متوسط وزن گوسفند

در این مطلب به وزن گوسفند زنده خواهیم پرداخت که در پرواربندی گوسفند زنده نیز تاثیر زیادی دارد و شما را با وزن گوسفند زنده در نژادهای مختلف آشنا خواهیم کرد. وزن گوسفند زنده بر اساس نژادهای مختلف به مواردی همانند سیستم پرورش، نوع خوراک طیور،و محل نگهداری آن ها بسیار بستگی دارد. اگر نگهداری و همچنین پرورش دام زنده بر اساس اصول و رعایت نمودن مواردی که گفته شد باشد، می تواند از زمان بلوغ تا سن ۱۵ ماهگی به وزن ایده آلی برسد و از آن می توان نتیجه بهتری در زمینه فروش گوشت داشت. از زمان بلوغ تا پانزده ماهگی گوسفند زنده دارای بهترین گوشت برای مصارف روزمره است و دارای کیفیت بالایی می باشد.

وزن گوسفند

گوسفند زنده به عنوان قدیمی ترین حیوان اهلی ب راساس نژاد در مناطق مختلف کشور و دینا به صورت گله ای برای مصارف مختلفی همچون، گوشتی، پشمی، پوستی و … مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین مشاغلی که در روستاها و عشایر وجود دارد پرورش گوشفند و ام پروری می باشد که به صورت حرفه ای انجام می گیرد. اگر در نگهداری گوسفند زنده از اصول دامپروری استفاده شود و تغذیه گوسفندان بر اساس استانداردهای لازم باشد، روستاییان و افرادی که به نگهداری دام زنده مشغول فعالیت هستند به صورت چشمگیری سود کسب خواهند نمود.

 

متوسط وزن گوسفند زنده

 

تشخیص وزن واقعی گوسفند از طریق بررسی ستون فقرات دام

گوسفند زنده باید تغذیه خوبی داشته باشد و بر اساس برنامه ای دقیق پرواربندی شود تا به صورت طبیعی وزن مورد نیاز را بگیرد. گوسفندی که چرای طبیعی داشته باشد علاوه بر اینکه وزن واقعی دارد گوشتش نیز سالمتر می‌باشد.

شما بالمس ستون فقرات دام به راحتی می‌توانید از وزن گوسفند مطلع شوید و چنانچه بدون لمس کردن توانستید ستون فقرات گوسفند را ببیند، گوسفند بسیار لاغر است و یا به تازگی از بیماری رها شده است.

اگر نتوانستید با مشاهده ستون فقرات گوسفند را ببنید کافی است آن را لمس نمایید. چنانچه این حس به شما دست داد که حیوان ستون فقراتی بدون اندوختگی چربی دارد و راحت لمس می‌شود این نشان دهنده لاغر بودن دام است.

در گوسفندانی با وزن متوسط تیزی در ستون فقرات حس را حس نمیکنید مهره‌ های کمرشان مقداری گرد بوده و با کمی دقت قابل لمس است، گوسفند با وزن متوسط رو به بالا زائده صاف و گردی دارد دور مهره‌های حیوان را چربی بیشتری فراگرفته و  برای لمس باید انگشت خود را فشار دهید.

متوسط وزن گوسفند بر اساس نژاد

گوسفندان زنده براساس نژادها در مناطق مختلف توسط روستاییان و عشایر رورش داده می شود و هر یک از این گوسفندان با سایر نژادها دارای وزن بسیار متفاوتی می باشد. برخی از این نژادها به عنوان گوشتی و برخی در دسته پشمی دسته بندی می شوند با ما همراه باشید تا با اسامی این نژادها و وزن آن ها آشنا شوید.

متوسط وزن گوسفند افشاری

متوسط وزن در شش ماهگی برای نوع نر افشاری ۳۵ الی ۳۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۳۲ الی ۳۴ کیلوگرم می باشد. همچنین متوسط وزن این نژاد برای بالغ و نوع نر ۶۵ الی ۶۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۵۰ تا ۵۱ کیلوگرم است.

متوسط وزن گوسفند بختیاری

متوسط .زن برای این نژاد بختیاری متوسط وزن در شش ماهگی برای نوع نر ۴۰ الی ۴۱ کیلوگرم و برای نوع ماده ۳۶ الی ۳۷ کیلوگرم می باشد و همچنین در سن ( بلوغ ) برای نوع نر ۷۵ الی ۷۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۵۵ الی ۵۷ کیلوگرم می باشد.

