چگونگی مقابله با مگس ها در دامداری

با شروع شدن فصل گرما، حشرات و مگس ها به دامداری ها و گوسفند و گوساله زنده هجوم می آورند و با اینکار باعث خسارت های بسیار بزرگی به دام ها خواهند شد یکی از راه های مقابله با این مشکل پشم چینی میباشد که دارای اصول است و در مطلبی به طور کامل درمورد این موضع صحبت کردیم.. پس دامداران باید همیشه راهی را برای از بین بردن این مگس های مزاحم در میان دام های خود بیایند. بعضی از حشرات بسته به منطقه جغرافیایی که دام ها در آنجا قرار دارند متفاوت می‌باشند، برخی باعث آژار فیزیکی  و برخی نیز بهداشت دام را به خطر خواهد انداخت ولی برخی دیگر نیز باعث آسیب بسیار جدی و برگشت ناپذیر خواهند شد.

رعایت بهداشت برای از بین بردن مگس در دامداری

از روش هایی که برای از بین بردن و یا کنترل مگس ها در دامداری ها وجود دارد این می‌باشد که، به صورت صحیح و کنترل شده فاضلاب هایی که وجود دارد را دفع نمایید. شما باید تا جایی که می‌توانید محل نگهداری دام ها را خشک نگه دارید این نکته نیز باید در نظر داشته باشید که کگوساله در زمان تولد ترشحاتی از بدنش خارج می‌شود که باعث جذب مگس ها خواهد شد، که باید این ترشحات را برای کاهش مگس ها در نظر داشته باشید.

همچنین باید به صورت روزانه بستر دام ها را تمیز نمایید تا از تکثیر مگس ها و سایر حشرات جلوگیری نمایید، رعایت نمودن بهداشت راهی بسیار آسان باید رفع مگس ها است.

از بین بردن مگس در دامداری با افزودنی های خوراکی

در این روش باید افزودنی های خوراکی را به غذای دام اضافه نمایید که باعث کنترل تلید مثل مگس خواهد شد. دام ها این غذا را می خورند و بعد از طریق مدفوع دفع می‌نمایند. موادی که در مدفوع آن ها وجود دارد باعث از بین رفتن تخم یا لارو مگس می‌شود. ولی بهتر است بدانید که اثرگذاری این مواد نیز به صورت موقتی است و در مناطق مرطوب تاثیر چندانی نخواهد گذاشت.

استفاده از سم برای از بین بردن مگس در دامداری

ترفندی که برای از بین بردن مگس در دامداری بسیار مرسوم است استفاده از سم و مواد شیمیایی می‌باشد. استفاده زا سم به صورت های مختلف انجام می‌شود برخی به صورت پودر و اسپری است و مستقیما بر روی حشره پاشیده خواهد شد. این نوع سم باید مستقیما بر روی مگس پاشیده شود به همین دلیل باید در زمانی انجام شود که مگس ها کم تجرک تر می‌باشند؛ که این زمان در هنگام غروب . شب و یا صبح زود می‌باشد که بهترین زمان برای سمپاشی است، این کار باید بعد از دو تا سه هفته دوباره تکرار شود.

مگس در دامداری

روش دیگر برای سم پاشی استفاده از طعمه است، که در این روش سم را در محلی که مگس ها تجمع دارند قرار می‌دهیم وس پسمگس هایی که مرده اند را جمع می‌‌کنیم و سم جدیدی را در محل قرا می دهیم. روش دیگر نیز اسپری کردن سم بر روی کودهای آن‌ها است که اینکار باعث کنترل لاروها می‌شود.

روش دیگر استفاده از طعمه است. در این روش سم را در محل تجمع مگس ها قرار داده و سپس مگس هایی که مرده اند را جمع آوری کرده و سم جدیدی در محل قرار می دهیم. روش دیگر اسپری کردن سم بر روی کودهای آنها است؛ این کار موجب کنترل لاروها می گردد.

خسارت‌های هجوم مگس ها به دام ها

  1. کاهش مصرف خوراک و کاهش تولید شیر
  2. انتقال بیماری‌ها بخصوص اسهال، عفونت چشم، ورم پستان و بیماری‌های تنفسی
  3. سلب آسایش دام بدلیل نیش زدن، ایستادن بیش از حد، ناراحتی‌های مرتبط با تخریب سم
  4. کاهش کیفیت شیر
  5. هزینه‌های بالای سم پاشی، مقاومت مگس و آلودگی محیط زیست
  6. کاهش عملکرد پرسنل دامداری بدلیل مزاحمت مگس

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به چند مورد از راهکارهای از بین بردن حشرات و مگس ها در دامداری اشاره نمودیم که عدم نابودی حشرات باعث خسارات جبران ناپذیری مانند انتقال بیماری ها، کاهش کیفیت شیر و کاهش مقدار شیر خواهد شد.

نکته بسیار مهمی که باید تمامی دامداران به آن توجه داشته باشند این است که این روش ها زمانی تاثیرگذار خواهند بود که بهداشت به صورت کامل در دامداری ها رعایت شود، در صورت عدم رعایت اصول بهدشاتی تاثیر چندانی نخواهد داشت و فقط باعث از بین رفتن هزینه های زیادی خواهد شد.

همچنین برای انتخاب روش مناسب باید موارد دیگری همانند اینکه انواع مگس های موجود، محل تخم گذاری، آگاهی کامل از زمان تخم گذاری و تبدیل شدن به مگس  را بدانید و با توجه به این موارد روش های مبارزه را انتخاب کنید.