گوسفند شیشک چیست و مزایای آن کدامند؟

گوسفند شیشک نوعی پستاندار می باشد که از خوانواده گاو سانانان و گروه نشخوار کنندگان است. این حیوان دارای کاربرد های فراوانی از لحاظ شیر، گوشت، روغن و پشم می باشد، بنابراین این حیوان را به صورت گله ای نگهداری می نمایند. در این نوع نر و ماده دارای نام های مختلفی می باشد که به نرهای آنها راک یا قوچ و به ماده ها میش می گویندف همچنین به گوسفندهایی که به تازگی بالغ شدند و توانایی تولید مثل دارند شیشک گویند. به صورت کلی به گوسفند شش تا یک ساله شیشک می گویند که بسیار دوست داشتنی و زیبا می باشند ککه به دلیل جثه ریز و کوچکی است که دارند.

ویژگی های گوشت شیشک

گوشتی که به عنوان گوشت شیشک برای استفاده افراد به بازار ارائه می شود، گوشت بره زیر یکسال می باشد. از ویژگی های این گوشت می توانیم به درصد بسیار پایین چربی در این گوشت اشاره نماییم، همچنین از میوگلوبین و پروتئین های مختلف سرشار می باشد. این گوشت خوشمزگی بالاتر از گوشت گاو و مرغ و خروس دارد و از محبوب ترین غذاهای موجود در جهان می باشد.

ارزش غذایی گوشت گوسفند شیشک

گوشت شیشک یا همان گوشت بره منبعی بسیار غنی از مواد مواد معدنی همانند آهن ، کلسیم ، منیزیم ، روی ، پتاسیم ، سلنیوم و مس می باشد. این گوشت علاوه بر دارا بودن مواد معدنی که گفته شد منبع بسیار غنی از ویتامین های گروه B هم مخی باشد.

گوشت بره حاوی بعضی از چربی های غیر اشباع می باشد که باید از مصرف زیاد آن پرهیز نمایید. گوشت بره تقریبا ۳٫۲ چربی اشباعی که روزانه شما نیاز دارید را تامین می نماید و همینطور شامل ۲۷ گرم پروتئین نیز است و بیش از ۳۳۰ کالری می باشد.

مزایای گوشت شیشک

۱- جلوگیری از بروز سرطان

در گوشت بره لینولئیک اسید وجود دارد که این ترکیب از بروز سرطان سینه جلوگیری می کند و در مقابل آن مبارزه می نماید.

۲- کمک به کاهش وزن

با اینکه میزان چربی های اشباع شده و کالری گوشت بره زیاد می باشد اما مصرف این گوشت سبب می شود که فرد به مدت طولانی احساس سیری نماید بنابراین افرادی که رژیم می گیرند با خوردن تکه ای از این گوشت هم به رژیم خود ادامه داده اند و هم احتیاجی به خوردن غذاهای بد مزه صرفا بخاطر لاغری نیست. گوشت بره باعث افزایش فعالیت متابولیک می شود و همینطور پروتئین های زیادی تولید می کند.

 

 

گوشت گوسفند

 

۳- افزایش تراکم استخوان

وجود مواد معدنی نظیر فسفر و سلنیوم و روی که از جمله موارد لازم در تعیین میزان تراکم استخوان و سلامت استخوان ها می باشند باعث شده است تا تاثیر این گوشت بر این مورد نیز کاملا ثابت شود.

۴- سلامت پوست

اسید های چرب امگا ۳ در این نوع گوشت به مقادیر زیاد و مختلف دیده می شود. وجود این موارد باعث می شود تا چین و چروک و لکه های پوستی از بین برود.

۵- جلو گیری از بیماری کم خونی

مقدار زیادی از آهن و کلسیم در این نوع گوشت وجود دارد که در صورت مصرف، باعث می شود تا کم خونی در افراد به کمترین مقدار خود برسد و در دراز مدت نیز ریشه کن شود.

۶- افزایش سیستم ایمنی بدن و… است

روی از موارد مورد نیاز برای حفظ قدرت سیستم ایمنی می باشد و میزان درصد روی موجود در این نوع گوشت بسیار مناسب می باشد و در صورت مصرف می توان گفت که در حدود ۳۰ درصد از مقدار مورد نیاز را می تواند تامین کند و از این حیث بسیار با اهمیت می باشد.