زخم دهان در گوسفند- علت های زخم دهان در گوسفند[زخم دهان گوسفند]

در مقالات قبلی درباره دلیل اسهال گوسفند زنده و درمان آن صحبت کردیم و رد این مطلب قصد داریم درباره علت ایجاد زخم دهان در دام زنده صحبت کنیم،تا دامداران عزیز با مطالعه این مطلب بتوانند بهتر با درمان زخم دهان دام اشنا شوند. زخم دهان در دام یکی از بیماری‌های رایج در بین انواع دام همانند گوسفند زنده می‌باشد، که این بیماری در دراز مدت باعث تلف شدن انواع گوسفند می شود. به همین دلیل باید  در این زمنیه اطلاعات کاملی را دامداران داشته باشند تا از تلف شدن گله خود جلوگیری نمایند جهت مشاهده سایر بیماری های گوسفند کلیک نمایید.

زخم دهان گوسفند چیست؟

در گوسفندان و سایر دام های زنده بیماری‌های بسیار متنوعی وجود دارد. که این نوع بیماری‌ها در بعضی از مواقع باعث تلف شدن دام زنده میشوند. به این خاطر شما با خواندن مقالات مختلفی درباره انواع بیماری گوسفندان و راه درمان آنها می‌توانید از تلف شدن گله دام خود جلوگیری نمایید.

زخم دهان در دام یکی از بیماری‌های رایج و همه گیر در بین انواع گوسفندان ماست که شما با رسیدگی همیشگی و بازدید از دهان انواع دام، از وجود این بیماری انگل گونه با خبر خواهید شد.

با اقدامات درمانی از رواج و گسترده شدن این نوع بیماری در گله جلوگیری خواهید کرد، در ادامه ما به صورت بسیار دقیق این نوع بیماری را مورد بررسی قرار خواهیم داد با ماهمراه باشید.

علت ایجاد زخم دهان

عوامل بسیاری  باعث ایجاد زخم دهان در گوسفندان می‌شوند که در این بین مسمومیت با اوره می‌تواند یکی از دلایل مهم دیگر زخم دهان در گوسفندان باشد.  البته بعضی از مواقع تب برفکی همراه با زخم دهان می‌باشد به این خاطر شما با دیدن زخم در دهان دام باید فورا با دامپزشک تماس بگیرید. تا او بتواند با تجربیات و علم خود به راحتی تشخیص دهد که زخم دهان به چه دلیل می باشد.

بروز زخم دهان در انواع دام می‌تواند به دلایل مختلفی باشد، اما یکی از علل اصلی ایجاد زخم دهان در گوسفندان کمبود ویتامین A و ویتامین C است. به این دلیل شما باید در نوبت‌های مختلف از طریق تزریق مولتی ویتامین را به بدن گوسفندان تزریق نمایید تا با مقاوم شدن بدن دام آنها مستعد بیماری‌های مختلفی مانند زخم دهان نباشند.

درمان سریع زخم دهان گوسفندان

آفتوفین یک داروی گیاهی می باشد که صد درصد طبیعی است و به عنوان داروی زخم دهان گوسفندان مورد استفاده قرار میگیرد. با خوراندن این دارو به گوسفندان درد بیماری تسکین پیدا میکند و دمای محل التهاب را کاهش میدهد و در مراحل بعدی باعث برگشت اشتهای دام خواهد شد.

گاهی ممکن است زخم دهان گوسفند به دلیل بیماری های ویروسی اکتیما باشد که شما به وسیله این دارو میتوانید باعث کاهش این بیماری وشید و ناگفته نماند که این دارو  با تولید کلاژن و الاستین داخل محل زخم دهان باعث کاهش درد خواهد شد.

درمان زخم دهان دام

موضوع بسیار مهمی که باید به آن پرداخته شود درمان زخم دهان دام و گوسفند زنده می باشد. در بعضی از مواقع بسیاری از دامداران از بنزین، روغن سوخته و بسیاری از موارد دیگر برای درمان زخم دهان استفاده می نمایند اما بهترین راه درمان این گونه بیماری اطلاع دادن به دامپزشک است.چون  آن ها بر اساس تجربه و معلوماتی که دارند با تجویز دارو می‌توانند از گسترش بیماری زخم دهان در گوسفند و گله جلوگیری نمایند.

