قاچاق گوسفند زنده از ایران|دامداران پاک

با توجه به اینکه روز به روز با افزایش قیمت گوشت گوسفند و دام زنده روبرو هستیم مراکز پخش دام زنده شهرداری از اهمیت بالایی برخودار هستند، زیرا با عرضه دام با قیمت مناسب باعث میشود تا افراد زیادی به خرید اقدام کنند. در بعضی از قصابی ها گاهی اضافات گوشتی یا همان آششغال گوشت را رایگان در اختیار مردم میدهند را با قیمت بالایی به مردم میفروشند.

دلیل قاچاق گوسفندان در ایران

ایران با توجه به موقعیتی که با کشور های همسایه همانند عراق و کویت دارد و این کشورها شرایط مناسبی برای پرورش دام زنده را ندارند بنابراین این نیاز را از طریق ایران تامین می کنند، امروزه با توجه به اینکه قیمت نهاده های دامی به شدت افزایش یافته است دامپروری برای اکثر افرادی که از گذشته مشغول این حرفه هستند نمی صرفد و این افراد برای فرار کردن از زیان های ناشی از این تورم به قاچاق دام رو می آوردند و افزایش قیمت ارز قاچاق دام را به شدت افزایش داده است، و دولت برای جلوگیری از قاچاق گوسفند و دام ها نظارت بر مرزها را به شدت افزایش داده است.

 چقدر دام از کشور قاچاق می‌شود؟

با اینکه تولید در کشور بسیار کم شده ولی قاچاق هم به نوبه خود شکاف بیشتری را بین عرضه و تقاضا در کشورمان گذاشته و در یکسال گذشته قاچاق دام بسیار افزایش یافت و دلیل اصلی آن نیز تفاوت نرخ ارز بود کهفروش دام را به سایر کشورها بسیار به صرفه کرده بود. برای مثال زمانی که قیمت گوشت در ایران ۷۵ بود در کشورهای همسایه دوبرابر این قیمت خریداری می شد.

این تفاوت در نرخ ارز باعث شد گوسفندان به صورت گله ای توسط قاچاقچیان از مرزها به کشورهای حاشیه همانند عراق و عمان برده میشد.دولت نیز نیز برای جلوگیری کردن از این قاچاق مصوب کرد که هرگونه انتقال دام به دستور و تایید نظام دامپزشکی کشور باید باشد ولی این دستورالعمل هم کارساز نشد و قاچاقچیان راه های بسیاری را برای دور زدن  یاد گرفتن یکی از این راه های این بود که پلاک روی گوش های دام را عوض می کردند. قاچاق دربا هم باعث  کاهش تولید شدند و هم واردات گوشت به میزان بیشتری نسبت به سال گذشته انجام شد.

 

قاچاق دام زنده در ایران

قاچاقچیان گوسفند زنده و دام زنده

همان طور که گفته شد قاچاقچیان گوسفند زنده از شرایط اقتصادی جامعه سواستفاده را کرده‌اند و شرایط را برای مردم سخت‌تر و در این حین دولت‌مردان به جای جلوگیری از این همه دزدی و قاچاق صادرات را نیز ممنوع کرده‌اند و به واردات گوشت از کشورهای مختلف پرداخته‌اند.

قبلاً قاچاق گوسفندان ماده و نر به صورت ورودی بود و لحاظ نشدن ضوابط بهداشتی دام مورد توجه قرار می‌گرفت. اما حالا شرایط عوض شده و دام جزو کالا‌های مشمول قاچاق خروجی شده است. و در حال حاضر  بیشترین قاچاق گوسفند زنده به کشور‌های همسایه از جمله عراق صورت می‌گیرد.

به هیمن دلیل مدیریت این وضعیت پیچیده شده چراکه به عنوان مثال صاحب دام آن را به لب مرز برده و رها می‌کند و این دام به آن سوی مرز می‌رود حالا چه کسی باید دستگیر شود؟ و چه ضابطه‌ای باید در این خصوص اعمال شود؟
و یا  از سوی دیگر دلالان وارد کار می‌شوند و با عشایر ارتباط گرفته و آن‌ها را وسوسه به پرداخت بهایی گزاف می‌کنند.