وزن متوسط گوسفند کردی

متوسط این نژاد کردی در شش ماهگی برای نوع نر ۳۱ کیلوگرم و برای نوع ماده ۲۹ کیلوگرم می باشد همچنین متوسط وزن گوسفند زنده نژاد کردی (  بالغ ) و نر تقریبا ۵۰ کیلوگرم و نوع ماده متوسط ۳۸ الی ۴۰ کیلوگرم می باشد.

متوسط وزن گوسفنده فراهانی

متوسط وزن گوسفند فراهانی در شش ماهگی برای نوع نر ۲۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۲۶ کیلوگرم و همچنین در سن ( بلوغ ) برای نوع نر ۵۱ الی ۵۲ و برای نوع ماده ۴۰ الی ۴۲ کیلوگرم است.

متوسط وزن گوسفند مهربانی

متوسط وزن گوسفند زنده نژاد مهربانی در ۶ ماهگی برای نوع نر  ۳۳ الی ۳۵ و برای نوع ماده ۳۲ الی ۳۳ کیلوگرم می باشد و در سن ( بلوغ ) برای این نژاد و نوع نر  ۶۲ الی ۶۹ و نوع ماده ۵۲ الی ۵۴ کیلوگرم می باشد.

متوسط وزن گوسفند سنجابی

متوسط وزن گوسفندان سنجابی در دوران شش ماهگی برای نوع نر ۳۱ و ۳۲ کیلو گرم و برای نوع ماده نیز همانند نوع نر ۳۱ تا ۳۲ کیلو گرم می باشند و همچنین در سن ( بلوغ ) برای نوعی نر ۵۵ الی ۵۷ را برای نوع ماده ۵۳ و ۵۴ کیلوگرم می باشند.

متوسط وزن گوسفند زنده

متوسط وزن گوسفند سنگسری

متوسط وزن گوسفند زنده سنگسری در سن شش ماهگی برای نوع  نر ۲۳ الی ۲۴ کیلو گرم و برای نوع ماده به یک الی ۲۲ کیلوگرم همچنین در سن ( بلوغ ) برای نوع نر  ۴۷ الی ۴۸ و برای نوع ماده ۳۶ تا ۳۷ کیلو گرم می باشد.

متوسط وزن گوسفند بهمنی

متوسط وزن گوسفند زنده بهمنی در شش ماهگی برای نوع نر ۳۱ الی ۳۲ کیلوگرم و برای نوع ماده هم ۳۱ تا ۳۲ کیلوگرم می باشد و در سن ( بلوغ )  این نژاد از گوسفندان برای نوع نر ۶۰۶۲ و برای نوع ماده ۴۰ الی ۴۰ کیلوگرم می باشد.

متوسط وزن گوسفند مغانی

متوسط وزن گوسفند مغانی در سن ۶ ماهگی برای نوع نر ۳۲۳۳ و برای نوع ماده ۳۰ الی ۳۱ کیلوگرم می باشد و همچنین ( بلوغ ) برای این نژاد و نوع نر ۶۰ و برای نوع ماده ۵۰ الی ۵۲ کیلوگرم می باشد.

متوسط وزن گوسفند تالشی

متوسط وزن گوسفند زنده تالشی در شش ماهگی برای نوع نر ۲۰ الی ۲۱  و برای نوع ماده ۴۲ الی ۴۳ کیلو گرم می باشد و همچنین متوسط وزن این نژاد از گوسفندان در سن ( بلوغ ) برای نوع نر  ۴۶ الی ۴۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۴۱ الی ۴۳ کیلو گرم می باشد.

از سوالاتی که هر فردی در هنگام خرید گوسفند برایش پیش می آید این است که چگونه میتوان از وزن واقعی گوسفند زنده مطمئن بود؟ بعضی از افراد سودجو با ترفندهایی کاری می‌کنند که باعث می‌شود وزن گوسفند بالا رفته و شما به راحتی نتوانید از وزن آن مطلع شوید. از ترفندهایی که برای افزایش وزن گوسفند توسط این افراد استفاده می‌شود خوراندن سنگ نمک به حیوان است که با اینکار باعث تشنه تر شدن دام خواهند شد و دام را مجبور می‌کنند تا آب بیشتری بخورند و همین کار باعث افزایش وزن کاذب خواهد شد.
در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره متوسط وزن گوسفند زنده صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوسفند زنده یا دام زنده را داشتید می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید و دام را درب منزل خود تحویل بگیرید.