درمان زخم دهان در بره ها

با توجه به اینکه بره ها تازه از شیر گرفته شده اند و از سرعت رشد گیری بالایی نسبت به گوسفندان بالغ دارند فروش بالایی نیز دارند و در صورت بروز بیماری زخم دهان در میان بره ها سریعا باید آن ها را از گله جدا نموده و نسبت به درمان سریع اقدام نمایید.

 

 

زخم دهان در گوسفند

 

برای جلوگیری از بروز زخم دهان در گوسفندان چه باید کرد؟

برای جلوگیری از بروز و گسترش زخم دهان دام باید شما هر روز به چک کردن دهان گوسفندان پرداخته تا با این کار اگر گوسفند و یا دامی دچار این بیماری شده بود فورا او را درمان کنید و مانع از گسترش این بیماری در گله خود شوید.

درمان سریع زخم دهان بره

زخم دهان بره می‌تواند علائمی ناخوشایند را در این حیوان ایجادمینماید. این مسئله می‌تواند باعث کاهش اشتها و ایجاد درد و ناراحتی برای بره شود. در ادامه، روش‌هایی برای درمان سریع زخم دهان بره را برای شما شرح خواهیم داد.

  1. استفاده از آب نمک: یکی از روش‌های ساده و موثر برای درمان زخم دهان بره، استفاده از آب نمک می‌باشد. برای این کار، یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید و سپس با یک قطره از این محلول زخم را تمیز کنید.
  2. استفاده از عسل: عسل دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است و می‌تواند به درمان زخم دهان بره کمک کند. با استفاده از یک قطره عسل، زخم را تمیز کنید و آن را بر روی زخم بگذارید.
  3. استفاده از گیاهان دارویی: برخی از گیاهان دارویی مانند رازیانه، نعناع، چای سبز و آلوئه ورا می‌توانند به درمان زخم دهان بره کمک کنند. برای استفاده از این گیاهان، می‌توانید یک قاشق چایخوری از گیاه دلخواه خود را در یک فنجان آب حل کرده و با یک قطره از این محلول، زخم را تمیز کنید.
  4. استفاده از کره بادام زمینی: کره بادام زمینی دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است و می‌تواند به درمان زخم دهان بره کمک کند. با استفاده از یک قطره کره بادام زمینی، زخم را تمیز کنید و آن را بر روی زخم بگذارید.
  5. استفاده از محلول آب اکسیژنه: محلول آب اکسیژنه دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است و می‌تواند به درمان زخم دهان بره کمک کند. با استفاده از یک قطره از این محلول، زخم را تمیز کنید و آن را بر روی زخم قرار دهید.

درمان خانگی زخم دهان گوسفندان

زخم دهان گوسفندان می‌تواند علائمی ناخوشایند را د برای گوسفندان ایجاد نماید. برای درمان زخم دهان گوسفندان، می‌توانید از روش‌های خانگی زیر استفاده کنید:

  1. استفاده از آب نمک: یکی از روش‌های ساده و موثر برای درمان زخم دهان گوسفندان، استفاده از آب نمک می‌باشد. برای این کار، یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید و سپس با یک قطره از این محلول زخم را تمیز نمایید.
  2. استفاده از عسل: عسل دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری میباشد و می‌تواند به درمان زخم دهان گوسفندان کمک کند. با استفاده از یک قطره عسل، زخم را تمیز کنید و آن را بر روی قسمتی که زخم ده است قرار دهید.
  3. استفاده از گیاهان دارویی: برخی از گیاهان دارویی مانند رازیانه، نعناع، چای سبز و آلوئه ورا می‌توانند به درمان زخم دهان گوسفندان کمک کنند. برای استفاده از این گیاهان، می‌توانید یک قاشق چایخوری از گیاه دلخواه خود را در یک فنجان آب حل کرده و با یک قطره از این محلول، زخم را تمیز کنید.
  4. استفاده از کره بادام زمینی: کره بادام زمینی دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است و می‌تواند به درمان زخم دهان گوسفندان کمک کند. با استفاده از یک قطره کره بادام زمینی، زخم را تمیز کنید و آن را بر روی زخم بگذارید.
  5. استفاده از محلول آب اکسیژنه: محلول آب اکسیژنه دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است و می‌تواند به درمان زخم دهان گوسفندان کمک کند. با استفاده از یک قطره از این محلول، زخم را تمیز کنید و آن را بر روی زخم بگذارید.

در کل، با استفاده از روش‌هایی که در بالا ذکر شد، می‌توانید به درمان سریع زخم دهان گوسفندان بپردازید و این حیوان را از درد و ناراحتی هرچه سریعتر نجات دهید.