معرفی نژاد لری بختیاری

گوسفند بختیاری  گونه ای از نژاد های گوسفندان زنده ایرانی است که در ایران زیست دارد و پرورش داده می شوند. همان طور که از اسم این نوع نژاد گوسفندان مشخص است در مناطق لر نشین ایران و به خصوص در چهار محال و بختیاری پرورش داده می شود و این استان به عنوان بهترین زیست بوم برای این گوسفندان می باشند. جمعیت نژاد لری بختیاری در این مناطق ۶۳۲۱۰۰۰ راس می باشد که میزان بسیار قابل توجهی می باشد.

خواص ظاهری گوسفندان نژاد لری بختیاری

گوسفندان نژاد لری بختیاری دارای ظاهری بسیار جذاب و منحصر به فرد هستند. برخی از خصوصیات ظاهری این نژاد گوسفند عبارتند از:

  1. اندام قوی: گوسفندان نژاد لری بختیاری دارای بدنی بسیار قوی و اندام‌های پرباری هستند که نشان‌دهنده قدرت بدنی و استقامت آن‌ها است.
  2. پشم ضخیم: پشم این نژاد گوسفند دارای الیاف بلند و ضخیمی است که باعث می‌شود به عنوان یکی از بهترین نژادهای پشمی در ایران شناخته شود.
  3. رنگ پوست: رنگ پوست گوسفندان نژاد لری بختیاری بیشتر سفید و بعضاً خاکستری است. همچنین برخی از این گوسفندان نیز رنگ قهوه‌ای تیره دارند.
  4. چهره خوشگل: گوسفندان لری بختیاری دارای چهره‌ای بسیار خوشگل و جذاب هستند که از این نظر نیز مورد توجه قرار می‌گیرند.
  5. شاخ و شلوار: گوسفندان نژاد لری بختیاری دارای شاخ و شلوار قوی و پرباری هستند که ظاهری بسیار جذاب به آن‌ها می‌بخشد.

به طور کلی، گوسفندان نژاد لری بختیاری با داشتن ظاهری بسیار جذاب و ویژگی‌های خاص، از نظر ظاهری از جمله نژادهای دوست‌داشتنی و محبوب در ایران هستند.

خصوصیات قوچ های نژاد لری بختیاری

اغلب قوچ های این نژاد دارای یک دسته مو در قسمت سر و محل شاخ های خود می باشند که این مو ها گاهی تا پیشانی و حتی چشم گوسفند را هم می پوشاند که اصطلاحآ به آن کاکل می گویند. بینی این گوسفندان حالتی کشیده دارد و با حدقه ی چشم گوسفند در تناسب است.

در این نژاد به صورت احتمالی ۷ درصد از گوسفندان گله دارای مو هایی در قسمت سر و روی پوزه ی خود هستند که این مو ها به عنوان یک شاخصه ی زیبایی برای چنین گوسفندانی مطرح می شود و گوسفندانی که دارای این ویژگی باشند از قیمت بالا تری نسبت به سایر گوسفندان این نژاد می باشند. حالت پوزه در این نژاد از گوسفندان متفاوت و متغیر است و از حالت پهن تا کشیده می توانند تفاوت داشته باشند اما درصد پهنی پوزه در این گوسفندان بیشتر است.

 

گوسفند لری بختیاری

سایز دنبه گوسفند لری

سایز دنبه در این گوسفندان بسیار بزرگ تر از نژاد های دیگر گوسفندان است تا جایی که قسمت هایی از دنبه گاهی حتی پایین تر از مفصل خرگوشی قرار می گیرد. در اکثر گوسفندان لری بختیاری دنبالچه کوچک است به طوری که فقط هنگامی که پشم های گوسفند چیده شده است می توان آن را مشاهده نمود.

دست ها و پا های این نوع از گوسفندان دارای طول زیادی می باشد و بلند تر از نژاد های دیگر می باشد و هم چنین استخوان بندی آن نیز درش می باشد و این نواحی به واسطه ی مو های بلند و ضخیم پوشیده شده است.

ران های این دسته از گوسفندان نیز عریض  می باشد که این خصلت بیشتر در قوچ ها قابل مشاهده و ملموس است. فصل زایش گوسفندان لری بختیاری در گله هایی که در سیستم عشایری پرورش یافته می شود اوایل زمستان می باشد و در مناطق روستایی این زمان اواسط تا اواخر زمستان است.

بزرگترین قوچ بختیاری

بزرگترین قوچ بختیاری که تا کنون گزارش شده، وزنی بالغ بر ۲۵۰ کیلوگرم دارد. اما باید توجه داشت که وزن قوچ‌ها بستگی به عوامل مختلفی مانند نژاد، جنسیت، رژیم غذایی و شرایط پرورش دارد. بختیاری یکی از نژادهای بومی ایران است که برای گوشت و پوست آن معروف است و در مناطقی مانند استان‌های لرستان، خوزستان و ایلام پرورش داده می‌شود.

گله گوسفندان بختیاری

گوسفندان بختیاری یکی از نژادهای بومی ایران هستند و در مناطقی مانند استان‌های لرستان، خوزستان و ایلام پرورش داده می‌شوند. گوسفندان بختیاری را عمدتاً برای تولید گوشت و پوست پرورش میدهند. گله گوسفندان بختیاری ممکن است در اندازه‌های مختلفی پرورش داده شوند، اما معمولاً برای پرورش گوسفندان بختیاری به صورت گله‌هایی از ۲۰ تا ۱۰۰ رأس گوسفند نیاز است. البته در برخی موارد ممکن است گله‌های بزرگتری نیز پرورش داده شوند.

مهم است بدانید که تعداد گوسفندان هر گله بستگی به شرایط محیطی و اقتصادی و هدف پرورش آن دارد. به طور کلی، پرورش گوسفندان بختیاری به دلیل سازگاری با شرایط آب و هوایی مناطق مختلف و قابلیت انجام آن به صورت سنتی و نیز صنعتی، از جمله فعالیت‌های مزیت‌دار در حوزه دامپروری در ایران میباشد.