معرفی انواع واکسن و برنامه واکسیناسیون دام زنده

با توجه به اینکه گوشت گوسفندی دارای ویتامین های مختلفی می باشد، قبل از خرید گوشت و یا خود دام زنده حتما از برنامه واکسیناسیون دام مطلع شوید زیرا بدین صورت مطمعن میشوید که دام سالم می باشد. در این مطلب از دامداران پاک سعی داریم تا به معرفی انواع واکسن و روش های واکسیناسیون دام بپردازیم، تا پایان این مطلب همراه ما باشید. جهت جلوگیری از ابتلا دام ها خود به بیماری های مختلف پیشنهاد ما واکسیناسیون به موقع است.

انواع واکسن دام شامل واکسن آبله بزی، آگالاسی، شارن، تب برفکی، تب مالت، قانقاریا، آنتروتوکسی  می باشد که برای پیشگیری از بیماری های مختلف در زمان های تعیین شده باید به دام تزریق شود. بنابراین واکسیناسیون دام برای پیشگیری از بیمار شدن دام به بیماری های مختلف ضروری و حیاتی می باشد. توجه داشته باشید که علاوه بر در کنار اطلاع از زمان واکسیناسیون دام زنده باید با نحوه صحیح تزریق واکسن به دام زنده نیز آشنا باشید. توجه نمایید که همه واکسن ها باید حتما توسط دامپزشک انجام شود.

جدول واکسیناسیون گوسفندان

واکسیناسیون گوسفندان جزء موارد ضروری در بهبود وضعیت سلامتی و کاهش خسارات به صنعت دامپروری می باشد. در زیر جدولی از واکسیناسیون‌هایی که برای گوسفندان توصیه می‌شود آورده شده است:

نام واکسن زمان واکسیناسیون
واکسن سوختگی باکتریایی در هفته اول یا دوم پس از تولد
واکسن کلستریدیوم پرفرینژنزی در هفته‌های ۶ تا ۸ پس از تولد
واکسن کلستریدیوم تتانوسی در هفته‌های ۶ تا ۸ پس از تولد
واکسن بیماری کوهان در هفته‌های ۸ تا ۱۲ پس از تولد
واکسن واژینوز بره‌ها در هفته‌های ۸ تا ۱۲ پس از تولد
واکسن بیماری برفک در هفته‌های ۸ تا ۱۲ پس از تولد
واکسن بیماری دیفتری در هفته‌های ۸ تا ۱۲ پس از تولد
واکسن بیماری پاستورلا در هفته‌های ۸ تا ۱۲ پس از تولد
واکسن بیماری هپاتیت در هفته‌های ۸ تا ۱۲ پس از تولد

بهتر است قبل از واکسیناسیون گوسفندان، با دامپزشک محلی خود مشورت کنید تا واکسیناسیون مناسب برای گله خود را انتخاب کنید. همچنین، بهتر است همیشه به دستورات و مدارک توصیه شده برای هر واکسن پایبند باشید و واکسناسیون را به شکل صحیح و در موعد تعیین شده انجام دهید.

انواع واکسن دام زنده

واکسن آگالاسی یا چشم سفیدی یا ورم مفاصل یا ورم پستان

این واکسن برای پیشگیری از بیماری آگالاسی و همچنین ورم پستان در بز و گوسفند می باشد.

 • سن تزریق از ۳ ماهگی است و ۲ هفته پس از اولین تزریق واکسن یادآور زده می‌شود.
 • تکرار واکسن هر ۶ ماه یکبار است.
 • واکسیناسیون میش‌های آبستن ۲ ماه پیش از بره زایی توصیه می‌شود.

واکسن آبله گوسفند زنده

بیماری آبله در میان دام ها سبب کاهش شیر، از بین رفتن کیفیت شیر، کاهش وزن و … خواهد شد که به همین دلیل باید زمان واکسن آبله گوسفندی را بدانید. در بازار دو نوع واکسن آبله بزی سویه گرگان و واکسن آبله گوسفندی دموجود است که شما جهت اطلاع از قیمت واکسن آبله گوسفندی و یا خرید واکسن آبله گوسفندی می توانید با مراکز فروش آن تماس حاصل نمایید.

واکسن آبله بزی سویه گرگان

 • به مقدار ۰.۵ سی‌سی بصورت زیرجلدی برای پیشگیری از آبله بز
 • تکرار واکسن یکبار در سال است.
 • نباید در ماه آخر آبستنی مورد استفاده قرار گیرد.
 • به مقدار ۰.۵ سی‌سی بصورت زیر جلدی برای پیشگیری از آبله گوسفند استفاده می شود.
 • تکرار واکسن یکبار در سال
 • واکسن در میش‌های ماه آخر آبستنی نباید مصرف شود.

