گوسفند برای عقیقه به چه معناست؟!

خرید گوسفند برای عقیقه را هر کسی می‌تواند با وجود فروشگاه‌های آنلاین انجام دهد. در هر جایی که باشید، بدون نیاز به صرف وقت و انرژی تنها کافیست که با دامداران پاک تماس بگیرید تا گوسفند مورد نظر خود را درب منزل تحویل بگیرید . 

تاریخچه عقیقه؟

مردمان فرهنگ‌های مختلف در ایران و نقاط جهان، زمانی که کودکی متولد می‌شود، برای آن قربانی می‌کنند و جشن می‌گیرند.
درواقع سنت عقیقه یا قربانی از دوران پیامبر مرسوم بوده و این کار را برای یمن ورود کودک تازه متولد شده انجام می‌شود. زمانی که شش روز از زمان تولد کودک گذشت، در روز ۷ ام برای سعادت و سلامتی او گوسفند قربانی می‌کنند.

چرا گوسفند را برای کودک عقیقه (قربانی) می‌کنند؟

یکی از سنت‌های دین اسلام، عقیقه یا قربانی کردن گوسفند برای کودک تازه متولدشده است. بسیاری از مردمان عقیده دارند که این کار باعث رفع بلا و مصیبت می‌شود.
علاوه بر آن بسیاری از علما بر این عقیده‌اند که قربانی گوسفند باعث ترویج حس اجتماع و مهربانی در میان مسلمانان می‌شود. همچنین آنها معتقدند که این کار باعث برکت بیشتر و خوش شانسی در میان خانواده‌ها می‌گردد. علاوه بر این موارد؛ خرید گوسفند  زنده برای عقیقه دلایل متنوعی دارد که آنها را با هم بررسی می‌کنیم.

 

مقاله پیشنهادی :عقیقه چیست + احکام مربوط به عقیقه نمودن فرزند

 

اهمیت معنوی خرید گوسفند برای عقیقه :در دین اسلامی، بیشتر مسلمانان به دنبال قدرت روحی پایدار و برکت از جانب خداوند هستند.
اغلب، سالها طول می‌کشد تا خانواده‌ای فرزندی به دنیا بیاورد. عقیقه به خانواده‌ها این امکان را می‌دهد تا از خدا بابت نوزاد تازه متولدشده قدرانی کنند. همچنین آنها با خرید گوسفند برای عقیقه و قربانی، از نوزادشان محافظت می‌کنند.

 

اجتماع و جشن :زمانی که کودکی به دنیا می‌آید، خانواده‌ها دورهم جمع می‌شوند تا به مناسبت خوش آمدگویی به یک نوزاد جشن بگیرند.
این دورهمی‌ها به آنها کمک می‌کند تا روابط پایدارتری باهم بسازند، پیوندهایشان تقویت شود و دیگر اعضا از والدین جدید حمایت کنند.

 

افزایش سخاوتمندی در بین افراد : قربانی کردن حیوانات از مراسم خاص عقیقه است. مسلمانان این عمل را برای شکرگزاری از خداوند انجام می‌دهند.
گوشت حیوانات قربانی را معمولاً به سه بخش بین خانواده، دوستان و نیازمندان تقسیم می‌کنند. اینکار باعث می‌شود که مهربانی بین افراد توسعه پیدا کند.

 

انجام سنت عقیقه : خرید گوسفند برای عقیقه از سنت‌های حضرت محمد (ص) و الگویی برای مسلمانان در سراسر جهان است.
عقیقه در اسلام یک عمل سنتی است و به عنوان یک فرایند معنوی و مقدس شناخته می‌شود. درواقع این آداب و رسوم برای استقبال از نوزاد، تمرین شکرگزاری، سخاوت و رفاه تأکید دارد. بنابراین عقیقه برای نوزادان یک سنت مذهبی است که نسل‌ها تکرار شده‌است.

