تفاوت گوشت گوسفند نر و ماده

گوسفند بالغ معمولاً بین دو تا سه سال سن دارد. گوسفند هر چه مسن تر باشد حاوی چربی و عضله بیشتری است و در نتیجه طعم یهتر، بافت متراکم تر و سفت تری دارد. علاوه بر آن بیشترین عاملی که بر گوشت تاثیر می‌گذارد، تغذیه گوسفندان است که به شما طعمی آبدارتر و لطیف تر می‌دهد.

تفاوت گوشت گوسفند نر و ماده

یکی از بزرگترین عاملی که بر کیفیت گوشت گوسفند چه نر و ماده تأثیر می‌گذارد، علوفه و تغذیه‌ایست که به واسطه آن پرورش می‌یابند. تغذیه، عدم استرس و عقیم شدن گوسفندان بر کیفیت، طعم، آبداربودن، رنگ، لطافت، ظاهر، میزان چربی، بو، سلامتی و ترکیب بندی گوشت تاثیر می‌گذارد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که گوشتی آبدار به جای نمونه خشک آن داشته‌باشند. نرمی و لطافت گوشت غذاخوردن را لذت بخش می‌کند و به همین دلیل افراد دوست دارند که بهترین کیفیت را به خانه ببرند.

تفاوت های گوشت گوسفند نر و ماده

در هنگام خرید دام زنده با توجه به آن که شباهت‌های زیادی میان گوسفندان نر و ماده وجود دارد. اما اگر تمامی عوامل مانند خوراک، واکسن، میزان ویتامین و بسیاری از عوامل دیگر در نگهداری آنها را یکسان باشد. باز هم آنها از بعضی جهات گوشت‌های متفاوتی دارند.

هورمون‌ها و تأثیر آن بر گوشت گوسفند نر و ماده

گوسفندان نر مانند افراد در سن خاصی تستوسترون دریافت می‌کنند که فیبرهای عضلانی آنها کمی لاغرتر و ضخیم تر و گوشتشان سفت تر می‌شود. ماده ها به دلیل سطح استروژنشان طعم ملایم و متعادل تری دارند. ماهیچه‌ها کمی نرم‌تر و گوشت آن‌ها لطیف‌تر است.

نژاد گوشت گوسفند نر و ماده

انواع نژاد گوسفندان تاثیر زیادی در کیفیت گوشت آنان دارد. برخی از نرها به دلیل آنکه ماهیچه‌های ضخیم تری دارند، دیرتر پخته می‌شوند ولی گوشت بیشتری دارند. در حالی که ماده‌ها بسته به نژاد هم ماهیچه‌های ضخیم و هم نرم دارند.

تفاوت گوشت گوسفند نر و ماده

طعم گوشت گوسفند نر و ماده

با توجه به مطالعات و تحقیقاتی که در زمینه تفاوت دو جنسیت انجام گرفته؛ گوشت بره‌ نر در مقایسه با گوشت بره‌های ماده امتیازات بالاتری در طعم دارند. گوشت گوسفند نر طعم و مزه ترش و شیرین تری نسبت به ماده دارد.

میزان چربی در گوشت گوسفند نر و ماده

لاشه گوسفند ماده به طور قابل توجهی بیشتر از لاشه نر با بافت چربی پوشیده شده است. ضخامت چربی زیر جلدی در ماده ها را می توان با این صورت توضیح داد که بره‌های ماده سرعت رشد کمتری نسبت به بره های نر و تمایل بیشتری به تجمع چربی دارند. بنابراین در هنگام خرید گوسفند حواستان به میزان چربی باشد، زیرا چربی مناسب باعث ماندگاری بهتر گوشت می‌شود. درحالی که گوسفندی که چربی استانداردی نداشته‌باشد، ماندگاری کمتری دارد.

رسوب ماهیچه در گوسفند نر و ماده

یکی دیگر از پارامترهایی که بر کیفیت گوشت گوسفند نر و ماده تاثیر می‌گذارد میزان رسوب ماهیچه‌هاست. ماهیچه‌ها در گوسفندان نر بیشتر از ماده است ؛ درحالی که چربی، حساسیت گوشت و PH نهایی در ماده ها کمتر از نرها است. حساسیت ۷۴٫۵  نیوتن برای ماده‌ها و ۸۲٫۴ نیوتن برای مردان و PH، ۵٫۶۰ برای ماده‌ها و ۵٫۷۴ برای مردان می‌باشد.

سن و تاثیر آن بر گوشت

به نظر می‌رسد تفاوت جنسیت در بره‌های مسن‌تر نسبت به بره‌های جوان‌تر باعث تأثیر بر کیفیت و قیمت گوسفند زنده خواهد شد. گوشت بره‌های نر (۵۲٫۲ کیلوگرم) در مقایسه با گوشت بره‌های ماده (۴۷٫۹ کیلوگرم) از نظر طعم و مزه ترش امتیاز بالاتر و از نظر طعم شیرین امتیاز کمتری دارد. گوشت بره‌های ماده نسبت به گوشت بره‌های نر از نظر شیرینی بیشتر و از نظر عطر و طعم از شدت کمتری برخوردار است.

رنگ گوشت گوسفند

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که بین گوشت گوسفند نر و ماده وجود دارد رنگ آن است. گوسفندان نر رنگی قرمز و مایل به صورتی درحالی که گوسفند ماده رنگی قرمز و مایل به سفید دارد.

شباهت های گوشت گوسفند نر و ماده

  1. یکی از عواملی که بر گوشت تاثیر می‌گذارد، تغذیه و مواد غذایی است که گوسفند از آن مصرف می‌کند. زمانی که هم به گوسفندان نر و هم به گوسفندان ماده یک نوع تغذیه داده‌شود، میزان ویتامین در بدن و گوشت آنها یکسان خواهد بود
  2. سن نیز بر گوشت تاثیر گذار است. زمانی که هر دو گوسفند نر و ماده در یک سن و قبل از بلوغ باشند و یا هر دو عقیم شده‌باشند؛ گوشت آنان کیفیت یکسانی خواهد داشت.
  3. کیفیت گوشت و میزان آبدار بودن آن به نوع تغذیه بستگی دارد. اگر تغذیه گوسفندان یکی و مناسب باشد، سطح خوشمزگی و طعم گوشت یکسان خواهد بود.
  4. یکی دیگر از عواملی که می‌توان میزان حجم گوشت و ماهیچه‌های گوسفند زندی را کنترل کرد، حجم باروری آنهاست. اگر گوسفند نر و ماده هر دو عقیم باشند، میزان حجم گوشت آنها تقریبا یکسان خواهد بود.

 

Rating