چگونگی زایمان میش و جلوگیری از سقط بره گوسفند

در این مطلب از دامداران پاک سعی داریم تا به طور کامل در باره چگونگی زایمان در میش و جلوگیری از سقط بره گوسفند زنده صحبت کنیم با ما همراه باشید تا به طورکامل اطلاعات لازم را کسب نمایید.

چگونه از مرگ بره های تازه متولد شده جلوگیری نماییم؟

بهترین زمان برای دامداران در طول کار خود این می باشد که بره هایی که مدت ها منتشر تولد آن ها بوده اند به دنیا بیایند. و هیچ چیزی برای وی بدتر از دست دادن بره های تازه متولد شده نیست، برای کاهش این اتفاق بهتر است نکاتی را در نظر داشته یاشید که فقط به دنیا امدن بره مهم نمیباشد بلکه دوام اوردن ان بره ب سالم بودنش از شرایط اساسی برای اوست.

در این مطلب به برخی نکات مهم در این مورد می پردازیم :

تولد بره از موفقیت های مالی می باشد که برای دامداران بسیار مهم است اما این در حالی می باشد که بیشترین مرگ و میر در گوسفندان کمی بعد از تولد رخ میدهد.

سه علت اصلی مرگ بره ها در طول زمان عبارتند از :

  • مشکل در روند زایمان
  • گرسنگی
  • هیپوترمی

 

زایمان میش

نحوه کمک به زایمان میش :

با مراجعه زیاد به طویله نگهداری میش ها و کمک به موقع به آنها می توان تلفات ناشی از زایمان سخت را بسیار کم نمود. وضعیت میش های باردار باید در هفته های آخر بارداری ، هر روز چند بار بررسی شوند . میش هایی که زایمان نزدیکی دارند بی قرار هستند و اغلب یک گوشه را در امتداد دیوار محل نگهداری گوسفندان برای خود انتخاب می نمایند، از این رو بهتر است که طویله آنها خشک بوده و دمای محیط نیز متعادل به سمت گرمی بیشتر باشد.

اولین ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت پس از تولد زمانی بحرانی و مهم برای میش و بره هایش است. در این مدت پیوندی بین آنها اتفاق می افتد، بند ناف در دام باید با ید ۷ درصد که به محلولی ضدعفونی کننده است ، تمیز شود این کار علاوه بر ضدعفونی باعث خشک شدن ناف نیز میشود.

اطمینان حاصل کنید که بره ها از مقدار کافی آغوز مصرف نمایند،  آغوز شیر سرشار از پروتئین است که توسط میش پس از تولد ، تولید می شود . این ماده برای تغذیه گوسفند دارای ارزش غذایی مهمی است ، آغوز حاوی آنتی بادی های اساسی است که باعث تقویت سیستم دفاعی بدن گوسفند در برابر بیماری ها می شود و انرژی لازم برای گرم نگهداشتن بره را فراهم می نماید.

بره های تازه متولد شده به دلیل ذخیره انرژی نسبتا کم و سطح بزرگ بدنشان نسبت به وزنی که دارند در معرض هیپوترمی قرار دارند. هیپوترمی مشکلی است که در اثر سردشدن هوا و پایین آمدن درجه بدن گوسفندان و همچین ضعف جسمانی به وجود آید و بر سلامت آنان تاثیر می گذارد. گوسفندانی که دچار این مشکل هستند بدنی لاغر و ضعیفی دارند.

سخن پایانی

علاوه بر رعایت نکات ذکر شده باید در مورد نحوه نگهداری و تغذیه میش ها قبل از جفت گیری و بارداری آنها مراقبت های ویژه و تغذیه مطلوبی را برایشان در نظر گرفته باشید، حتما برنامه واکسیناسیون برای میش ها و بره های گوسفند زنده  را طبق زمان مناسب هر واکسن انجام دهید برای اینکار حتما با دکتر دامپزشک مشورت نمایید. چنانچه قصد اطلاع از قیمت بره را داشتید با ما تماس بگیرید.