سرعت رشد بره نر و بره ماده چگونه است

اکثر افرادی که اقدام به پرورش گوسفند زنده و دام زنده می نمایند بیشتر از هر چیزی به سرعت رشد بره توجه می کنند، چون می تواند یکی از عوامل مهم در سود دهی دامدار باشد. اگر شما با سرعت رشد بره اطلاعات کاملی را داشته باشید حتما از سقط بره نیز جلوگیری خواهید نمود. و چنانچه خواستید مطلبی درباره چگونگی زایمان میش  و سقط جنین بره اطلاعاتی داشته باشید با ما تماس بگیرید.  همه دامداران این سوال را دارند که سرعت رشد بره ماده بیشتر است یا بره نر؟ در ادامه این مطلب درباره این موضوع صحبت می کنیم با ما همراه باشید تابه طور کامل از این موضوع مطلع شوید. می توان گفت مهم ترین و تاثیر گذارترین عامل در تعیین مقدار رشد یک بره جنسیت آن است که نر باشد با ماده در ادامه به این موضوع بیشتر می پردازیم.

سرعت رشد بره

برای آن که یک بره بتواند به خوبی و در زمان مناسب رشد کند فاکتورهای مهمی باید در کنار یک دیگر قرار بدهیم. از مهم ترین فاکتور ها می توان به این مورد اشاره کرد که ژنتیک و نژاد گوسفند تاثیر به سزایی در میزان رشد خواهد داشت. همچنین نر یا ماده بودن بره از دیگر فاکتور های موثر در این بین به حساب می آید. عوامل دیگر را می توان این گونه تعریف کرد که گروهی از آن ها اکتسابی است و برخی دیگر از عوامل با فراهم کردن محیط و شرایط مناسب از جمله علوفه مرغوب و داروهای تقویتی بدست می آید.

عوامل بسیار در سرعت رشد تاثیر گذار می باشد که یکی از آنها جنسیت گوسفندان و نژاد آنها است، برخلاف تصور عموم مردم که فکر میکنند تنها شرایط رشد و تغذیه دام است که در وزن گیری آنها تاثیر دارد، عوامل اکتسابی هم در این موضوع تاثیر گذار هستند و باید به شکل ذاتی در دام وجود داشته باشند، به عنوان مثال گوسفند نژاد مهربان از نژاد های گوشتی محسوب میشود و گوسفند قره گل از نژاد های معروف پشمی هستند.

سرعت رشد بره نر و ماده

تاثیر جنسیت بره در سرعت رشد

شکل ظاهری گوسفندان هم مانند حیوانات می باشد و حیوانات نر وزن بیشتری در مقایسه با انواع ماده دارند، در گوسفندان هم قوچ ها در مقایسه با میش جثه بزرگتری دارند و میش ها بدنی ضعیف تر از آنها دارند. که این موضوع در آغاز رشد آنها هم مشاهده میشود، یعنی بره های نر در آغاز تولد رشد بیشتری دارند و همچنین به دلیل هورمون های بلوغ در گوسفندان ماده رشد آنها در همان دوران متوقف میشود. و ظاهری ضعیف تر در مقایسه با گوسفندان نر دارند.

به همین دلیل هم هست که دامداری هایی که در مراکز عرضه گوشت و گوسفند زنده فعالیت مینمایند بیشتر تمایل به خرید گوسفند نر و پرورش و نگهداری آنها را دارند تا بتوانند گوشت بیشتری را به مشتریان ارائه کنند و سود دهی بیشتری داشته باشند.

توقف رشد بره ماده

متوقف شدن رشد در بره های ماده به این معنی است که آن ها به دوره بلوغ خود رسیده اند به این نکته توجه کنید که بره ماده ای که به بلوغ می رسد می تواند بارور شود که همین هم مزیت های بره ماده به حساب می آید. اما در حالتی که دامدار به قصد فروش گوشت یا فروش گوسفند زنده اقدام به پرورش گوسفند مینماید برای او مقرون به صرفه است که بره نر را پرورش دهد زیرا جثه بزرگتری دارد و طبیعتا وزن بیشتری هم خواهد داشت و در نهایت سود دهی آن ها نیز بیشتر می شود.

البته  با خواندن مطال بالا این فکر را نکنید که مطالب فوق به این معنی است که بره ماده برای دامداران نفعی ندارد بلکه بره ماده هم فایده های خاص خود را دارد به عنوان مثال برای گرفتن شیر و تهیه محصولات لبنی بره ماده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تاثیر تغذیه در سرعت رشد بره

همانطور که گفتیم علاوه بر جنسیت گوسفندان موارد دیگری مانند تغذیه و نگهداری آنها در رشدشان تاثیر دارد، پس بسته به نوع تغذیه دام سرعت رشد متفاوتی خواهد داشت و باید در پرورش آنها این موضوع را در نظر گرفت.