دلیل اسهال گوسفند زنده و درمان آن|دامداران پاک

 در مطلب قبل درباره علت اصلی زخم دهان در دام به صورت مفصل صحبت کردیم در این مطلب به یکی از بیماری های بسیار رایج در میان گوسفندان زنده که بیشتر در فصل گرما رخ می دهد خواهیم پراخت که این بیماری اسهال گوسفندی است و در صورت بروز این بیماری گوسفندان دچار مشکلات متعددی خواهند شد. به همین دلیل در فصل گرم باید از دام بسیار بیشتر مراقبت کرد تا دچار این بیماری نشود و سلامت لازم را داشته باشد. در این مطلب از دامداران پاک درباره بیماری اسهال در گوسفند زنده و راه حل های رفع آن صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

بیماری اسهال در گوسفند زنده

بیماری اسهال در گوسفند زنده به دلایل متفاوتی  به وجود می آید که یکی از دلایل مهم آن وجود بیماری تورم روده و معده است و باعث مدفوع دام از حالت جامد به مایع خواهد شد. چنانچه دام شما دچار اسهال شد نشان دهنده این می باشد که در دام بیماری های متعددی وجود دارد که برای رفعو بررسی این بیماری ها باید به دامپزشک مراجعه نمایید تا دارئ تجویز کند؛ برخی از این دارو ها شامل آنتی بی تیک ها و برخی واسکن ها است.

بیماری اسهالدر گوسفند زنده

 

دلایل بروز بیماری اسهال گوسفند

یکی از دلایل ابتلای گوسفند ها به بیماری اسهال و تب وجود ویروس کنه و همین طور بیماری زبان آبی می باشد که در زمان ابتلا به این بیماری دام دچار تب، اسهال و خونریزی شدید از ناحیه ی لب و دهان خواهند شد، برای این که بیماری پیشرفت نکند و دام های دیگر را درگیر نکند باید به سرعت دامپزشک دام بیمار را معالجه نماید. در صورتی که دام از ویتامین آ به مقادیر زیاد استفاده کند و همین طور نمک و مس را هم بیش از حد استفاده کند دچار اسهال می شود.

در یک سری موارد دام آرسنیک مصرف می کند در این مواقع علاوه بر اسهال دچار تشنج نیز می شود و ادرار او دارای رنگی تیره است. در ادامه به توضیحاتی در ارتباط با پیشگیری بیماری اسهال گوسفندان و همین طور درمان بیماری اسهال گوسفندان خواهیم پرداخت.

راه های پیشگیری بیماری اسهال گوسفندان

باید از نگهداری گوسفند زنده بیمار در کنار سایر دام ها خودداری شود، محیط نگهداری دام ها می بایستی بسیار سالم و تمیز باشد، از دادن علوفه های کثیف به دام باید خودداری کنید، واکسیناسیون و شربت های فصلی دام ها باید سر موقع مصرف شود، پستان دام هایی که شیر می دهند باید در فواصل زمانی مشخص شسته شود، قبل از زایمان میش ها پشم های دور پستان و پشت او باید چیده شود، آغوز به اندازه ی کافی به بره ی تازه متولد شده باید داده شود تا سیستم ایمنی بدنش قوی شود، میش هایی که در موعد زایمان هستن باید حتما واکسیناسیون بشوند.

راه های درمان بیماری اسهال گوسفندان

دامی که دچار بیماری اسهال گوسفندی شده باید در محیطی تمیز و دور از سایر دام ها نگهداری شود و به او ماست یا دوغ شیر خورانده شود و از پودر ors برای درمان استفاده شود و همین طور ویتامین آ و د به میزان مشخصی که پزشک مشخص کرده برای دام تزریق بشود تا خیلی سریع بهبود یابد.

اسهال در گوسفند

نکته بسیار مهم درمان بیماری اسهال گوسفند

حل مشکل بیماری اسهال گوسفندان فقط توسط پزشک انجام پذیر می باشد و باید از درمان های خود سرانه به شدت جلوگیری شود چون با این روش ها جان دام به خطر می افتد، باید توجه داشته باشید که بیماری اسهال گوسفندان می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که هر کدام از آن ها به روشی متفاوت درمان می شود که فقط دامپزشک قدرت تشخیص این موضوع را دارد.

اما تنها چیزی که در زمان بروز بیماری اسهال گوسفندی باید به آن توجه کنید این موضوع می باشد که دام را در جایی به دور از سایر دام ها نگهداری کنید و برای جلوگیری از شدت بیماری اسهال گوسفندی باید گوسفند زنده را در جای تمیزی نگهداری کنید تا زمانی که بیماری بهبود یابد.