اصلاح نژاد گوسفند زنده

در این مطلب از دامداران پاک قصد داریم تا درباره اصلاح نژاد گوسفند زنده و نکات مربوط به آن بپردازیم، شما با مطالعه این مطلب تمام اطلاعات لازم درباره اصلاح نژاد گوسفند را کسب خواهید کرد. پیشنهاد میکنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا با نکات بسیار مهم ان حوزه به صورت کامل آشنا شوید. جهت خرید گوسفند زنده نیز می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید.

اصلاح نژاد چیست؟

اصلاح نژاد توسط دام های برتر که از نظر ژنتیکی برتر هستند انجام می‌گیرد که از طریق روش های مختلفی دام های برتری را می توان ایجا نمود. با اصلاح نژاد می توانید دام و گوسفندان و حتی طیورهایی که دارای بهترین نژاد هستند را بدست بیاورید. بنابراین اصلاح نژاد امری بسیار مهمی است که به اقتصاد جامعه کمک فراوانی می‌‌نماید. افراد زیادی اصلاح نژاد و تراریخته را همانند هم می‌دانند در صورتی که علم اصلاح نژاد و تراریخته با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تفاوت اصلاح نژاد با تراریخته

در اصلاح نژاد گوسفندانی که از نظر ژنتیکی برتر از گوسفندان هستند از طریق روش های مختلف آمیزشی، گوسفندان بسیار برتری ایجام می‌نمایند. ولی تراریخته از طریق ژن های خارجی اصلاح خواند شد و تولید این دام ها هدف های دارویی دارد و بجز آن کاربردی ندارد. برخی دیگر از کاربردهای آن همانند بالا بردن توانایی دام ها در مقاومت آن ها در برابر بیماری ها و یا بهبود باروری اشاره نمود.

ویژگی های گوسفند اصلاح نژاد شده

اصلاح نژاد را میتوانیم در تمامی نژادها همانند گوسفند نژاد شال ببینید و به این دلیل انجام می‌شود که به دام هایی دست یابیم که از قابلیت های بیشتری در عملکرد باروری و تولیدی دارند و می‌توانند در برابر شرایط محیطی و بیماری های مختلف سازگاری داشته باشند. یکی دیگر از مشخصه های این گوسفندان دوقلوزایی یا چند قلوزایی است که در مورد چگونگی دوقلوزایی در گوسفند می توانید به مقاله مربوط به آن در همین سایت بروید.

چنانچه  قصد دارید گوسفندان گله خود را اصلاح نژاد نمایید باید گوسفندانی را انتخاب نمایید که دارای پتانسل و ظرفیت خوبی هستند و از نظر ژنتیکی نیز مرغوب هستند. در کشو رما اصلاح نژاد روی نژاد افشاری و سایر نژادها به خوبی در حال پیشرفت است. چنانچه دامپروی شما در سطح کوچکی است پیشنهاد می‌شود این عمل را خودتان انجام ندهید و گوسفندان اصلاح نژاد شده را مستقیم از مراکز کعتبر خریداری نمایید زیرا اصلاح نژاد گوسفند کاری تخصصی و زمان بر می‌باشد که نیازمند تجهیزات خاصی است و هر فردی نمی‌ تواند اینکار را انجام دهد.

اصلاح نژاد گوسفند

دلیل استفاده از اصلاح نژاد گوسفند چیست؟

با گذشت زمان و رشد جمعیت نیاز مردم به مواد غذایی، پشم و لبنات روز به روز بیشتر شد، به همین دلیل تغییر ژن دام ها همچون گوسفند بسیار ضروری است که این تغییرات شامل:۱٫ بهبود عملکرد دام ها ۲٫ بالا بردن عملکرد گوسفندان و انواع دام ها و … در ادامه اهدافی که علم اصلاح نژاد دنبال می نماید را مطالعه نمایید:

۱- سنتز نژاد های پر بازده انواع گوسفندان و سایر دام ها متناسب با شرایط آب و هوایی مختلف
۲- تهیه ی برنامه های شبیه سازی کامپیوتری برای اینکه نتیجه های بدست آمده از برنامه های اصلاح نژادی را ارزیابی نمایند
۳- شناسایی و ارزیابی منابع ژنتیکی دام ها و حفظ آن ها
۴- مشخص کردن اقتصادی ترین و بهترین روش حفظ انواع منابع ژنتیکی دام
۵- بررسی روش های آمیخته گری دام
۶- انجام و اجرای آمیخته گری سازمان یافته برای تولید ترکیب سازگار با آب و هوا شرایط منطقه و ترکیب ژنتیکی جدید
۷- مشخص کردن برنامه های اصلاحی و اهداف گوناگون برای نژاد های مختلف گوسفندان

کدام صفات جهت اصلاح نژاد گوسفند باید در نظر گرفته شود؟

  • نرخ تولیدمثلی یا وراثت‌پذیری و نقش آن در اصلاح نژاد دام
  • وزن از شیرگیری
  • رشد بعد از «از شیرگیری»
  • تولید پشم
  • ناهنجاری‌های وراثتی
  • بررسی پتانسیل ژنتیکی
  • در نظر گرفتن رکوردها

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک درباره اصلاح نژاد گوسفندان صحبت کردیم چنانچه قصد خرید گوسفند زنده برای اصلاح نژاد دارید می‌توانید در تمام شانه روز به راحتی و به صورت اینترنتی و یا حضوری از مجموعه دامداران پاک دام مورد نیاز خود را سفارش دهید و یا با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید و بعد از سفارش دام را در محل مورد نظر خود دریافت نمایید.