و وزن آن‌ها نظارتی نباشد، احتمال مسمومیت غذایی و تلف شدن دام‌ها وجود دارد.
• سرمایه اولیه این صنعت به خصوص در زمینه تهیه مکان پرواربندی،بسیار زیاد می‌باشد.
• امکان بیماری دام‌ها وجود دارد.
• به دلیل نوسانات ارزی در کشور ممکن است قیمت علوفه و یا گوشت بالا برود و این امر بسیار مهم باعث کاهش سود شما خواهد شد.

پرواربندی گوساله

شناسایی بهترین گونه گوساله

در طرح توجیهی پرواربندی باید با گوساله های مختلف آشنا شوید و با توجه به اقلیم منطقه خود، بهترین آن را برای پرواربندی انتخاب کنید.
• گوساله‌های اصیل(هلشتاین): این نوع از گوساله روزانه هزار گرم وزن اضافه می‌کند و از سرعت رشد بالایی برخوردار می‌باشد.
ا گوساله‌های دو رگ: این گوساله روزانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم وزن اضافه می‌نماید.
• گوساله‌های بومی: این گوساله کمترین میزان افزایش وزن در روز را دارد، یعنی در حدود ۶۰۰ گرم.
در کشور ما بیشترین توجه به سرعت رشد گوساله ها می‌باشد، بنابراین نژاد هلشتاین بیشترین میزان درآمد تولید گوشت را در کشور دارد و سود بسیار مناسبی را برای دامداران خواهد داشت.

درآمد پرواربندی گوساله | سود گوساله پرواری

پرواربندی گوساله دارای درآمد بسیار مناسبی است که ناگفته نماند این درآمد به گوساله‌های پرواری شما بستگی دارد. بنابراین درآمد این شغل ماهیانه حدودا ۱۵ میلیون تومان تا ۵۰ میلیون تومان متغیر می‌باشد.
هر چقدر تعداد دام‌های شما بیشتر باشد میزان درآمد اولیه شما نیز بیشتر خواهد بود، سود حاصل از فروش هر دام از ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان متغیر می‌باشد و این موضع نشان دهنده این است که پرواربندی گوساله دارای سود بسیار خوبی می‌باشد.

نکات مهم در پرواربندی گوساله‌ها

 • بهترین سن برای اینکه پرواربندی گوساله‌ها را شروع نمایید بین ۶ تا ۸ ماهگی می‌باشد.
 • از مراکز معتبر خرید را انجام دهید.
 • بهترین وزن برای خرید گوساله‌ها ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم می‌باشد.
 • تمام تاسیسات دامداری و گوساله‌ها را بیمه نمایید.
 • دقت داشته باشید که نباید از گوساله‌های ماده و نر اخته استفاده نمایید.
 • تمامی دوره‌های آموزشی پرواربندی گوساله را بگذارنید تا این کار پر ریسک را با اطمینان کامل شروع نمایید.
 • بهتر است بودجه ای را برای موارد ضروری و اتفاقات احتمالی پیش بینی نمایید، تا در زمان بروز مکشل اقدامات لازم را انجام دهید.اصول پرواربندی گوساله

عوامل موثر در پرواربندی گاو و گوساله

پرواربندی گاو گوساله به عواملی همچون نوع گاو و سن کشتار بستگی دارد. انواع گونه های پرورشی دام شامل، گاوهای شیری و گاوهای دوکاره و گوشتی هستند. ناگفته نماند که میزان تغذیه و کیفیت تغذیه گوساله و گاو نیز تاثیر بسیاری در رشد و نمو آن دارد. پرواربندی دام با توجه به نژاد و نوع پرورش و مراحل تولید در سن های مختلف انجام می‌شود.
برای پرواربندی گوساله های شیری سن ۳ تا ۵ ماهگی، برای گوساله های نر جوان سن ۸ تا ۱۲ ماهگی که سریعا پس از شیر گرفتن پرواری می شوند، گوساله هایی که تغذیه آن ها در ابتدا خوب بوده و در فصل زمستان تغذیه ای با کیفیتی نداشته اند سن ۲۴ تا ۳۰ ماهگی، گاوهایی که در مرتع تغذیه می کنند نیز در سن ۳ تا ۴ سالگی پروار می گردند.

مدت زمان پرواربندی گوساله

هر گوساله به طور متوسط ۲ الی ۳ درصد وزن بدن خوراک مصرف می‌نماید. که بهتر است در ماه های اول رشد جهت رشد بهتر از کنسانتره با پروتئین بالای ۱۴ درصد استفاده شود . مدت زمان پرواربندی بستگی به نژاد و جیره مصرفی و بازار هدف دارد، ولی به صورت کلی طول مدت آن بین ۶ ماه الی ۱۱ ماه در نظر گرفته می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره پرواربندی گوساله زنده صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوساله را داشتید می‌توانید از طریق شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما تماس بگیرید و گوساله مد نظر خود را سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید. همچنین اگر قصد اطلاع از قیمت گوسفند زنده امروز را داشتید به صفحه قیمت گوسفند در سایت مراجعه نمایید.

4.4/5 - (11 امتیاز)