گوشت گوساله بهتره یا بره

گوشت گوساله و بره هر دو گوشت قرمز می‌باشند و از جنبه پروتئینی نیز تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. رنگ گوشت بره، قرمز و رنگ گوشت گوساله و گاو قرمز پر رنگ است. تمامی فراورده های گوشت قرمز در هرم غذایی دارای جایگاه ویژه ای هستند که هر فردی باید روزانه مقداری از آنها را در برنامه غذایی اش استفاده نماید؛ زیرا گوشت قرمز مقدار بالایی از پروتئین بدن را تامین می‌نماید. گوشت گوساله و بره هر دو از پرطرفدارترین گوشت های قرمز در دنیا هستند ولی تفاوت هایی میان این وجود دارد که در این نوشته در مورد تفاوت ها، فواید و معایب هر دو بحث خواهیم کرد.

گوشت گوساله بهتره یا بره ؟

گوساله زنده و بره حیواناتی هستند که دارای فواید بسیاری برای ما انسانها دارند و تقریبا تمامی اعضای بدن این حیوانات برای ما کاربرد دارد که در این میان گوشت دام های ذکر شده بیشتر از همه مورد استقبال قرار دارد.

بیشتر خانواده های ایرانی گوشت بره را مفیدتر از گوشت گوساله می‌دانند و ترجیح آن ها این است که در غذاهای خود از این گوشت استفاده نمایند. در صورتی که گوشت گوساله و بره هر از نظر ارزش غذایی با یکدیگر کاملا برابر هستند و تنها تفاوتشان در مزه این دو است. ناگفته نماند که گوشت بره دارای پروتئین با کیفیت تری نسبت به گوشت گوساله است و چنانچه ورزشکار می‌باشید و ارزش پروتئینی برایتان مهم است از این نکته غافل نشوید.

تفاوت ظاهری گوشت گوساله و گوسفندی

گوشت این دو دام، از نظر تغذیه ای هیچ تفاوتی باهم ندارند و هر دو به اندازه ای کافی باید در هرم غذایی وجود داشته باشد، مهمترین عامل در کیفیت گوشت قرمز تغذیه دام می‌باشد و دامی که از آب و علوفه سالم تغذیه می‌نماید سلامت بیشتری را نسبت به سایر گوشت ها دارد.

برخی از تفاوت های میان این دو به شرح زیر است:

 • گوشت بره نسبت به گوشت گوساله از بافتی نر ولطیف برخوردار است و به همین دلیل گوشت بره طمع لذیذتری دارد.
 • گوشت گوساله به دلیل بافتی که دارد دیر پزتر می‌باشد، اما در عوض گوشت بره زود پز است.
 • گوشت بره دارای استخوان بیشتری نسبت به گوشت گوساله می‌باشد
 • چربی موجود در گوساله چندین برابر گوشت بره است.
 • گوشت گوساله از نظر قیمت اقتصادی تر است.
 • چربی موجود در گوشت بره نسبت به گوساله بیشتر است، در واقع گوشت بره دارای کالری و چربی اشباع شده کمتری نسبت به هر کوشت قرمز دیگری است.
 • گوشت گوساله قرمز رنگ و گوشت بره مایل به رنگ صورتی است.

گوشت گوساله و گوسفند

بررسی ارزش غذایی گوشت گوساله و بره

به سراغ بررسی ارزش های غذایی این دو گوشت می رویم تا بدانیم کدام یک بهتر است؟ موارد ذکر شده در هر ۱۰۰ گرم گوشت می باشد:

ارزش غذایی گوشت گوساله:

کالری ۲۰۰
پروتئین ۲۷٫۴ گرم
چربی ۹ گرم
چربی اشباع شده ۳٫۵ گرم
کلسترول ۱۱۰ میلی گرم
آهن ۱٫۸ میلی گرم
روی ۳٫۲ میلی گرم
ویتامین B12 ۱٫۲ میکروگرم

ارزش غذایی گوشت بره:

کالری ۲۵۸
پروتئین ۲۵٫۶ گرم
چربی ۱۶٫۵ گرم
چربی اشباع شده ۷٫۳ گرم
کلسترول ۹۸ میلی گرم
آهن ۱٫۴ میلی گرم
روی ۳٫۸ میلی گرم
ویتامین B12 ۱٫۲ میکروگرم

توجه داشته باشید که ارزش غذایی گوشت گوساله و بره بسته به برش گوشت و روش پخت می تواند متفاوت باشد. علاوه بر این، هنگام ترکیب این گوشت ها در یک رژیم غذایی متعادل، مهم است که مقدار وعده و نیازهای غذایی را در نظر بگیرید.

خواص گوشت گوساله و بره کدامند؟

گوشت ماده ای آلی است که در بدن همه موجودات زنده وجود دارد و منبع تغذیه موجودات گوشت خوار می‌باشد. در این میان انسان به عنوان موجود گوشت خوار از گوشت سایر موجودات همانند ماهی، گاو، شتر، گوسفند و مرغ و … تغذیه می‌نمایند که در این میان گوشت این دو دام دارای  طرفدارانی بسیاری نسبت به انواع دیگر گوشت قرمز دارند، که شما می‌توانید خرید گوسفند زنده را از مراکز معتبر فروش این انجام دهید.

این دو گوشت در کنار داشتن طمع منحصر به فرد و لذیذی که دارد، دارای فواید دیگری نیز است که باعث شده است ارزش غذایی بالایی را به خود اختصاص دهد برخی از این فواید شامل:

 • جلوگیری از فقر کلسترول در بدن
 • داشتن درصد بالایی از پروتئین و چربی
 • غنی سازی برنامه غذایی
 • ایجاد استخوان بندی بسیار قوی و تقویت عضله سازی
 • داشتن خاصیت رطوبتی و کمک نمودن به رطوبت رسانی به بدن و پوست که باعث سلامت پوست می‌شود.
 • کاهش ابتلا به آلزایمر و کمک به تقویت حافظه
 • کمک نمودن به خون سازی در بدن و جلوگیر یاز کم خونی

نتیجه گیری در مورد گوشت بره و گوساله