 

 

خرید گوسفند برای عقیقه فرزندان

خرید گوسفند برای عقیقه فرزندان


خرید گوسفند برای عقیقه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

برای انجام فریضه عقیقه، شما می‌توانید هر گوسفندی که مدنظرتان است را قربانی کنید و به ویژگی خاصی نیاز ندارد. اما برخی درمورد نحوه مراسم و بسیاری از ویژگی‌های گوسفند برایشان سوالاتی پیش می‌آید که ما برخی از آنها را گرد آورده‌ایم.

انجام عقیقه واجب است؟  این عمل واجب نیست بلکه مستحب است و هر کسی بر اساس توان خود می‌تواند آن را انجام دهد.

خرید گوسفند قربانی برای کسانی که قدرت مالی ندارند واجب است؟ خیر، کسانی که توان کافی برای خرید ندارند می‌توانند هر زمان که توانایی داشتند، این کار را انجام دهند.

برای انجام عقیقه تعداد فرزند تفاوتی ایجاد می‌کند؟ خیر. در انجام قربانی فرقی میان فرزند اول و دوم و یا دختر و پسر وجود ندارد.

 چه کسی می‌تواند عقیقه را انجام دهد؟ هر کسی در خانواده از جمله مادر کودک، پدر، پدر بزرگ، عمو و سایر افراد می‌توانند قربانی را برای نوزاد تازه متولدشده، انجام دهند.

حیوان قربانی حتما باید گوسفند باشد؟ با توجه به روایات، سنت و آداب و رسوم؛ حیوانی که برای عقیقه در نظر می‌گیرند، باید گوسفند باشد. ولی با توجه به برخی روایات می‌توانید حیوانات دیگری مانند گوسفند، بز، گاو و شتر را قربانی کنید.

وزن گوسفند برای عقیقه باید چقدر باشد؟ با توجه به توان مالی هر فرد، وزن گوسفند می‌تواند متغیر باشد. ولی بیشتر افراد نژاد گوشتی را استفاده می‌کنند زیرا برای جشن و مراسم دورهمی، باید گوشت به تمامی افراد خانواده برسد. اگر قصد خرید گوسفند برای عقیقه را دارید، توصیه می‌شود از سایت‌های آنلاین استفاده کنید زیرا بهترین قیمت را به شما ارائه می‌دهند.

جنسیت گوسفند برای عقیقه باید چه باشد؟ این موضوع در برخی از روایات یک چیز و در برخی دیگر چیز دیگری گفته‌شده است.
اما، می‌توان بیان کرد که جنسیت مشخصی برای قربانی تعیین نشده‌است. برخی از روایات بر این عقیده‌اند که جنسیت گوسفند باید با جنسیت کودک یکی باشد ولی باز هم این موضوع اثبات نشده‌است. در واقع عقیقه برای هر جنس نوزادی فرقی نمی‌کند و به یک شکل در نظرگرفته می‌شود.

آیا استخوان‌های گوسفند را باید بعد از قربانی شکست؟ در ادیان و روایات بیان‌شده که انجام این کار درست نمی‌باشد. اما، به صورت کلی، هیچ چیز دقیق و اثبات شده‌ای وجود ندارد. می‌توانید این کار را انجام دهید.

به جای عقیقه می‌توان پول را به نیازمند داد؟ در بسیاری از روایات بیان‌شده که نمی‌توان پول عقیقه را به فردی نیازمند داد. اما، می‌توانید بعد از قربانی گوسفند، گوشت آن را بین افراد نیازمند تقسیم کنید.

برای تقسیم گوشت گوسفند فرایند خاصی وجود دارد؟ در بسیاری از موارد بهتر است که گوشت بین افراد مختلف نیازمند (چیزی در حدود ۱۰ نفر) و مردم تقسیم شود. در بسیاری از روایات بیان‌شده که گوشت بهتر است بین افرادی که سرپرستی کودک را برعهده دارند، مانند پدر و مادر تقسیم نشود.

