عقیقه چیست + احکام مربوط به عقیقه نمودن فرزند

عقیقه چیست و چرا باید انجام شود؟ به صورت کلی عقیقه به معنی قربانی کردن حیوانی است که برای نوزاد ۷ روزه انجام می شود. دلایل مختلفی برای عقیقه وجود دارد و احادیث و روایت های مختلفی مطرح شده است که باید بررسی شوند. گوسفند به عنوان عقیقه برای دختر و پسر انجام می شود. برای آشنایی بیشتر در مورد اینکه عقیقه چیست؟ و آداب عقیقه برای پسر و دختر، ادامه مطالب را از دست ندهید.

عقیقه چیست؟

در اسلام، عقیقه به عنوان یک سنت محبوب شناخته شده است و برخی معتقدند که استفاده از عقیقه می‌تواند موجب برکت و خوشبختی در زندگی فرد شود. عقیقه از احکام مستحبی است که بعد اینکه نوزاد متولد شد انجام می‌شود و  این کار به حدی است که  چنانچه در دوران کودکی عقیقه توسط پدر و مادر انجام نشده باشد مستحب می‌باشد که شخص برای خودش عقیقه را در دوران کهولت سن انجام دهد.

عقیقه یکی از احکام مستحبی پس از تولد نوزاد است، و احکام خاصی دارد. استحباب عقیقه به اندازه‌ای است که حتی اگر در دوران کودکی عقیقه انجام نشده باشد، مستحب است شخص برای خودش – حتی در دوران کهولت – عقیقه انجام دهد. همان‌گونه پیامبر اکرم(ص) پس از نبوّتش، برای خویشتن گوسفندی را عقیقه نمود. این حکم،‌ مانند دیگر احکام،‌ حکمت‌هایی دارد که برخی از آنها بر ما آشکار گشته و برخی دیگر نیز از ما پوشیده است. در این مطلب سعی داریم به اینکه چرا فرزندانمان را عقیقه نماییم و خدمات دامداران پاک برای عقیقه و عروسی بپردازیم با ما همراه باشید و برای خرید گوسفنده زنده تهران همین حالا با ما تماس بگیرید.

برخی نقل ها درباره عقیقه

عقیقه را اهل سنت بسیار قبول دارند . روایاتی را در این زمینه نقل کرده اند. برخی علمای شیعه در قدیم عقیقه را واجب دانسته ولی از بزرگان اهل سنت کسی قایل به وجوب آن نبوده است . شافعی و مالک گفته اند عقیقه کردن مستحب است. ابو حنیفه گفته مستحب نیست گرچه حسن بصری گفته واجب است.
سید مرتضی گفته : اهل سنت در کتب روایی خود از پیامبر (ص) نقل کرده اند : أنه قال فی المولود: أهریقوا عنه دما ؛ برای بچه ای که متولد شده است خون بریزید. پیامبر برای پسر دو تا گوسفند عقیقه مینمود.
از عایشه نقل شده که پیامبر به ما امر کرد که برای پسر دو تا گوسفند عقیقه کنیم .برای دختر یک گوسفند.

امام صادق(ع) می‌فرماید: «هنگامى که عقیقه کردى، بگو: به نام خدا و به یاری خدا. پروردگارا عقیقه‌اى است از فلانى. گوشتش در برابر گوشت او، خونش در برابر خون او و استخوانش در برابر استخوان او». در برخی روایات، فرزند را در رهن و گرو عقیقه دانسته‌اند که اشاره به تأثیر عقیقه بر سلامتی فرزند دارد.
پیامبر خدا(ص): «هر پسرى(فرزندى) در گرو عقیقه‌اش است که روز هفتم، براى او ذبح می‌شود» امام صادق(ع): «هر نوزادى در گرو عقیقه است».

احکام عقیقه

عقیقه برای پسر و دختر

عقیقه برای دختر، همانند عقیقه برای پسر، مستحب است. همچنین تفاوت های کمی در عقیقه پسر و عقیقه دختر وجود دارد. عقیقه کردن برای دختر و پسر برای دفع بلا و بیماری از کودک و برای سلامت و رشد او انجام می‌شود. در شرایط عقیقه برای دختر یا پسر باید موارد زیر رعایت شود:

۱٫ اولاً حیوانی که برای عقیقه کردن ذبح می‌شود باید سالم و بدون بیماری باشد.

۲٫ ثانیاً حیوان باید از نوع حلال گوشت باشد. این به این معنی است که باید از حیواناتی باشد که در شریعت اسلامی مجاز برای مصرف گوشت هستند. مانند گوسفند، گاو، بز و ماهی.

۳٫ سوماً حیوانی که برای عقیقه کردن دختر و پسر ذبح می‌شود باید نر باشد.

عقیقه چه بلاهایی را دفع می کند؟

در حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده است که می‌فرمايند: «بلا همیشه بر روی سر نوزاد در حال گردش است و عقيقه کردن، بلا را از سر او دور می‌كند (این نقل و قول در مفاتيح‌الجنان ذكر شده است).