واکسن شاربن

بیماری شاربن نوعی بیماری عفونی حاد در گوسفند زنده است که باعث بروز نشانه هایی همانند التهاب عضلانی و توسکمی شدید خواهد شد. این بیماری بیشتر در گاومیش ها، گاو ها و گاهی نیز در گوسفند و بز دیده میشود و باعث تلفات زیادی میشود. برای پیشگیری از این بیماری و یا بیماری سیاه زخم در گوسفند، گاو و گاویش و بز از یکی دیگر از انواع واکسن دام به نام واکسن شاربن استفاده کنید.

 • زمان استفاده از واکسن هر سال یکبار و از  سن ۳ ماهگی به بالا
 • زدن واکسن شاربن در ماه آخر آبستنی جایز نیست.
 • زمان واکسیناسیون ۱۵ اسفند تا پایان خرداد ماه است.

 

انواع واکسن دام زنده

 

واکسن بروسلوز یا تب مالت

بیماری بروسلوز یا تب مالت واکسن‌های مختلفی دارد که عبارتنداز

 • واکسن S19 که در گوساله‌های ماده ۶-۳ ماهه فقط یکبار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • واکسن RDS19 جهت گاوهای بالای شش ماه است و نباید در گوساله‌های زیر ۶ ماه سن استفاده گردد.
 • واکسن Rev I جهت پیشگیری از بیماری بروسلوز در گوسفند و بز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این واکسن به بره و بزغاله در سن ۴ ماهگی تزریق می‌شود و یکماه پیش از رسیدن به سن تولیدمثل دوباره تکرار می‌گردد. واکسن Rev I نباید در گوسفندان و بزان بالغ استفاده شود.

واکسن تب برفکی

جهت پیشگیری از بیماری تب برفکی در گاو، گوسفند و بز باید به موقع واکسن تب برفکی تزریق شود.

 • سن تزریق واکسن تب برفکی از ۴ ماهگی به بالاست و ۴-۳ هفته پس از اولین تزریق یک واکسن یادآور زده می‌شود.
 • تزریقات بعدی هر ۶-۴ ماه خواهد بود.
 • واکسن تب برفکی  نباید با سایر واکسن‌های ویروسی، همزمان استفاده شود
 • اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که در کار پرورش گوسفند زنده می باشید، به احتمال زیاد سر و کارتان به تزریق آمپول و واکسن خواهد افتاد البته توصیه می کنیم که این کار را به متخصصان و دامپزشکان بسپارید تا به صورت صحیح این کار را انجام دهند.اما گاهی نیز ممکن است که موقعیت های اضطراری پیش بیاید که لازم باشد خودتان دست به کار شوید و تزریق دام خود را انجام دهید. همان طور که می دانید روش های تزریق دام بسیار متفاوت می باشند، بنابراین در این مقاله به آموزش تزریقات دام خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

واکسن هفت گانه گوسفندی

واکسن هفت‌گانه گوسفندی یک واکسن کاملاً ترکیبی می باشد که برای پیشگیری از بیماری‌هایی که در گوسفندان شایع هستند، استفاده می‌شود. این واکسن شامل هفت نوع واکسن مختلف است که به صورت ترکیبی در یک شات برای تزریق عضلانی به گوسفندان مورد استفاده قرار میگیرد. برخی از بیماری‌هایی که این واکسن به آنها پوشش می‌دهد عبارتند از:

۱. بیماری طاعون انگلی (به‌همراه واکسن بوویسین)
۲. بیماری کلستریدیوم (به‌همراه واکسن کلستریدیوم)
۳. بیماری هپاتیت واکسینی (به‌همراه واکسن هپاتیت واکسینی)
۴. بیماری تتانوس (به‌همراه واکسن تتانوس)
۵. بیماری کوهان (به‌همراه واکسن کوهان)
۶. بیماری واژینوز (به‌همراه واکسن واژینوز)
۷. بیماری برفک (به‌همراه واکسن برفک)

استفاده از واکسن هفت‌گانه گوسفندی می‌تواند بهبود وضعیت سلامتی و کاهش خسارات به صنعت دامپروری کمک کند. با این حال، قبل از استفاده از هر نوع واکسنی برای گوسفندان، بهتر است با دامپزشک محلی خود مشورت نمایید.

محل تزریق عضلانی در گوسفندان

تزریق عضلانی در گوسفندان برای واکسیناسیون و دیگر مصارف پزشکی از روش‌هایی است که برای بهبود وضعیت سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های این دام مورد استفاده قرار میگیرد. برای تزریق عضلانی در گوسفندان، بهتر است در محلی از بدن استفاده شود که عضلات کامل و با حجم بزرگ دارد تا واکسن به خوبی جذب شود و اثر بخش باشد. محل تزریق عضلانی در گوسفندان عموماً در منطقه گردن (راند)، عضلات شانه، عضلات ران پشتی و عضلات نیمه پشتی پای عقبی می باشد.

