روش صحیح ذبح اسلامی

یکی از نکاتی که قبل ذبح باید توجه داشته باشید اجزا و سیستم های بدن گوسفند زنده  است که در مطلبی به صورت کامل درباره آن توضیح داده ایم. شرایط ذبح گوسفند در دین اسلام باید مطابق با شرایط و آداب خاصی انجام گیرد و در غیر این صورت قربانی صحیح نیست. در ذبح اسلامی گوسفند شرایطی برای ذبح صحیح حیوان و نحوه صحیح سر بریدن آن وجود دارد که باید حتما رعایت شوند. در ادامه نحوه ذبح گوسفند را به طور کامل بررسی کرده ایم.
از آن جا که تنها منبع گوشتی برای انسان، حیوانات هستند، بشر از ابتدا به این‌ مسأله، توجه داشته و تلاشش بر این بوده است که از راههای گوناگون به حیوانات، دست پیدا کند. اولین روش برای دست‌یابی به گوشت حیوانات، شکار آنها بود؛ امّا با پیشرفت تمدّن و رام نمودن حیوانات و پرورش آنها کم کم روش ذبح و کشتن حیوانات اهلی نیز توسط انسان، مورد استفاده قرار گرفت و در طول زمان، ملّتهای مختلف به صورتهای گوناگون، این عمل را انجام داده‌اند.

طریقه کشتن گوسفندان

بهترین روش برای کشتن گوسفندان، استفاده از روش‌هایی است که به صورت انسانی و با رعایت حقوق حیوانات انجام شود. در این روش‌ها، تلاش می‌شود تا رنج حیوان در حین کشتن به حداقل رسیده و از روش‌های شکننده روحی و جسمی استفاده نشود. برخی از روش‌های انسانی و مهربانانه برای کشتن گوسفندان عبارتند از:

  1. استفاده از مواد خنثی کننده: در این روش، گوسفند با استفاده از گاز CO2 به طور آرام و بدون درد کشته می‌شود.
  2. کشتن با استفاده از الکتریسیته: در این روش، گوسفند با استفاده از جریان الکتریکی کمی که به سرعت از طریق بدن حیوان عبور می‌کند، کشته می‌شود. با این حال، در این روش باید مطمئن شوید که جریان الکتریکی به حدی قوی نباشد که به حیوان صدمه بزند.
  3. استفاده از ابزارهای مناسب: استفاده از ابزارهای مناسب مانند چاقوی به‌درستی تیز شده و بدون خطر برای افراد و حیوانات، می‌تواند به کاهش رنج حیوانات در حین کشتن کمک کند.
  4. کشتن توسط افراد ماهر: انجام این کار توسط افرادی که آموزش‌دیده و تجربه کافی دراین زمینه دارند، می‌تواند به کاهش رنج حیوانات کمک کند. این افراد می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های مناسب و با در نظر گرفتن رفاه حیوانات، کشتن گوسفندان را به صورت سریع و بی‌دردسر انجام دهند.

در هر صورت، باید به یاد داشت که کشتن حیوانات باید به صورت قانونی و با رعایت حقوق حیوانات انجام شود و هیچگاه از روش‌های شکننده روحی و جسمی استفاده نشود. همچنین باید توجه داشت که کشتن حیوانات برای هدف‌هایی مانند تفریح، شکار و غیره غیر اخلاقی وغیر قانونی است و ممکن است با جرایمی همچون آزار و اذیت حیوانات، تخریب محیط زیست و نقض قوانین حقوق حیوانات همراه باشد. به همین دلیل، اگر نیاز به کشتن گوسفندان دارید، باید از روش‌های قانونی و با رعایت حقوق حیوانات استفاده کنید.

شرایط ذبح گوسفند

برای ذبح اسلامی گوسفند شخص ذبح کننده باید مسلمان بوده و دشمنى با اهل بیت پیامبر (ص) نداشته باشد. سر قربانی را باید با ابزاری تیزی از جنس آهن برید اما در صورت نبود آهن و در شرایطی که در صورت عدم ذبح ممکن است حیوان تلف شود میتوان از وسیله برنده مانند شیشه یا سنگ تیز استفاده کرد به شرطی که چهار رگ را قطع کند.

آموزش ذبح گوسفندان

هم اکنون سالانه‌ میلیاردها حیوان توسط بشر، ذبح شده و گوشت و پوست آنها به مصرف می‌رسد، امّا احکام و روشهای ذبح در کشورهای مختلف و براساس ادیان و آیین های آن جا، متفاوت است. در ادامه نحوه آموزش ذبح اسلامی گوسفندان را بیان می کنیم.

در هنگام ذبح، گوسفند باید رو به قبله باشد

برای سر بریدن قربانی باید بدن آن رو به قبله بگذارید و صورتی که عمدا حیوان را رو به قبله نکنید قربانی باطل و حیوان حرام خواهد شد. اگر قربانی به صورت غیر عمدی رو به قبله نبوده باشد برای مثال ذبح کننده جهت قبله را نداند یا این مساله را فراموش کرده باشد یا نداند اشکال ندارد و قربانی صحیح می باشد.

 

نحوه ذبح گوسفند

 

هنگامی می خواهید سر قربانی را بکنید ابتدا کارد را رو گلو گذاشته و پس از نیت کردن بسم الله بگویید. در صورتی که عمدا نام خدا بر زبان نیاید قربانی صحیح نبوده و گوشت آن حرام است اما اگر غیرعمدی بوده یا فراموش شده اشکال ندارد.

حیوان باید پس از سر بریدن حرکت کند برای مثال پای خود را به زمین بکوبد یا چشم و دم خود را حرکت دهد. بعد از بردین سر باید مقداری خون از بدن قربانی خارج شود تا گوشت آن حلال و قابل خوردن باشد.

مکروهات در ذبح اسلامی گوسفند

هنگام ذبح اسلامی بهتر است به تمامی مستحبات نیز توجه کرده و از انجام مکروهات خودداری کنید. از مهمترین مکروهات ذبح در اسلام میتوان به بریدن نخاع قبل از جان دادن حیوان، ذبح حیوان جلوی حیوانات دیگر، ذبح حیوانی که به دست خود پرورش داده اید، ذبح قربانی، ذبح حیوان قبل از ظهر جمعه و بریدن سر حیوان از پشت در شب اشاره نمود.

سخن پایانی

جهت  اطلاع از قیمت گوسفند برای قربانی به دامداران پاک اعتماد نمایید و تنها با یک تماس با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ گوسفند زنده مورد نظر خود را خریداری نمایید و درب منزل خود تحویل بگیرید.