عقیقه چیست و احکام مربوط به عقیقه نمودن فرزند کدامند| دامداران پاک

عقیقه چیست

در اسلام، عقیقه به عنوان یک سنت محبوب شناخته شده است و برخی معتقدند که استفاده از عقیقه می‌تواند موجب برکت و خوشبختی در زندگی فرد شود. عقیقه از احکام مستحبی استکه بعد اینکه نوزاد متولد شد انجام میشود و  این کار به حدی است که  چنانچه در دوران کودکی عقیقه توسط پدر و مادر انجام نشده باشد مستحب می‌باشد که شخص برای خودش عقیقه را در دوران کهولت سن انجام دهد.

عقیقه یکی از احکام مستحبی پس از تولد نوزاد است، و احکام خاصی دارد. استحباب عقیقه به اندازه‌ای است که حتی اگر در دوران کودکی عقیقه انجام نشده باشد، مستحب است شخص برای خودش – حتی در دوران کهولت – عقیقه انجام دهد. همان‌گونه پیامبر اکرم(ص) پس از نبوّتش، برای خویشتن گوسفندی را عقیقه نمود. این حکم،‌ مانند دیگر احکام،‌ حکمت‌هایی دارد که برخی از آنها بر ما آشکار گشته و برخی دیگر نیز از ما پوشیده است. در این مطلب سعی داریم به اینکه چرا فرزندانمان را عقیقه نماییم و خدمات دامدارانپاک برای عقیقه و عروسی بپردازیم با ما همراه باشید و برای خرید گوسفنده زنده تهران همین حالا با ما تماس بگیرید.

برخی نقل ها درباره عقیقه

عقیقه را اهل سنت بسیار قبول دارند . روایاتی را در این زمینه نقل کرده اند. برخی علمای شیعه در قدیم عقیقه را واجب دانسته ولی از بزرگان اهل سنت کسی قایل به وجوب آن نبوده است . شافعی و مالک گفته اند عقیقه کردن مستحب است. ابو حنیفه گفته مستحب نیست گرچه حسن بصری گفته واجب است.
سید مرتضی گفته : اهل سنت در کتب روایی خود از پیامبر (ص) نقل کرده اند : أنه قال فی المولود: أهریقوا عنه دما ؛ برای بچه ای که متولد شده است خون بریزید. پیامبر برای پسر دو تا گوسفند عقیقه مینمود.
از عایشه نقل شده که پیامبر به ما امر کرد که برای پسر دو تا گوسفند عقیقه کنیم .برای دختر یک گوسفند.

امام صادق(ع) می‌فرماید: «هنگامى که عقیقه کردى، بگو: به نام خدا و به یاری خدا. پروردگارا عقیقه‌اى است از فلانى. گوشتش در برابر گوشت او، خونش در برابر خون او و استخوانش در برابر استخوان او». در برخی روایات، فرزند را در رهن و گرو عقیقه دانسته‌اند که اشاره به تأثیر عقیقه بر سلامتی فرزند دارد.
پیامبر خدا(ص): «هر پسرى(فرزندى) در گرو عقیقه‌اش است که روز هفتم، براى او ذبح می‌شود» امام صادق(ع): «هر نوزادى در گرو عقیقه است».

احکام عقیقه

 احکام و کیفیت عقیقه کردن:

عقیقه کردن برای نوزاد از مستحبات مؤکد می باشد و کسانی که قدرت مالی دارند مستحب است که در روز هفتم تولد نوزاد خود عقیقه کنند و اگر روز هفتم تاخیر افتاد ساقط نمی شود، بلکه هر وقت فراهم شد می توانند عقیقه نمایند و اگر برای فرزند عقیقه نکردند مستحب است خودش هر زمانی قدرت پیدا کرد تا آخر عمر آن را انجام دهد. و پرداختن پول عقیقه به فقرا به جای عقیقه کفایت نمی کند. عقیقه باید گوسفند یا گاو یا شتر باشد و حیوان دیگر مثل مرغ کفایت نمی کند.

عقیقه لازم نیست بره و میش باشد بلکه بز هم کفایت می کند.و مستحب است چاق و سالم باشد. هنگام سر بریدن دعای مخصوصی که در مفاتیح الجنان نیز ذکر شده بخوانند. گوشت عقیقه را به طور ساده با آب و نمک بپزند و حداقل ده نفر از مؤمنین را دعوت کنند تا بخورند و برای نوزاد دعا کنند و می توانند گوشت آن را به صورت خام یا پخته تقسیم نمایند.
خوردن مادر و پدر و خواهر و برادر نوزاد از گوشت عقیقه مکروه است اما حرام نیست شکستن استخوان های عقیقه مکروه است و لذا اگر نخواهند گوشت را قطعه قطعه کنند طوری باشد که استخوان ها شکسته نشود.

خدمات دامدارن پاک برای عقیقه

برای سفارش گوسفند زنده جهت قربانی عقیقه و سایر مرسمات خود کافی است با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس بگیرید و به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت نمایید ما خرید آسان گوسفند زنده ،را برای مشتریان خود مهیا کردیم تا بدون این که به صورت غیر حضوری بتوانند در هر زمان سفارش خود را برای مراسماتشان ، گوسفند قربانی برای عید قربان ، عقیقه کودکان ،عاشورا و تاسوعا ، عروسی حاجی ، ماه محرم ، سفارش و در سریعترین زمان تحویل گیرند.