ضرورت مصرف آب در گاو و گوسفند زنده|دامداران پاک

خوردن آب آشامیدنی جزو مهمترین احتیاجات انسان ها همچنین سایر موجودات به خصوص گاو شیری و گوشتی  می باشد چنانچه به اندازه کافی این موجودات آب مصرف نکنند دچار بیماری های مختلفی خواهند شد. میزان آب مصرفی در هر موجودی متفاوت است و بیشتر بستگی به جثه این حیوانات دارد. همانگونه که میدانید آب از عنصرهای خیلی مهم در بدن هر موچودی است که زنده است، ولی میزان مصرف آب در گاوها و گوسفندان متفاوت است چنانجه قصد خرید گوسفند را داشتید حتما به میزان آب مصرفی و  نکات مهم در خرید دام زنده توجه نمایید.  در ادامه این مطلب به صورت کامل درباره مقدار مصرف آب مورد نیاز در گوسفند و گاو زنه می پردازیم تا شما بتوانید متناسب با نیاز بدن هر دامی به آن آب بدهید.

اهمیت مصرف آب سالم برای گوسفندان 

قبل از اینکه درموردنوع مصرف آب در گوسفند توضیح دهیم، پیشنهاد مینماییم که اگر قصد دامداری در منطقه های کم آب و علف را دارید به جای اینکه به خرید گوسفند اقدام کنید به خرید بز بپردازید زیرا بز به آب و علف کمتری نیاز دارد و همچنین مقاومت زیادی در برابر علوفه کم و آب دارد بنابراین درامد بیشتری را با خرید آن خواهید داشت.

آب سالم در تغذیه گوسفند بسیار موثر می باشد، زیرا هم می تواند زمینه بروز بیماری های مختلف باشد و همچنین از بروز بیماری های مختلف جلوگیری نماید. این  به این معنی می باشد که چنانچه شما به دام خود آب آلوده ای بدهید که حاوی انواع میکروب و باکتری ها می باشد قطعا زمینه بروز انواع بیماری در دام خواهید شد، و در صورتی که آب مناسب به دام بدهید از بروز بیماری های مختلفی جلوگیری می نمایید.

 

ضرورت مصرف اب در گوسفند

 

میزان آب مورد نیاز در گوسفندان

با گرم شدن هوا در فصل تابستان میزان مصرف و تعداد دفعات نوشیدن آب در گوسفندان بیشتر خواهد شد. گوسفند زنده گاهی برای رفع تشنگی ممکن است آبی با دمای ۶۵ درجه نیز بنوشید. بهترین آب برای نوشیدن توسط گوسفند زنده در دمای ۱۰ تا ۲۰ درجه است، و خوردن آب یخ نیز برای مصرف گوسفندان بسیار مضر است دلیل آن نیز تاثیر منفی بر شکمیه آن ها می باشد و حتی در برخی از میش ها باعث سقط جنین خواهد شد.

میش های باردار نسبت به گوسفندان عادی برای زنده ماندن به آب بیشتری نیاز دارند و هرچقدر نزدیکتر به زمان وضع حمل می شود مصرف آب در آن ها بسیار بیشتر خواهد شد و به جرعت می توان گفت به دوبرابر حالت عادی خواهد رسید. بعد از زایمان نیز باید آب کافی برای میش ها مهیا نمود تا میزان شیر در آن ها زیاد شود. عدم نوشیدن اب کافی در زمان وضع حمل باعث مشکلاتی همچون سنگ های ادراری و مسموست های خانگی خواهد شد. در دام ها نیز کمبود آب باعث کاهش چربی و پروتین های بدن می شود و در صورت رسیدگی نکردن به آن ها باعث از بین رفتنشان میشوید.

عوامل مهم در مصرف آب در گوسفند زنده

۱٫ بارداری و شیردهی

هنگامی که یک میش باردار می باشد، میزان آب مورد نیاز آن در ماه سوم بارداری افزایش پیدا می کند و آب مصرفی در ماه پنجم بارداری دو برابر می شوند و اگر دوقلو داشته باشند،

میزان آب مصرفی از این مقدار بیشتر هم می شود.

همچنین باید بگوییم که میش های شیرده نیاز به مصرف دو برابر آب نسبت به میش های غیر شیرده دارند، زیرا میش های شیرده برای تولید شیر به مقدار زیاد نیاز به آب بیشتری نیز دارند. می توانیم بگوییم یک ماده شیرده حداقل ۵۰ درصد بیشتر از یک حیوان غیر شیرده نیازمند به آب است.

 

۲٫ کیفیت آب

برای سلامتی گوسفند زنده بسیار مهم می باشد که همیشه و به اندازه کافی آب سالم در دسترس داشته باشد. اگر منبع محدودی از آب وجود داشته باشد، گوسفندان به دلیل

نیاز به برقراری تعادل در مصرف آب و علوفه، كمتر غذا می خورند.

