گوسفند نژاد قشقایی| دامداران پاک

گوسفند زنده دارای نژاد های مختلفی همانند گوسفند نژاد سنجابی و … می باشد که در این مطلب درباره گوسفند نژاد قشقایی صحبت میکنیم، از ویژگی های ظاهری گوسفند نژاد قشقایی سری به حالت کشیده و مثلثی، پوزه گرد ، روی بینی کمی برجسته، پیشانی صاف و کمی برآمده، قوچ های این نژاد شاخ دار و میش های این نتژاد بدون شاخ هستند. این نژاد به دلیل خصوصیات ذاتی برتر نسبت به سایر نژادها در دسته بهترین گوسفندان ایرانی هستند، نام گذاری این گوسفندان بنا بر محل زندگی آنها صورت گرفته است. این گوسفندان برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد؛ این نژاد استعداد بسیار بالایی در رشد و وزن گرفتن دارند که هم در دامداری های صنعتی و هم توسط عشایر نگهداری مشوند. شما برای اطلاع یافتن از قیمت روز گوسفند زنده و خرید گوسفند زنده می توانید با مجموعه دامداران پاک در ارتباط باشید.

خصوصیات ظاهری گوسفند نژاد قشقایی

قوچ های این نژاد قذرتمند می باشند و تعداد زیادی از دامداران به خرید آن ها اقدام می نمایند و دلیل این کار تولید بره های سالم از این قوچ ها می باشد. دلیل دیگر نیز این می باشد که قوچ های این نژاد دارای گوشت فراوانی هستند و بسیار مناسب ذبح و تولید گوشت می باشد.

میش های این نژاد دارای کیفیت گوشت بالایی هستند که باعث شده گوشت این میش ها در میان این نژاد بسیار معروف باشد. ناگفته نماند که این میش ها بسیار قدرتمند هستند و به ندرت بیمار می شوند.

وزن گوسفند نژاد قشقایی

گوسفندان این نژاد دارای اندامی متوسط هستند و وزن آن ها در مراحل مختلف رشد متفاوت است.متوسط وزن گوسفند نر این نژاد در حین تواد حدود ۳٫۵ الی ۴ کیلو گرم می باشد و متوسط وزن گوسفند ماده در حین تولد حدود ۳ تا۳٫۵ کیلوگرم می باشد. همچنین وزن گوسفندان شش ماهه نر قشقایی در بین ۲۹ تا ۳۲ کیلو گرم و ماده این نژاد ۲۹ الی ۳۰ کیلوگرم می باشد.

رنگ

این نژاد از گوسفندان در ابتدای تولد دارای رنگ کاملا قهوه ای هستند و بعد از ۶ ماهگی به رنگ شکری( رنگ سر و صورت جلوی سینه، زیر شکم، دست و پا به رنگ قهوه ای) می باشد. این نژاد از گوسفند توسط عشایر ترک قشقایی نگهداری میشود، و جمعیت این نژاد در استان فارس ۲۵۰۰۰۰ راس می باشد.

خصوصیات نژادی

سر یه حالت کشیده و پوزه ای گرد و همچنین پیشانی صاف و کمی برآمده دراند که قوچ های این نژاد شاخ دار و میش های این نژاد بدون شاخ هستند. گوش های این نژاد به حالت افتاده و بلند است، دست و پای این نژاد متوسط می باشد دنبالچه صاف و بدون برجستگی دارد, همچنین رنگ بدن این نژاد در بره گی از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره تغییر می کند، اما در زمان بلوغ رنگ بدنش تغییر کرده و حالت روشن می شود.

متوسط وزن پشم

 بره شش ماهه ۰٫۷ کیلو گرم، میش بالغ ۱٫۰۵ کیلو گرم و قوچ۱٫۸۵ کیلو گرم دارای پشم هستند.

وضعیت تولید شیر در گوسفند ترکی قشقایی:

مدت شیر دهی:    ۱۰۲ روز

متوسط شیر تولیدی:    ۱۹۵ گرم روزانه

طول دوره آبستنی:      ۱۴۹ روز

قیمت گوسفند نژاد قشقایی

از سوالاتی که دامداران با آن بسیار روبرو می شوند این است که قیمت گوسفند نژاد قشقایی و یا قیمت گوسفند نر زنده چقدر می باشد تا با تهیه و پروش این دام به سود خوبی دست یابند. این نژاد به دلیل داشتن گوشت مرغوبی که دارند از قیمت ثابتی برخوردار نیستند، اما شما برای اطلاع یاقتن از قیمت گوسفند زنده به راحتی می توانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس بگیرید و گوسفند مورد نظر خود را به راحتی دریافت نمایید.