ضرورت مصرف آب در گاو و گوسفند زنده|دامداران پاک

خوردن آب آشامیدنی از مهمترین احتیاجات انسان ها و همچنین سایر موجودات و بخصوص گوسفند زنده هستند و اگر به اندازه کافی آب مصرف نکنند باعث بروز بیماری های مختلفی در بدن آن ها خواهد شد. بهتر است بدانید که میزان آب مصرفی در موجودات متفاوت است و بیشتر بستگی به جثه آن ها داد. همانطور که میدانید آب از عنصر های بسیار مهم در بدن هر موجود زنده ای می باشد، اما میزان مصرف آب در گاو ها و گوسفندان متغیر می باشد. در ادامه این مطلب با مقدار مصرفی مورد نیاز گوسفند زنده شما را اشنا می سازیم تا شما نیز بتوانید متناسب با نیاز بدن به دام ها آب بدهید.

مصرف آب در گوسفند زنده

میزان آب مورد نیاز در گوسفندان

با گرم شدن هوا در فصل تابستان میزان مصرف و تعداد دفعات نوشیدن آب در گوسفندان بیشتر خواهد شد. گوسفند زنده گاهی برای رفع تشنگی ممکن است آبی با دمای ۶۵ درجه نیز بنوشید. بهترین آب برای نوشیدن توسط گوسفند زنده در دمای ۱۰ تا ۲۰ درجه است، و خوردن آب یخ نیز برای مصرف گوسفندان بسیار مضر است دلیل آن نیز تاثیر منفی بر شکمیه آن ها می باشد و حتی در برخی از میش ها باعث سقط جنین خواهد شد.

میش های باردار نسبت به گوسفندان عادی برای زنده ماندن به آب بیشتری نیاز دارند و هرچقدر نزدیکتر به زمان وضع حمل می شود مصرف آب در آن ها بسیار بیشتر خواهد شد و به جرعت می توان گفت به دوبرابر حالت عادی خواهد رسید. بعد از زایمان نیز باید آب کافی برای میش ها مهیا نمود تا میزان شیر در آن ها زیاد شود. عدم نوشیدن اب کافی در زمان وضع حمل باعث مشکلاتی همچون سنگ های ادراری و مسموست های خانگی خواهد شد. در دام ها نیز کمبود آب باعث کاهش چربی و پروتین های بدن می شود و در صورت رسیدگی نکردن به آن ها باعث از بین رفتنشان میشوید.

میزان آب مورد نیاز در گاوها

گاوها دام هایی با جثه بسیار بزرگ هستند و به همین دلیل روزانه به میزان زیادی خوراک و آب آشامیدنی نیاز خواهند داشت. البته میزان آب مصرفی در گاوهای مختلف متغیر بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد برخی از این عوامل شامل درجه حرارت بدن گاو  و میزان دسترسی گاوها به آب که میزان مصرف آب آنها اثرگذار است. برای مثال گاوهای شیری روزانه آب زیادی مصرف میکنند که بر میزان تولید شیر آنها تاثیر بسیار مثبتی دارد. اگر میزان آب در دسترس این گاوها کم شود تولید شیر آنها نیز کاهش می یابد.

نوع تغذیه نیز بر میزان آب مصرفی تاثیر گذار است. گاوهایی که با علوفه خشک تغذیه می شوند نسبت به گاوهایی دارند که با علوفه سبز و مرطوب تغذیه می شوند مصرف آب بیشتری دارند زیرا علوفه سبز و مرطوب حاوی میزان زیادی آب است که میتواند مقدار قابل توجهی از آب مورد نیاز بدن گاو را تامین نمایند.

مصرف آب در گوسفند زنده

مصرف آب در گاو و گوسفند

میزان آب مصرفی روزانه دام به عوامل زیادی بستگی دارد که از مهمترین آنها میتوان به درجه حرارت محیط و بدن، آب و هوا، تحرک دام، سن، نوع نژاد و میزان پشم تولید شده، نوع تغذیه و میزان آن و کیفیت غذای دام اشاره نمود.

در محوطه ای که گوسفندان نگهداری می شوند به ازای هر ۱۵ راس گوسفند باید یک آبشخور ساخته شود. این آبشخور باید طولی در خدود ۴۵ سانتی متر داشته باشد و با آب تمیز و خنک (دمایی بین ۱۰ تا ۱۸ درجه) پر شده باشد. این آب باید از نظر بهداشتی کاملا سالم باشد تا گوسفندان دچار انواع بیماری های انگلی نشوند.

گوسفندانی که در دمای آب و هوای خشک و چرای طبیعی نگهداری می شوند روزانه حدودا ۴ لیتر آب مصرف میکنند در حالیکه این مزیان برای گوسفندانی که در آب و  هوای معتدل زندگی میکنند به یک و نیم لیتر در روز خواهد رسید.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره موضوعات زیر صحبت کردیم

  • میزان آب مورد نیاز گسوفندان
  • میزان آب مورد نیاز در گاوها
  • مصرف آب در گاو و گوسفند

چنانچه سوالی در باره این موضوعات دارید و یا درباره قیمت گوسفند زنده  می توانید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید یا با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس بگیرید و پاسخ خود را خیلی سریع دریافت نمایید.