مقایسه گوشت گوسفند و گوشت گاو

گوشت گوسفند چربی های اشباع شده، کلسترول، اسیدهای آمینه ضروری و اکثریت ویتامین‌های لازم را دارد. درحالی که گوشت گاو اسیدهای آمینه غیرضروری، آهن، روی و ویتامین B6 بیشتری دارد. دانستن تفاوت‌های این دو گوشت به شما کمک می‌کند تا در هنگام درست کردن غذا ابتکار عمل بیشتری به خرج دهید. بنابراین بیایید بیشتر با این گوشت‌ها آشنا شویم.

انواع مختلف گوشت از نظر ارزش غذایی و تاثیراتشان بر سلامت انسان وجود دارد. گوشت گوسفند و گاو محبوب ترین انواع گوشت در سراسر جهان هستند. مردم گوشت را بر اساس سلیقه و طعم دهان خود انتخاب می‌کنند و می خورند. از فست فود گرفته تا آشپزی سنتی، گوشت گوسفند و گاو بخش جدایی ناپذیر تهیه غذاست. برای یک عاشق گوشت بعید است که تفاوت بین گوشت گوسفند و گاو را نداند. اما برای فردی که طرفدار گوشت نیست، تشخیص تفاوت بین آنها دشوار است. با این حال، تفاوت‌های عمده‌ای بین گوشت گوسفند و گاو وجود دارد که در هنگام خرید دام زنده برای مهمانی و تهیه غذا باید به آن توجه داشته‌باشید.

تفاوت گوشت گاو و گوسفند از نظر طعم و مزه

برخی عاشق آبدار بودن یک استیک گوشت گاو متوسط ​​کمیاب هستند و برخی شوری ران گوشت گوسفندی را دوست دارند. طعم گوشت گاو هرگز به خوبی گوشت گوسفند نخواهد بود. همچنین استیک گوشت گوسفند هرگز نمی‌تواند با استیک دنده‌ای رقابت کند. بنابراین انتخاب خوشمزگی آن به شما و علایقتان بستگی دارد. معمولاً گوشت گاو در مقایسه با گوشت گوسفند راحت تر درست می‌شود و مورد قبول بسیاری قرار می‌گیرد. طعم آن شدت کمتری دارد و آشپزی نسبتاً راحت‌تر است. گوشت گوسفندی به دقت و زمان بیشتری برای پخت کامل نیاز دارد و اغلب طعمی قوی ارائه می‌دهد که برای افراد غیر گوشتی لذت بخش نیست. درصورتی که قصد ندارید تمامی گوشت یک گاو را داشته‌باشید، می‌توانید نسبت به خرید گوساله اقدام کنید. زیرا قیمت گوساله زنده نسبت به گاو کمتر است.

ضرورت استفاده از گوشت گوسفند در برنامه غذایی

از نظر تغذیه، گوشت گوسفند بخش بسیار مفیدی از رژیم غذایی یک فرد را تشکیل می‌دهد. سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین‌های B و فسفر و سلنیوم است. گوشت گوسفندی همچنین دارای مقدار قابل توجهی روی، آهن، پروتئین و چربی‌های سالم است که آن را به یک منبع عالی برای تغذیه و عضله سازی تبدیل می‌کند. ناگفته نماند که گوشت گوسفند در مقایسه با سایر منابع پروتئینی مانند گوشت گاو کالری کمتری دارد. بنابراین لازم نیست که در هنگام مصرف گوشت گوسفند احساس گناه کنید. با خیال راحت می‌توانید با توجه به قیمت گوسفند زنده نسبت به خرید آن، برای یک مهمانی اقدام کرده و از گوشت آن لذت ببرید.

تفاوت گوشت گاو و گوسفند از نظر ارزش غذایی

بسیاری از افراد بر این عقیده‌اند که گوشت گوسفند سالم تر از گوشت قرمز یا همان گاو است. برخی حتی تا این حد پیش می‌روند که آنها را بهتر از گوشت بدون چربی می‌دانند. اما این ادعا چقدر حقیقت است؟ طبق مطالعات انجام‌شده، سه اونس گوشت گوسفند حدود ۱۲۲ کالری، ۰٫۷۹ گرم چربی اشباع‌شده و ۳٫۲ میلی گرم آهن دارد. در مقایسه، گوشت گاو ۱۷۹ کالری، سه گرم چربی اشباع‌شده و ۲٫۹ میلی گرم آهن دارد. این باعث می‌شود گوشت گوسفند به ظاهر انتخاب بهتری نسبت به گوشت گاو باشد. میزان مغذی بودن گوشت به تغذیه آن بستگی دارد ولی به طور کلی می‌توان بیان کرد که گوشت گوسفند از نظر ارزش غذایی از گوشت گاو بهتر است. فقط کمبود چربی اشباع‌شده و کالری کمتر کافی است تا گوشت گوسفند از نظر تغذیه و فواید سلامتی در برابر گوشت گاو پیروز شود.

 

مقایسه گوشت گوسفند و گاو

  • گوشت گاو رنگ بسیار جذابی دارد و باعث می‌شود که افراد تمایل بیشتری به مصرف آن داشته‌باشند. گوشت گاو به رنگ قرمز گیلاسی روشن است؛ درحالی که گوشت گوسفند صورتی مایل به قهوه‌ای است.
  • بیشتر مردم تفاوت بین گوشت گوسفند و گاو را در طعم و مزه خود می‌دانند. بسیاری از مردم نمی‌توانند تفاوتی بین این دو بیابند. اما، رازی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تفاوت را بیابید؛ یک خط چربی سفید در گوشت گاو وجود دارد و گوشت گوسفند فاقد آستر سفید است.
  • اگر گوشت گاو و گوسفند را به اندازه یک کیلوگرم از هر دو بخرید، متوجه خواهید شد که میزان گوشت گوسفند کمتر از گوشت گاو خواهد بود.
  • اگر چند تکه گوشت گوسفند را در اتاق بگذارید، بوی آن را حس خواهید کرد. اما در مورد گوشت گاو اینطور نیست. بوی گوشت گوسفند به خصوص بره بسیار قوی تر از گوشت گاو یا بوفالو است.
  • گوشت گوسفندی نسبت به سایر گوشت های قرمز لطیف تر است و جویدن و قورت‌دادن آن نیز آسان است. در حالی که گوشت گاو زمان بیشتری برای بلعیدن نیاز دارد.