ضد عفونی دام زنده

در این مطلب  به روش های ضد عفونی نمودن گوسفند زنده که بسیار مختلف می باشند اشاره می کنیم، پشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا با روش های ضدعفونی نمودن دام زنده به صورت کامل آشنا شوید.

زمانی که گوسفند زنده را برای پرواربندی و یا نگهداری به آغل یا طویله می آورند، ممکن است در هنگام جا به جایی آن ها با اشیایی برخورد کنند و زخمی شوند. عوامل دیگری نیز همچون: کثیف بودن محیط یا آلودگی آب و غذا، سبب ایجاد بیماری های عفونی یا انگلی شوند. در صورت بروز چنین بیماری هایی برای جلوگیری از انتقال عفونت به سایر دام های زنده باید آن ها را ضدعفونی کنیم. در واقع ضدعفونی کردن روشی است که به وسیله مواد مختلف می توانیم عامل بیماری زا را از بین ببریم و سلامت دام را تضمین نماییم.

ویژگی های یک ضدعفونی کننده خوب و مناسب

  • قیمت آن ارزان و همیشه در دسترس باشد.
  • اثر آن ها باید طوری باشد که سلامت دام ها را به خطر نیندازد.
  • باید به گونه ای باشد که هنگام استفاده از کارکنان حساسیت پوستی برایتان ایجاد نکند.
  • دارای اثر گذاری بالا باشد، طوری که در کوتاه ترین زمان بیشترین عفونت را از بین ببرد.
  • قبل از ضد عفونی کردن محل نگهداری دام ها باید ابتدا آن محل را با آب بشویید. زیرا در صورت هر گونه مواد روی سطوح، اثر گذاری ضد عفونی کننده ها کم تر می شود.

انواع روش های ضدعفونی کردن دام زنده

ضدعفونی فیزیکی :

از بهترین ضدعفونی کننده های طبیعی، نور خورشید می باشد.خورشید تشعشات قوی از خود ساطع می کند که قادر است بیماری های واگیر دار و عفونی را از بین ببرد. علاوه بر این ضد عفونی کننده های دیگری در طبیعت وجود دارد که می توان به مواردی چون: گرما، سرما، نور، باران و غیره اشاره کرد. باید ذکر کرد ضد عفونی کننده های مصنوعی نیز وجود دارد. می توانیم زمان ساخت محل های نگهداری دام های زنده، پنجره ها را طوری بسازیم شفاف باشد. یعنی نور به راحتی از آن عبور کند و به گوسفند زنده برخورد نماید. نور خورشید بهترین اشعه برای ضد عفونی کردن استفاده می شود زیرا دارای اشعه ماورای بنفش باشد.

ضدعفونی کننده های شیمیایی :

این ضد عفونی کننده توسط دست انسان ساخته شده و انواع مختلفی دارد. آب آهک، فرمالین، بوئن، مایکوجرم، وایتکس از جمله مواد ضد عفونی کننده شمیایی هستند که برای ضد عفونی کردن و سلامت دام ها به کار می رود. در مجموع می توان گفت ضد عفونی کننده های شیمیایی به دو دسته کلی تقسیم می شوند که شامل موارد زیر هستند: گند زداها و آنتی سپتیک ها که نام دیگرشان ضدعفونی کننده است.

 

گند زداها:

برای حذف عوامل بیماری زا بیشتر از مواد گند زدا استفاده می شود. از این مواد در ضد عفونی کردن ابزار،تجهیزات و سطوح مختلف استفاده می نمایند.

ضدعفونی کننده ها (آنتی سپتیک):

آنتی سپتیک ها بیشتر برای از بین بردن انگل و میکروب خارجی موجودات زنده استفاده می شود.

انواع روش های ضدعفونی کردن دامداری

در جایگاه دام ها ضد عفونی کننده از دو طریق محلول پاشی، و روش شعله افکن صورت خواهد گرفت.

سخن پایانی

دامداران پاک بزرگترین مجموعه فروش گوسفند زنده می باشد که در تمام شبانه روز در خدمت شما عزیزان است، شما تنها با یک تماس  می توانید به صورت غیر حضوری اقدام به خرید گوسفند نمایید و دام را درب منزل خود تحویل بگیرید. جهت سفارش با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس بگیرید.