عدم تعادل در مصرف آب سالم سلامت گوسفندان را در برابر مسائلی همچون گوارشی و متابولیکی با مشکل روبرو میسازد. چنانچه آب به دلیل عدم تصفیه دارای کیفیت بد باشد و همچنین حاوی آلاینده های مضر باشد یا طعم بدی را داشته باشد  ممکن است گوسفندان مصرف آب خود را کاهش دهند.

 

عوامل-مهم-در-مصرف-اب-گوسفند

 

۳٫کمیت آب

با در نظر گرفتن مقدار آب مورد نیاز برای بر طرف نمودن نیازهای دام، بهتر است که یک مقدار آزادانه و یا بیشتر از نیاز یک حیوان را فراهم نمایید تا اگر چنانچه دوره های خشکی و خرابی زیر ساخت ها پیش آمد شما دچار مشکل در تامین نمودن نیاز های دام نشوید

در نظر گرفتن مقدار آب مورد نیاز برای تأمین نیازهای دام زنده، عاقلانه است که یک مقدار آزادانه، حتی بیشتر از حداکثر نیاز یک حیوان، فراهم کنید تا اگر دوره های خشکی

و خرابی زیرساخت ها اتفاق افتاد (به عنوان مثال خرابی در لوله ها یا مخزن ها) دچار مشکل در تامین نیازهای دام زنده نشوید.

نقش آب در تغذیه گوسفندان

در مرحله اول برای هر موجودی همانند گوسفند و گاو و هرحیوان دیگری نیاز است که آب کافی را استفاده نماید. بنابراین شما نیز باید این عامل بسیار مهم را برای زنده نگه داشتن دامی که در حال پرورش آن هستید ضروری است و پس از آن می توانیم به بررسی فواید مصرف آب سالم پرداخت همراه ما باشید.

  • کمک به فرآیند هضم و گوارش
  • انتقال مواد مغذی و مورد نیاز به بخش های مختلف از طریق خون و رگ
  • کمک به دفع مواد زائد از طریق ادرار و مدفوع
  • فراهم آوردن محیط مناسب برای جنین در طی دوره آبستنی
  • کمک به حفظ سلامت دام برای جلوگیری از بروز بیماری
  • متعادل نمودن دمای بدن
  • نقش موثر در انجام عمل تعریق و دفع مواد زائد

میزان آب مورد نیاز در گاوها

گاوها دام هایی با جثه بسیار بزرگ هستند و به همین دلیل روزانه به میزان زیادی خوراک و آب آشامیدنی نیاز خواهند داشت. البته میزان آب مصرفی در گاوهای مختلف متغیر بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد برخی از این عوامل شامل درجه حرارت بدن گاو  و میزان دسترسی گاوها به آب که میزان مصرف آب آنها اثرگذار است. برای مثال گاوهای شیری روزانه آب زیادی مصرف میکنند که بر میزان تولید شیر آنها تاثیر بسیار مثبتی دارد. اگر میزان آب در دسترس این گاوها کم شود تولید شیر آنها نیز کاهش می یابد.

نوع تغذیه نیز بر میزان آب مصرفی تاثیر گذار است. گاوهایی که با علوفه خشک تغذیه می شوند نسبت به گاوهایی دارند که با علوفه سبز و مرطوب تغذیه می شوند مصرف آب بیشتری دارند زیرا علوفه سبز و مرطوب حاوی میزان زیادی آب است که میتواند مقدار قابل توجهی از آب مورد نیاز بدن گاو را تامین نمایند.

 

عوامل مهم در مصرف اب در گاو

 

مصرف آب در گاو و گوسفند

میزان آب مصرفی روزانه دام به عوامل زیادی بستگی دارد که از مهمترین آنها میتوان به درجه حرارت محیط و بدن، آب و هوا، تحرک دام، سن، نوع نژاد و میزان پشم تولید شده، نوع تغذیه و میزان آن و کیفیت غذای دام اشاره نمود.

در محوطه ای که گوسفندان نگهداری می شوند به ازای هر ۱۵ راس گوسفند باید یک آبشخور ساخته شود. این آبشخور باید طولی در خدود ۴۵ سانتی متر داشته باشد و با آب تمیز و خنک (دمایی بین ۱۰ تا ۱۸ درجه) پر شده باشد. این آب باید از نظر بهداشتی کاملا سالم باشد تا گوسفندان دچار انواع بیماری های انگلی نشوند.

گوسفندانی که در دمای آب و هوای خشک و چرای طبیعی نگهداری می شوند روزانه حدودا ۴ لیتر آب مصرف میکنند در حالیکه این مزیان برای گوسفندانی که در آب و  هوای معتدل زندگی میکنند به یک و نیم لیتر در روز خواهد رسید.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره موضوعات زیر صحبت کردیم

  • میزان آب مورد نیاز گوسفندان
  • میزان آب مورد نیاز در گاوها
  • مصرف آب در گاو و گوسفند

چنانچه سوالی درباره این موضوعات دارید و یا درباره نحوه خرید گوسفند زنده می توانید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید یا با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس بگیرید و پاسخ خود را خیلی سریع دریافت نمایید.