در هر صورت، برای تزریق عضلانی در گوسفندان بهتر است با دامپزشک محلی خود مشورت کنید تا بهترین محل تزریق را برای گوسفندان خود تعیین کنید. همچنین، برای تزریق عضلانی، باید از سوزن و تجهیزات بهداشتی مناسب استفاده شود تا احتمال عفونت و عوارض ناشی از تزریق کاهش یابد.

آموزش واکسن زدن به گوسفندان

 

اموزش واکسن زدن به گوسفند

 

بیماری متفاوتی ممکن است گریبان گیر گوسفند شما شود که برای پیشگیری و حتی درمان آن ها باید به تزریق و حتی خوراندن داروهای مختلفی رو بیاورید. یکی از این روش ها تزریق زیر پوستی دام است، دقت داشته باشید که تمامی این کار ها را زیر نظر متخصص انجام دهید. به صورت کلی چنانچه آمپول زدن به گوسفندان را بلد هستید می توانید از مرگ و میر زیاد گوسفندان خود به دلیل بیماریهای مختاف جلوگیری نمایید، در ادامه درباره روش های تزریق دام توضیحات بیشتری خواهیم داد همراه ما باشید.

تزریق عضلانی دام

از روش های معمول برای تزریق در دام، تزریق عضلانی در گوسفندان است که در مقایسه با دیگر روش ها بسیار ساده تر می باشد. در ادامه درباره آموزش تزریق عضلانی به دام صحبت میکنیم همراه ما باشید. برای این کار کافی است که دارو را به درون سرنگ بکشید و هوای درون آن را کاملا خالی کنید، تزریق عضلانی دام باید به صورت عمودی و عمیق انجام شود تا مطمئن شوید که سرنگ به عضلات رسیده است.

اگر امپول عضلانی را در رگ بزنیم چه میشود

در این روش نباید سرنگ به رگ های عضلات وارد شود که برای اطمینان از این مورد باید دقت نمایید که خون وارد سرنگ شما نشود و چنانچه وارد شد تزریق را در چند سانتی متر دورتر انجام بدهید. برای تزریق عضلانی در گاو ها نیز باید طول سوزن حداقل ۵ و حداکثر ۸ سانتی متر باشد و سر سوزن هم ۱۸ تا ۲۰ پای باشد تا هیچ مشکلی به وجود نیاد.

تزریق زیر پوستی دام

بعضی از داروها حتما باید زیر پوستی تزریق شوند پس قبل از تزریق به این نکته توجه داشته باشید که بهترین نقاطی که برای تزریق زیر پوستی

برخی از داروها باید حتما زیرپوستی تزریق شوند، بنابراین قبل از انجام تزریق، به این نکته توجه داشته باشید. بهترین نقاطی که می توانند برای تزریق زیر پوستی استفاده شوند، بالای گردن، کتف و یا روی دنده های دام است. برای این منظور می توانید از سوزن های کوتاه با طول نهایتا ۲٫۵ سانتی متر استفاده نمایید.

قبل از تزریق، حتما محل مورد نظر را تمیز و ضد عفونی کنید. سپس پوست را کمی بکشید و تزریق را به صورت مایل با زاویه ۴۵ درجه انجام دهید. اگر می خواهید تزریق مورد نظر را برای یک گوساله با وزنی زیر ۱۳۵ کیلوگرم انجام دهید؛ می توانید از سوزن ۱۸ و برای سایر گاوها از سوزن ۱۶ استفاده نمایید.

تزریق واکسن رگی دام

تزریق رگی از دیگر روش های تزریقاتی است که حتما باید توسط دامپزشک و فرد خبره انجام گیرد زیرا اگر تزریق رگی را اشتباه انجام دهید باعث ایجاد آسیب های جدی و غیر قابل برگشت در دام میشود. دقت نمایید که تمامی داروها را نمیتوانید به دروت رگ تزریق کنید.

جهت کسب اطمینان حتما نوشته هایی که بر روی بسته دارو است را به صورت کامل بخوانید. باید روی آن عبارت مخصوص تزریق داخل رگی نوشته شده باشد. این تزریق ها در داخل سیاهرگ دام انجام میشود و برای اینکار از سیاهرگ وداج و دمی استفاده خواهد شد. چنانچه نتوانستید تزریق را از طریق این نواحی انجام بدهید رگ شیری را برای تزریق انتخاب نمایید.

چنانچه قصد اطلاع از قیمت گوسفند زنده نر و ماده و یا خرید دام زنده در تهران تنها کافی است با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید و بعد از اطلاعات دقیق اقدام به خرید نمایید و گوسفند را درب منزل خود تحویل بگیرید.