 دلیل این حجم از تورم قیمت گوشت چیست؟

در میان تمام این سوالات و تحقیق‌ها عامل اصلی این گرانی قاچاق‌های وسیعی است که در طول این مدت رخ داده است و همچنان ادامه دارد. بالا رفتن ارز و افزایش ارزش پول کشورهای عربی (دینار، ریال و …) و همین طور افزایش نرخ دلار عامل تشویق قاچاقچیان گوسفند است تا با خارج کردن دام‌های زنده و گوسفندان زنده به کشورهای دیگر  و فروش آن‌ها با واحد پولی کشورهای دیگر این چنین وضعیتی به پا کنند.

تاثیر فصل سرد بر روی قیمت دام

یکی از دلایل در شرایطی که اکنون داریم و هوا رو به سردی می رود تقاضا برای خرید دام زنده و گوشت افزایش می یابد،در حالی که تولید گوشت قرمز در ایران برای تمام نیاز افراد در یاران کافی است ولی به این شرط که خوراک دام ها کافی و دارای قیمت مناسب داشته باشند و از قاچاق هم جلوگیری شود. ولی چنانچه شرایط برای پرورش گوسفند نامناسب باشد اثرات آن را در ماه های فصل سال خواهیم دید، زیرا در فصل سرد پرواربندی گوسفندان  نیازمند خوراک می باشد ولی با این قیمت ها اصلا به صرفه نمی باشد بنابراین قیمت آن نیز بالا می رود.

 

قاچاق دام های زنده

 

داستان قاچاق گوسفند از کجا شروع شد؟

قاچاق دام زنده از نیمه دوم سال ۱۳۹۷ شروع شد، و در آن زمان نرخ ارز نیز به شدت افزایش یافت و قاچاق دام زنده نیز به شدت افزایش یافت. از آنجایی که بخش زیادی از نیاز کشور مربوط به گوشت گوسفند و دام می باشد  هرگاه بحث گرانی گوشت به میان آید، قاچاق دام زنده هم از دلایل اصلی آن ذکر خواهد شد.

در دی ماه سال ۱۳۹۷ قیمت گوشن گوسفند به سرعت افزایش یافت که در آن زمان وزیر جهاد کشاورزی علت این افزایش قیمت را افزایش نرخ ارز . قاچاق دام عنوان نمود و راهی جز افزایش واردات و کنترل قاچاق را ارائه نداد.

تداوم قاچاق گوشفند باعث شد تا وزارت صمت در بهمن ۹۷ خواستار نظارت و کنترل بر قاچاق دام زنده به صورت شدید در ۹ استان مرزی کشور شود. بحث قاچاق دام زنده برای مدتی با این طرح متوقف شد ولی اخیرا دوباره مطرح شده است؛ و در ماه های اخیر قیمت نهاده های دامی و واکسن دام به شدت افزایش یافته است که کمیاب شدن نهاده های دامی و افزایش قیمت باعث شده است تا تولیدکنندگانبا مشکل روبرو شوند

تداوم قاچاق دام، سبب شد وزارت صمت نیز در بهمن۹۷، خواستار تشدید نظارت و کنترل بر قاچاق دام زنده در ۹استان مرزی کشور شود. دراسفند ماه جاسمی، نماینده مجلس، خبر از توقف قاچاق دام زنده از مرزهای غربی کشور داد؛ اما در اردیبهشت۹۸ مرادی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، اعلام کرد که قاچاق از مرزهای کشور همچنان ادامه دارد.

بحث قاچاق دام زنده برای مدتی تقریبا مسکوت ماند و اخیراً دوباره مطرح شده است؛ در ماه‌های اخیر، قیمت نهاده‌های دامی و واکسن دام افزایش زیادی داشته است؛ افزایش قیمت و کمیاب بودن نهاده‌های دامی سبب شده تا تولیدکنندگان با مشکل مواجه شوند و دیگر تولید و فروش در داخل برایشان علاوه بر نداشتن صرفه اقتصادی، ضرر نیز به دنبال داشته باشد.

افزایش قیمت گوشت یکی از مهم‌ترین پیامدهایی است که قاچاق دام با خود به دنبال دارد. قیمت گوشت در آبان ماه افزایش داشت که رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان علت افزایش قیمت گوشت را قاچاق دام زنده دانست.

خرید گوسفند زنده به صورت قانونی

چنانچه قصد خرید فوری دام زنده از دامداران پاک که  به صورت دقیق قیمت گوسفند در تهران را اعلام مینماید دارید، میتوانید به راحتی با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید و دام مورد نظر خود را در محل دریافت نمایید.