دلیل پرورش گوسفند زنده چیست؟|دامداران پاک

چرا می خواهید گوسفند زنده  پرورش دهید؟ سوالی مهم که هر دامدار باید از خود بپرسد!! بعد از اشنا شدن با این مورد شما  باید با دلایل مرگ ناگهانی گوسفند زنده و راه های پیشگیری از آن نیز مطلع شوید.

به جرئت می توان گفت که گوسفند زنده  یکی از مفیدترین حیوانات برای حفظ کیفیت زندگی بشر از زمان های دور تا کنون می باشد  . سالیان متمادی انسان ها با استفاده از گوشت ، شیر و حتی پشم گوسفندان توانسته اند بخشی از مایحتاج زندگی خود را تامین کنند و زندگی خود را اداره نمایند.

دلایل زیادی برای پرورش گوسفند وجود دارد . برای شروع هرکاری داشتن دلیل قانع کننده می تواند بسیار مفید باشد . حفظ انگیزه برای مقابله با شرایط دشوار پیش بینی نشده می تواند یکی از فواید شناخت هدف از پرورش گوسفند زنده باشد.

چرا می خواهید گوسفند پرورش دهید؟

در این مطلب قصد داریم به شرح برخی از دلایلی و اهدافی که سبب جذب شدن افراد به این کسب و کار می شود، بپردازیم.کسب درآمد و مباحث اقتصادی شاید مهم ترین هدف برای انجام این کار باشد.

به طور سنتی ،هدف از  نگهداری و پرورش دام و گوسفند به منظور ایجاد درآمد برای افراد فعال در این زمینه می باشد. در کنار فعالیت های اقتصادی نگهداری از گوسفندان فواید دیگری نیز به همراه دارد . از جمله حفظ آداب و رسوم مناطق روستایی و عشایری در هر کشور بسته به شرایط سهم زیادی از پراکندگی جمعیتی در مناطق روستایی و عشایری می باشد.

البته امروزه به خاطر موضوعات مختلفی از جمله فقر افراد ترجیح می دهند که از روستاها به سمت شهرها مهاجرت کنند . پرورش صحیح گوسفند و مدیریت درست منابع طبیعی و انسانی می تواند جلوی روند این نوع مهاجرت را بگیرید و سطح کیفیت زندگی در مناطق کم برخوردار را به سبب تولید محصولات لبنی و گوشتی و فروش آنها بالاتر ببرد.

پرورش گوسفند زنده

 

کمک به تامین بخش مهمی از زنجیره غذایی جامعه

این مورد اگرچه در سطح خرد زیاد به چشم نمی آید اما زمانی که تمامی چرخ دنده های یک صنعت به درستی فعالیت داشته باشند می تواند نتایح مفید را در سطح کلان تر مشاهده نمود. به علاوه پرورش گوسفند می تواند یک فعالیت لذت بخش برای افراد مختلف از جمله کسانی بازنشسته و یا حتی معلول هستند باشد . رسیدگی به گوسفندان راحت تر از دام های سنگین می باشد و نیاز به سرمایه گذاری برای ساخت محل نگهداری و تهیه تجهیزات کم تری دارد

اهداف دامپروری خود را بشناسید

هنگامی که تصمیم به پرورش گوسفند گرفتید زمان آن است که تعیین کنید که به صورت جدی قصد دارید در کدام جنبه ی تولیدی فعالیت داشته باشید :

یک : تولید گوشت

دو : تولید شیر و محصولات لبنی

آشنایی پیداکردن با نژادهای گوسفندان ایرانی و انتخاب بهترین آنان بعد از این مرحله بسیار مهم است .

البته برای شروع هر کسب و کار داشتن مکان و تجهیزات مناسب نیز شرط اساسی محسوب می شود

سعی کنید با حفظ کیفیت محصولات خود و مناسب نمودن قیمت محصولات برای کسب و کار خود برند سازی کرده تا در بازار هر چه بیشتر شناخته شوید.