معرفی کامل گوسفند نژاد مهربان

در کشور ما ایران انواع نژاد مختلفی از گوسفند به چشم می خورد اگر شما قصد خرید گوسفند زنده را دارید باید بدانیدکه هر گوسفند  دارای ویژگی خاص خود هستند و کارایی خاص خود را دارا می باشند یکی از این نژاد های گوسفند زنده، گوسفند نژاد مهربان می باشد. گوسفند مهربان یکی از نژاد های گوسفند ایرانی است که وزن بالایی دارد و به همان نسبت گوشت بسیار خوب و با کیفیتی دارد.

خصوصیات ظاهری گوسفند نژاد مهربان

نژاد گوسفند مهربان از لحاظ بدنی و شکل ظاهری بدن کشیده و وزن بالایی دارد،روی صورت و سر این گوسفند هیچ پشمی نیست و در بعضی از این گوسفندان،فقدان پشم تا قسمت هایی پایین تر و سینه های حیوان ادامه دارد

این گوسفندان دارای دنبه ای بزرگتر نسبت به سایر نژاد های می باشد،رنگ پشم این گوسفندان رنگ هایی بین خرمایی پر رنگ تا آلبالویی مات تغییر می کند،این تغییر رنگ در گوسفند تا سن بلوغ ادامه دارد و روشن تر می شود و پس از سن بلوغ این تغییر رنگ متوقف می شود و رنگ پشم تثبیت می شود.

جنس نر دارای شاخ می باشد که این شاخ بسیار ظریف و کوچک هستند ولی جنس ماده کاملا بدون شاخ است.

دلیل نامگذاری گوسفند مهربان

 زادگاه اولیه این گوسفند در همدان است در قسمت هایی از استان های کردستان و استان سیستان بلوچستان نیز این نژاد گوسفند به چشم می خورد. عده ای معتقدند دلیل نام گذاری این حیوان به منطقه ای است که اولین بار این گوسفند در آن مشاهد شده است نام آن منطقه مهربان است که در استان همدان واقع شده است.

پرواربندی نژاد گوسفندان مهربان

پروار بندی گوسفند روشی است که در یک دوره زمانی مشخص به کمک روش هایی باعث افزایش وزن و ذخیره شدن چربی بیشتر در بافت های عضلانی گوسفند می شوند اگر پروار بندی این گوسفند نیز در به درستی انجام شود  گوشت لذیذ و افزایش شیردهی در این گوسفند حاصل می شود.

 

روش های پرواری گوسفند مهربان

 

خصوصیات گوسفند نژاد مهربان

 به غیر از گوشت این حیوان که ویژگی دیگری نیز باعث خاص شدن و جالب توجه شدن این حیوان می شود احتمال دوقلویی زایی این نژاد گوسفند است،درصد دوقلو زایی در گوسفند مهربان بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ درصد می باشد که با توجه به بره دهی بالا در این نژاد حدود ۴۰ درصد از گوسفندان موجود در همدان را که شمار آن را تا یک میلیون و ۸۵۰ هزار راس تخمین زده اند،نژاد گوسفند مهربان تشکیل می دهد.همچنین این گوسفند را نیز با نژاد گوسفند رومانف روسی با هدف افزایش تولید مثل و گوسفند نژاد سنگین پاکستانی برای افزایش درصد گوشت گیری از دام تلفیق می کنند.

زیست بوم گوسفند نژاد مهربان

گوسفند مهربان از دسته گوسفندانی می باشد که چنانچه در محیط زیست خاصی پرورش داده شود به بهترین شکل ممکن رشد پیدا میکند دلیل این امر نی زآن است که آب و هوا در رشد این نوع از گوسفندان تاثیر زیادی دارد. زیستگاه اصلی نژاد مهربان در همدان می باشد که اسم این نژاد میز از همان برداشته شده است.

به صورت کلی این نژاد از گوسفندان زا میتوان در دو گروه تقسیم بندی نمود، گروه اول گوسفندان گوشتی هستند که برای گوشت آن ها مورد پرورش قرار میگیرند و گروه دیگر نیز گوسفندانی می باشند که جهت تهیه محصولات لبنی پرورش داده میشوند. ناگفته نماند گروه اول به صورت عمده گوسفندان نر می باشند و گروه دوم نیز گوسفندان ماده هستند

پیشنهاد: جهت مشاهده تفاوت نژاد افشار با مهربان می توانید به نوشته ای که درباره نژاد افشار نوشته شده است مراجعه نمایید.

خرید گوسفند نژاد مهربان

گوسفند مهربان به دلیل داشتن گوشت با کیفیت بالا گزینه بسیار مناسبی برای پرورش هستند که دامداران میتوانند این گوسفندان را پروار نماید و سپس برای ذبح به فروش رساند ، گوسفند نژاد مهربان از پرجمعیت ترین نژادهای موجود در ایران می باشند.

در این مطلب درباره گوسفند نژاد مهربانی به طور کامل صحبت شد، چنانچه در این زمینه سوالاتی دارید و یا قصد اطلاع از قیمت گوسفنده زنده در بازار را دارید میتوانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید.