مرغ و خروس سلطان

مرغ و خروس سلطان یکی از نژادهای مرغ و خروس زنده زینتی است. این نژاد از قرن‌ها پیش در ترکیه پرورش داده می‌شده و در گذشته مورد توجه اشراف و پادشاهان این کشور بوده است. مرغ و خروس سلطان به دلیل ظاهر زیبا و منحصربه‌فرد خود، امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.

مرغ و خروس نژاد سلطان دارای خصوصیات ظاهری و آرایش پر و بال و کاکل منحصر به فردی برخوردار می‌باشد به همین دلایل این مرغ و خروس ها را نسبت به سایر نژادهای دیگر متمایز می‌نماید، این نژاد از محبوب ترین نژادها در بین پرورش دهندگان مرغ و خروس زینتی می‌باشد. امروزه مرغ و خروس سلطان اصیل، خالص از با ارزش ترین نژادها می‌باشد.

خصوصیات مرغ و خروس نژاد سلطان

خصوصیات ظاهری

مرغ و خروس سلطان دارای بدنی کوچک و کشیده هستند. سر این پرندگان بزرگ و گرد است و دارای کاکلی پردار و انبوه می‌باشند. کاکل مرغ سلطان معمولاً به سمت جلو و پایین متمایل است و گاهی اوقات جلوی دید این پرنده را می‌گیرد.

مرغ سلطان دارای بال‌های کوچک و ظریفی است که به بدن او چسبیده‌اند. پاهای این پرنده بلند و قوی است و دارای پنجه‌هایی صاف و بدون پر می‌باشند.

رنگ پرهای مرغ و خروس سلطان بسیار متنوع است و در رنگ‌های سفید، سیاه، قهوه‌ای، آبی و حتی طلایی یافت می‌شوند.

خصوصیات رفتاری

مرغ و خروس سلطان پرندگانی صلح‌جو و آرام هستند. آنها معمولاً رفتارهای خشونت‌آمیز از خود نشان نمی‌دهند و با سایر پرندگان به خوبی کنار می‌آیند.

مرغ سلطان پرنده‌ای بسیار پرجنب‌وجوش و فعال است. او علاقه زیادی به جستجو و کاوش در محیط اطراف خود دارد.

خروس سلطان نیز پرنده‌ای پرجنب‌وجوش و فعال است. او معمولاً صدای بلندی دارد و با صدای خود قلمرو خود را اعلام می‌کند.

محل نگهداری مرغ و خروس سلطان

به دلیل اینکه نژاد مرغ و خروس  بسیار آرام هستند می‌توانید آن ها را در فضای بسیار کوچکی نیز نگهداری نمایید، فضای مورد نیاز برای نگهداری این نژاد حداقل ۱۰ متر مربع است که فضای مناسبی برای زاد آوری و فعالیت زیستی و همچنین حفظ سلامتی آن ها می‌باشد. اگر فضایی کوچکتر از این برای نگهداری مرغ و خروس نژاد سلطان در نظر دارید بهتر است  ارتفاع ۱۵۰سانتی متر را در نظر بگیرید تادر هنگام پر زدن آن ها باعث شکستگی و صدمه دیدن پرهای این پرندگان نشود.

مناسب ترین بستر برای نگهداری مرغ و خروس نژاد سلطان

بستری مناسب این گونه از طیور می‌باشد که پوشیده شده از ماسه، پوشال چوب، علوفه خشک و همانند این ها باشد؛ زیرا نواحی پای این طیور حساس است و باید در رطوبت قرار نگیرند. سن بلوغ این نژاد ۶ ماهگی و تعداد تخمگذاری آن ها در سال ۱۸۰ عدد می‌باشد.

پرورش نژاد سلطان در منزل

مرغ و خروس

 

این نژاد به علت دارا بودن پرهای بسیار از جذابیت فراوانی در بین افراد برخوردار است، و به نام مرغ و خروس های زینتی به فروش می‌رسند. افراد بسیاری علاقمند به این نوع از طیور هستند و دوست دارند تا نمونه ای از این پرندگان را در منزل خود پرورش دهند، این مرغ و خروس ها به دلیل شرایط نگهداری راحت و پرهای زیبایی که دارد از طرفداران بسیاری برخوردار است.

نژاد سلطان از جثه کوچکی برخوردار است و گوشت کمی نیز تولید می‌نماید؛ این نژاد به طور متوسط بین ۶۰ تا ۸۰ تخم در سال می‌گذارند پس از لحاظ اقتصادی نیز پرورش آن ها به عنوان مرغ گوشتی و تخم گذار به صرفه نمی‌باشد، تخم های مرغ نژاد سلطان کوچک و سفید رنگ است.

 پرورش مرغ و خروس نژاد سلطان چگونه است؟

پرورش این مرغ ها کار سختی نمی‌باشد و تمام شرایط پرورش مرغ و خروس های معمولی را دارا هستند همانند:

  • دمای مناسب برای پرورش سلطان ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتی گراد است. سرما و گرمای زیاد برای پرنده مضر می‌باشد.
  • از آنجا که روی پا و انگشتان نژاد سلطان تعداد زیادی پر وجود دارد باید به بهداشت کف محیط پرورش بسیار توجه نمایید.
  • کثیف بودن بستر می تواند باعث کثیفی پرها شود که هم از زیبایی آنها می‌کاهد و هم احتمال آلودگی و بیماری را افزایش می‌دهد. می‌توان بستر را از پوشال، چوب، کاه یا علف خشک پر کرد تا مانع کثیف شدن پرهای پاها شود.
  • استفاده از خاک اره ریز برای بستر پرورش مناسب نیست. خاک اره زمینه رشد میکروب ها را فراهم می‌کند و باعث بروز بیماری در پرنده می‌شود.
  • سلطان نسبت به رطوبت بسیار حساس است پس باید تلاش کرد تا رطوبت محیط به طور کامل کنترل شود و از حد طبیعی فراتر نرود. رطوبت بالا باعث افزایش رشد باکتری ها و قارچ های بیماریزا می‌شود.

مرغ و خروس های سلطان پرندگانی بسیار آرام هستند و فضای زیادی برای پرورش نیاز ندارند، تخم مرغ های این نژاد را می‌توانید به درون دستگاه های جوجه کشی معمولی قرار دهید. دمای دستگاه برای قرار گرفتن تخم مرغ ها و چرخش تخم مرغ ها بسیار مهم است و شما باید با مشورت با فرد متخصص عمل جوجه کشی را انجام دهید که بعد از ۲۳ روز جوجه ها از تخم بیرون خواهند آمد.

نوعی مرغ و خروس زینتی وجود دارد که شما میتوانید با کلیک بر روی لینک ۵ نژاد برتر مرغ و خروس زینتی را ببینید.

3.9/5 - (57 امتیاز)