 احکام و کیفیت عقیقه کردن:

عقیقه کردن برای نوزاد از مستحبات مؤکد می باشد و کسانی که قدرت مالی دارند مستحب است که در روز هفتم تولد نوزاد خود عقیقه کنند و اگر روز هفتم تاخیر افتاد ساقط نمی شود، بلکه هر وقت فراهم شد می توانند عقیقه نمایند و اگر برای فرزند عقیقه نکردند مستحب است خودش هر زمانی قدرت پیدا کرد تا آخر عمر آن را انجام دهد. و پرداختن پول عقیقه به فقرا به جای عقیقه کفایت نمی کند. عقیقه باید گوسفند یا گاو یا شتر باشد و حیوان دیگر مثل مرغ کفایت نمی کند.

عقیقه لازم نیست بره و میش باشد بلکه بز هم کفایت می کند.و مستحب است چاق و سالم باشد. هنگام سر بریدن دعای مخصوصی که در مفاتیح الجنان نیز ذکر شده بخوانند. گوشت عقیقه را به طور ساده با آب و نمک بپزند و حداقل ده نفر از مؤمنین را دعوت کنند تا بخورند و برای نوزاد دعا کنند و می توانند گوشت آن را به صورت خام یا پخته تقسیم نمایند.
خوردن مادر و پدر و خواهر و برادر نوزاد از گوشت عقیقه مکروه است اما حرام نیست شکستن استخوان های عقیقه مکروه است و لذا اگر نخواهند گوشت را قطعه قطعه کنند طوری باشد که استخوان ها شکسته نشود.

دعای مخصوص عقیقه

بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ اَنَّکَ قُلْتَ فِی کِتابِکَ المُنْزَلِ: وَ لْیَذْکُرْ اَنْبِیائَهُ اِنَّهُ کَانَ بِالْمُؤْمِنِینَ رَحیماً.

اَللّهُمَّ فَاِنّی اَذْکُرُکَ بِنَبِیِّکَ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ، وَ اَسْئَلُکَ بِاسْمِکَ الْکَرِیمِ، وَ بِنُورِ وَجْهِکَ الْمُنِیرِ، اَنْ تَقْبَلَ هَذَا الْعَقِیْقَةَ عَنْ (نام کودک) وَ تَجْعَلَهُ (او را) مُبَارَکاً مُوَفَّقاً لِلْخَیْرِ، وَ مُکَفِّلَاً لِلْعِصْمَةِ وَ الْحَفْظِ، وَ لَا تَدَعْ لَهُ فِی بَدَنِهِ وَ دِینِهِ وَ عَقْلِهِ وَ مَالِهِ وَ عَاقِبَةِ اَمْرِهِ شَیْئاً یَشُقُّ عَلَیْهِ، وَ تُعَافِیهِ مِنْ کُلِّ بَلَاءٍ وَ مَرَضٍ وَ آفَةٍ وَ سُوءٍ، وَ تَجْعَلَهُ (او را) مِنْ عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ الْمُتَّقِینَ، وَ تُقَرِّبَهُ مِنْکَ بِاَفْضَلِ قَرَابَةٍ، وَ تُجَنِّبَهُ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ مِنْ کُلِّ مَا یَکْرَهُهُ وَ یَسْتَقْبِحُهُ، وَ تَجْعَلَهُ (او را) مِنْ اَهْلِ الْجَنَّةِ، وَ تَرْزُقَهُ رَحْمَتَکَ وَ مَغْفِرَتَکَ وَ رِضْوَانَکَ، اِنَّکَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ.

ترجمه دعای عقیقه

بارخدایا! همانا تو در کتاب نازل شده‌ات فرمودی: «و به یاد آور پیامبران خود را، که او نسبت به مؤمنان مهربان بود.»

بارخدایا! پس من تو را به پیامبرت محمد (صلی الله علیه و آله) یاد می‌آورم و از تو می‌خواهم به نام بزرگوارت و به نور روی روشنت، این عقیقه را از (نام کودک) بپذیری و او را مبارک و موفق به خیر و متعهد به عصمت و حفظ قرار دهی و در بدن و دین و عقل و مال و عاقبت کارش چیزی که بر او سخت باشد، مگذار و او را از هر بلایی و بیماری و آفتی و بدی، شفا دهی و او را از بندگان صالح و پرهیزگارت قرار دهی و او را به بهترین قرابت به خود نزدیک کنی و او را در دنیا و آخرت از هر آنچه که دوست ندارد و زشت می‌داند، دور نمایی و او را از اهل بهشت قرار دهی و او را روزی دهی رحمت و آمرزش و رضایت خودت را، همانا تو بر هر چیزی توانا هستی.

خدمات دامدارن پاک برای عقیقه

برای سفارش گوسفند زنده جهت قربانی عقیقه و سایر مراسمات خود کافی است با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس بگیرید و به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت نمایید ما خرید آسان گوسفند زنده ،را برای مشتریان خود مهیا کردیم تا بدون این که به صورت غیر حضوری بتوانند در هر زمان سفارش خود را برای مراسماتشان ، گوسفند قربانی برای عید قربان ، عقیقه کودکان ،عاشورا و تاسوعا ، عروسی حاجی ، ماه محرم ، سفارش و در سریعترین زمان تحویل گیرند.