همه چیز درباره گوسفند نژاد ماکویی

در هنگام خرید گوسفند زنده باید به خصوصیاتی همچون خصوصیات تولیدی و ظاهری به زیست بومی که در آنجا پرورش پیدا می کند و تغذیه می شود توجه شود، گوسفندانی که در نوع دیگری از آب و هوا و زیست بوم پرورش پیدا می کنند تفاوت های فراوانی دارد.
به همین دلیل گوسفندان زنده را در دسته های مختلفی دسته بندی می کنند و بسته به زیست بوم و یا منشا اصلی حیاط گوسفندان، آن ها را نام گذاری می‌نمایند، تا قابل شناسایی باشند. در هر یک از این دسته ها گوسفندان زنده ای قرار می گیرند که خصوصیات فیزیولوژی و تولیدی و حتی ظاهری مشابهی می باشند، و می توانیم بگوییم که آن ها از یک نسل هستند که یکی از این دسته ها گوسفند ماکویی می باشد.

گوسفند ماکویی

از این رو گوسفندان زنده را در دسته های مختلفی دسته بندی کرده اند و بنا بر نشانه هایی هم چون زیست بوم اصلی و یا منشآ اصلی حیاط گوسفندان، به روی آن ها اسم هایی نهاده اند تا از سایر دسته ها قابل تشخیص باشند. در هر کدام از این دسته ها گوسفندان زنده ای قرار می گیرند که دارای خصوصیات فیزیولوژی و تولیدی و حتی ظاهری تقریبآ مشابهی می‌باشند و می توان گفت که این نوع از گوسفندان از یک نسل خاص می باشند. یکی از این دسته ها، گوسفند ماکویی می باشد.

 

گوسفند ماکویی

خصوصیات گوسفند ماکویی

گوسفند ماکویی اغلب به رنگ سفید دیده می شود که قسمت های پوزه ی گوسفند، قسمت انتهایی دست و پا و هم چنین اطراف چشم گوسفند دارای لکه هایی به رنگی مشکی است. از آن جا که پشم بدن این نوع از گوسفند زنده سفید است و هم چنین دارای مرغوبیت الیاف بالایی است و تار های بلندی دارد.

به همین دلیل دارای طرفداران زیادی در عرصه ی بازار پشم و پوست می باشد و از آن در انواع مصارف فرش بافی، ریسندگی و هم چنین در تولید البسه ی مرغوب استفاده های فراوانی می شود، به طوری که وزن گوسفند زنده مربوط به قوچ های نژاد ماکویی که دارای سن چهار الی پنج سال هستند حدود ۱۴۰ کیلوگرم می باشد و وزن لاشه ی گوسفند تا ۷۵ کیلو گرم هم خواهد رسید.

گوسفند ماکویی از نظر قد و جثه مقداری از سایر نسل های دیگر گوسفند زنده بالاتر است. این گوسفند زنده دارای راندمان بالایی در زمینه ی تولید گوشت می باشد، از این رو گوسفند ماکویی را جزء نژاد های پشمی و گوشتی گوسفندان زنده قرار داده اند. به دلیل بالا بودن میزان تولیدات گوشتی این حیوان، زمینه ی پرورش چنین گوسفندانی در شهرستان مرند افزایش پیدا کرده است.

گوسفند ماکویی

خصوصیات بره‌ی نر گوسفند ماکویی:

بره های نر نژاد ماکویی که برای پرواربندی استفاده می شوند در یک سالگی  وزنی برابر ۱۰۰ کیلوگرم دارند که این میزان وزن گوسفند زنده در بره های کمتر نژادی وجود دارد. میزان راس های گوسفند ماکویی که در روستاهای شهرستان مرند هم چون روستای امیر آباد پرورش یافته می شوند حدودآ ۱۵ هزار راس می‌باشد که به دلیل به وجود آمدن خشک سال در این نواحی این میزان از پرورش گوسفندان ماکویی در چنین مناطقی کم شده است.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره نژاد گوسفند زنده ماکویی صحبت کردیم چنانچه قصد دارید درباره سایر نژادها همانند نژاد گوسفند مهربان اطلاعات کسب نمایید میتوانید در سایت سرچ نمایید، چنانچه در این زمینه سوالاتی دارید می توانید از طریق شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما در میان بگذارید و یا درقسمت نظرات از ما سوال خود را بپرسید.