شرایط نگهداری از مرغ و گوسفند

از محاسن محلی که گوسفند و مرغ نسبت به سایر حیوانات همانند گاو و … کم هزینه بودن محل نگهداری و نیاز نداشتن به تجهیزات زیاد می‌باشد. اما توجه کنید که برای پرورش گوسفندو مرغ به صورت انبوه نیاز به تاسیسات فنی مناسب و لازم دارید تا بهترین بهره بردای را داشته باشید. در این مطلب از دامداران پاک درباره شرایط نگهداری از مرغ و گوسفند به طور کامل صحبت می‌کنیم.

برای اطلاع از قیمت گوسفند زنده و یا خرید آن به صفحه خرید گوسفند زنده مراجعه کنید.

شرایط نگهداری از مرغ و گوسفند باهم در یک مکان

برخی از دامداران و روستاییان در کنار رورش دام خود همیشه تعدادی مرغ و خروس نیز دارند،مشاهده چرای گوسفند در میان مرغ و خروس اگر چه برای افرادی که به صورت صنعتی به پرورش دام مشغول هستند عجیب باشد ولی واقعیت این است که در روش های سنتی این اتفاق بسیار رخ می‌دهد.

با وجود اینکه طیف گسترده ای از متخصصان دامپروری نگهداری از مرغ و گوسفند با هم را منع می‌نمایند ولی بعضی از فعالان در این حرفه بین عمل را مفید می‌دانند و به نظر آن ها در مناطق عشایری و روستایی دیدن همزیستی میان طیور و دام زنده می‌تواند صحنه های بسیار زیبا و شگفتی را خلق کند.

فواید نگهداری مرغ و گوسفند با هم

  • مدیریت آسان تر و استفاده بهتر از محیط دامداری 

مهمترین دلیل برای پرورش همزمان مرغ و گوسفند با یکدیگر همین مورد است.  در مجتمع های کوچک دامپروری که بیشتر به صورت خانوادگی مدیریت خواهد شد به دلیل اینکه افراد دارای امکانات زیادی نیستند با این کار بیشترین استفاده از محیط دامداری را خواهند برد.

 

  • شرایط نگهداری از مرغ و گوسفند

 

  • مقابله با شکارچیان و حیوانات درنده 

وجود حیوانات با جثه بزرگ در میان مرغ و خروس ها باعث کاهش شکار آنها توسط حیواناتی همانند گربه، روباه و … می‌شود. ناگفته نماند که این ترفند در برابر گرگ ها موثر نیست ولی به دلیل اینکه در بیشتر موارد دامداران از نرده و حصارهای مقاوم برای محیط نگهداری از حیوانات استفاده می‌‌کنند به همین دلیل نگرانی زیادی در این باره وجود ندارد.

  • مبارزه با جانوران موذی و کنترل بیماری های انگلی 

کنترل عواملی همچون ایجاد انگل در بدن دام ها است بسیار سخت و هزینه بر می‌باشد، به نظر کارشناسان حوزه دامپروری بزرگترین مزیت نگهداری از مرغ و سایر طیور در کنار گوسفند برای مدیریت بهتر این موضوع است. ولی هر دو گونه این حیوانات مستعد مبتلا شدن به انگل می‌باشند ولی برخی از انگل ها فقط مختص نوعی خاص از حیوانات می‌باشند.

آیا پرورش مرغ و خروس با هم و در یک محیط می تواند مضر باشد ؟

از مهترین نکاتی که برای مدیریت هر مزرعه پرورش دام این است که دسترسی راحتی را هر نوع حیوانی به آب شیرین و تمیز و خوراک مقوی و جایگاهی مناسب را داشته باشد، فراهم کردن محیطی بهداشتی و تهویه عالی، جدا از هر نوع دامی که از آنها نگهداری می کنید مسائلی هستند که باید حتما به آنها دقت زیادی داشته باشید.

در نهایت بعد از ذکر این مسائل تصمیم گیری نهایی با شماست ولی به صورت کلی باید بدانید که چنانچه به صورت حرفه ای قصد دارید به کار دامپروری بپردازید بهتر از یکی از این دو نوع حیوان را انتخاب کنید و به پرورش یکی از این دو نوع بپردازید.

سخن پایانی

در این مطلب از دامدران پاک به طور کامل درباره شرایط نگهداری از مرغ و گوسفند صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید مرغ و خروس را داشتید می‌توایند از طریق شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما در تماس باشید.