گوسفند نژاد زندی ایرانی

در هر یک از مناطق مختلف کشور دام‌هایی با نژاد‌های خاص پرورش می‌دهند. هر یک از این دام‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی بوده و در شرایط خاصی زندگی می‌کنند. گوسفند نژاد زندی یکی از برترین نمونه از این دام‌ها می‌باشد که پرورش و نگهداری از آن‌ها نسبتاً ساده می‌باشد. این نوع گوسفندان از نوع گوشتی ـ پشمی هستند و علاوه بر گوشت می‌توان از پشم آن‌ها نیز استفاده کرد. این دام‌ها در سراسر کشور پخش شده‌اند و بسیاری از افراد به پرورش آن‌ها مشغول هستند . برای اطلاع از قیمت گوسفند زنده میتوانید از طزیق وب سایت دامداران پاک اقدام نمایید 

گوسفند نژاد زند

گوسفند نژاد زندی یکی از برترین نژاد‌های گوسفند موجود در کشور می‌باشد. این نوع گوسفندان در مناطق مختلفی از کشور پرورش داده می‌شوند و حدود ۲ میلیون جمعیت دارند. بازدهی این گوسفندان بسیار بالا می‌باشد و همین امر سبب شده است تا افراد زیادی به این کار مشغول باشند. نگهداری از آن‌ها نسبت به دیگر دام‌ها راحت‌تر بوده و از آن جایی که به سرعت چاق می‌شوند، سوددهی بیش‌تری دارند. این نوع گوسفندان در شرایطی که تغذیه و محیط نگهداری مناسبی داشته باشند، به سرعت وزن می‌گیرند و گوشت خوبی دارند.

ظاهر گوسفند نژاد زندی

گوسفند زندی از نظر ظاهری بسیار زیبا و دوست داشتنی می‌باشد. این حیوان در ابتدای تولد رنگ مشکی دارد و با گذشت زمان رنگ آن روشن‌تر می‌شود. گاهی حتی پشم آن‌ها آنقدر روشن می‌شود که به رنگ قهوه‌ای روشن به نظر می‌رسند. معمولاً تابش مستقیم نور خورشید سبب روشن‌تر شدن رنگ پشم این حیوانات می‌شود و گاهی حتی آن‌ها را به رنگ نقره‌ای خواهید دید. میزان چربی زیر پوست این گوسفندان نسبت به بقیه کم‌تر می‌باشد و همین امر سبب می‌شود تا گوشت خالص‌تری داشته باشند.

همه این گوسفندان دارای گوش هستند و بسیار نادر هستند نمونه‌هایی از این نژاد که گوش نداشته باشند. دنبه در این حیوان کوچک و گرد می‌باشد و دنبالچه آن‌ها S شکل می‌باشد. از طرفی این نوع گوسفندان مقاومت بالایی در برابر بیماری دارند. همین مسأله سبب می‌شود تا مرگ و میر در این نژاد از گوسفندان بسیار کم باشد.

 

 

گوسفند نژاد زندی ایرانی

 

زیست بوم گوسفند نژاد زندی

گوسفند نژاد زندی را در مناطق مختلفی از کشور می‌توانید مشاهده کنید. مناطقی که بیش‌ترین تعداد این حیوانات را می‌توان در آن مشاهده کرد، شهر‌هایی مانند قم، آشتیان، شهریار، دماوند و همچنین ورامین می‌باشند. منشأء اصلی این نوع دام ‌ها را می‌توان گوسفندان کاراکول شیراز دانست.

برجسته‌ترین ویژگی این نوع دام‌ها آن است که می‌توانند در گرمسیر و سردسیر زندگی کنند و نسبت به تغییرات آب و هوایی بدن بسیار مقاومی دارند. در حقیقت این حیوان‌ها در برابر سرما و گرما، کم غذایی و شرایط برفی و بارانی بسیار مقاوم می‌باشند. از این رو در مناطق مختلف گرمسیری و سردسیری سراسر کشور مشاهده می‌شوند.

رشد گوسفند نژاد زندی

گوسفند نژاد زندی در شرایط مختلفی بزرگ می‌شود و رشد می‌کنند، در نتیجه وزن‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند. معمولاً این بره‌ها در زمان تولد ۲. ۷ کیلوگرم هستند و زمانی که به سن بلوغ می‌رسند، ۴۵ کیلوگرم می‌شوند. میانگین وزن پشم آن‌ها به ۱. ۷ کیلوگرم می‌رسد. این گوسفندان با داشتن‌یه برنامه غذایی نسبتاً ساده و شرایط محیطی مناسب می‌توانند به خوبی رشد کرده و وزن بگیرند.

در نتیجه در مدت زمان کوتاهی بزرگ می‌شود و می‌توان از گوشت و پشم آن‌ها استفاده کرد. قیمت گوسفند زنده با توجه به وزن، سن، میزان چربی و پشم آن‌ها تعیین می‌شود و معمولاً نمونه‌های جوان‌تر قیمت‌های بالاتری را تجربه می‌کنند.

گوشت گوسفندی نژاد زندی

گوسفند نژاد زندی دارای گوشتی بسیار لذیذ و خوشمزه می‌باشد. بهتر است برای خرید گوسفند زنده، تفاوت گوشت گوسفند نر و ماده را بشناسید. معمولاً به نوع ماده این حیوانات میش و نمونه‌های نر قوچ هستند. نمونه‌های نر این دام‌ها دارای شاخ‌هایی مورب و حلقوی می‌باشند، اما گاهی اوقات نیز گوسفندان نر نیز بدون شاخ هستند. بنابراین بهترین روش برای تشخیص تفاوت گوسفندان نر و ماده باید به اندام تناسلی آن‌ها توجه کنید. در زمان خرید دام زنده به سه نوع گوشت مختلف مواجه خواهیم شد.

اگر گوسفند نابالغ باشد در حقیقت گوشت بره خریداری کرده‌اید اما اگر گوسفندان یک و یا دو ساله را انتخاب کنید، گوشت گوسفند خریده‌اید. گوسفندان بالغ طعم بهتری دارند اما شاید کمی دیر‌تر پخته شوند. گوشت این حیوانات در حالت کلی دارای چربی کمی می‌باشد و قرمز رنگ هستند. این امر نشان دهنده تغذیه مناسب و نگهداری سالم این حیوانات می‌باشد.