قاچاق گوسفند زنده از ایران|دامداران پاک

متاسفانه روز به روز با افزایش قیمت گوشت، گوسفند زنده و دام زنده رو به رو هستیم، به حدی که خرید گوشت برای همه میسر نیست. حتی در بعضی از قصابی‌ها اضافات گوشتی یا عامیانه‌تر آشغال گوشت که رایگان در اختیار مردم قرار می‌گرفت در حال حاضر با قیمت بالایی به فروش می‌رسد.

کیفیت گوشت گوسفند

 دلیل این حجم از تورم قیمت گوشت چیست؟

در میان تمام این سوالات و تحقیق‌ها عامل اصلی این گرانی قاچاق‌های وسیعی است که در طول این مدت رخ داده است و همچنان ادامه دارد.

بالا رفتن ارز و افزایش ارزش پول کشورهای عربی (دینار، ریال و …) و همین طور افزایش نرخ دلار عامل تشویق قاچاقچیان گوسفند است تا با خارج کردن دام‌های زنده و گوسفندان زنده به کشورهای دیگر  و فروش آن‌ها با واحد پولی کشورهای دیگر این چنین وضعیتی به پا کنند.

فیلم زیر نشان دهنده گزارش مردمی است که شاهد قاچاق گوسفند زنده ماده بوده‌اند و شکایت و نگرانی خود را ابراز کرده‌اند.

قاچاقچیان گوسفند زنده و دام زنده:

همان طور که گفته شد قاچاقچیان گوسفند زنده از شرایط اقتصادی جامعه سواستفاده را کرده‌اند و شرایط را برای مردم سخت‌تر و در این حین دولت‌مردان به جای جلوگیری از این همه دزدی و قاچاق صادرات را نیز ممنوع کرده‌اند و به واردات گوشت از کشورهای مختلف پرداخته‌اند.

قبلاً قاچاق دام به صورت ورودی بود و لحاظ نشدن ضوابط بهداشتی دام مورد توجه قرار می‌گرفت. اما حالا شرایط عوض شده و دام جزو کالا‌های مشمول قاچاق خروجی شده است. و در حال حاضر  بیشترین قاچاق گوسفند زنده به کشور‌های همسایه از جمله عراق صورت می‌گیرد.

به هیمن دلیل مدیریت این وضعیت پیچیده شده چراکه به عنوان مثال صاحب دام آن را به لب مرز برده و رها می‌کند و این دام به آن سوی مرز می‌رود حالا چه کسی باید دستگیر شود؟ و چه ضابطه‌ای باید در این خصوص اعمال شود؟
و یا  از سوی دیگر دلالان وارد کار می‌شوند و با عشایر ارتباط گرفته و آن‌ها را وسوسه به پرداخت بهایی گزاف می‌کنند.

و به این ترتیب بدون هیچ مدیریتی روز به روز با افزایش قاچاق و قاچاقچیان گوسفند و افزایش قیمت گوسفند زنده رو به رو خواهیم بود.