آیا پدر و مادر می‌توانند گوشت گوسفند را بخورند؟ در بسیاری از روایات بیان‌شده که استفاده از گوشت گوسفند عقیقه بر پدر و مادر و هر کسی که سرپرستی کودک را بر عهده دارد، مکروه می‌باشد. بنابراین بهتر است که پدر و مادر از آن استفاده نکنند. ولی با تمام گفته‌ها و روایات، استفاده از گوشت به انتخاب شما بستگی دارد.

آیا ماما می‌تواند از گوشت عقیقه استفاده کند؟ بله، هیچ مشکلی ندارد. هر فردی که کودک را به دنیا آورده‌است، می‌تواند از گوشت گوسفند استفاده کند. بهتر است ران و پای گوسفند به قابله داده‌شود.

گوشت گوسفند را باید به صورت خام تقسیم کرد؟ اگر قصد تقسیم گوشت بین افراد مختلف و نیازمند را دارید، فرقی نمی‌کند که پخته یا خام باشد. می‌توانید با گوشت غذا درست کنید و به بیرون بدهید. یا اینکه می‌توانید همانطور خام گوشت را بین افراد تقسیم کنید.

تعداد تقسیم افراد چند نفر است؟ هر فردی باید گوشت را بین ۱۰ نفر چه نیازمند، همسایه، فامیل و غیره تقسیم کند.

آیا می‌توان از یک گوسفند برای دو کودک استفاده کرد؟ خیر. به نظر می‌رسد که نمی‌توان این کار را انجام داد و هر گوسفند برای یک نفر در نظرگرفته می‌شود.

اگر گوسفند در روز هفتم عقیقه نشد، چه باید کرد؟ در صورتی که در روز هفتم بنابر دلایل متعدد گوسفند برای کودک قربانی نشد، می‌توانید اینکار را در ۱۸ سالگی انجام دهید. حتی بعد از این سن، فرزند بزرگ شده خودش می‌تواند مسئولیت قربانی گوسفند را بر عهده بگیرد.

بهترین قیمت گوسفند برای عقیقه

بیشتر فروشگاه‌های آنلاین قیمت گوسفند را بر اساس نرخ روز در نظر می‌گیرند. بنابراین اگر به دنبال بهترین قیمت می‌گردید، می‌توانید سری به فروشگاه‌ها دامداران پاک بزنید. در این صفحات وب تمامی اطلاعات مانند قیمت گوسفند زنده ، سن، جنس، قیمت، اندازه و بسیاری از ویژگی‌های دیگر وجود دارد که شما می‌توانید از آن مطلع شوید. همچنین کارشناسان حرفه‌ای آماده خدمت رسانی و پاسخ گویی به سوالات شما هستند.

مسلمانان برای بسیاری از مراسم‌های خود گوسفند قربانی می‌کنند، زیرا بر این عقیده هستند که قربانی، بلا و مصیبت را از خانواده، فرزندان و خانه دور می‌کند. یکی از مراسم‌هایی که مسلمانان در آن گوسفند قربانی می‌کنند، عقیقه است. اما شاید این سوال ذهنتان را مشغول کرده‌باشد که “عقیقه چیست؟” در جواب این سوال باید بگویم که عقیقه، مراسمی است که بعد از به دنیا آمدن نوزاد، خوش یمنی و قدم مبارک کودک برگزار می‌شود.

سخن پایانی

مراسم‌های گوناگونی وجود دارد که مسلمانان در کنار هم جمع می‌شوند، جشن می‌گیرند و حیواناتی مانند (گوسفند، بز، شتر و مرغ) را قربانی می‌کنند. یکی از این مراسم‌ها عقیقه است که بخاطر نوزاد تازه به دنیا آمده، قربانی می‌کنند تا او سلامت باقی بماند.