همه چیز درباره تب برفکی در گوسفند زنده

بیماری تب برفکی در گوسفندان چیست؟

تب برفکی یک بیماری عفونی و واگیر دار است. که در اثر ویروسی به نام پیکورنا ویروس و عضو شاخص جنس آفتوویروس به وجود می آید.

این ویروس با نفوذ در بدن گوسفند مبتلا، شروع به تکثیر می‌کند و کم کم وارد خون گوسفند می‌شود و باعث ایجاد تب شدید در گوسفند، کاهش شدید وزن، کاهش تولید شیر و بروز تاولهایی در دهان و پای گوسفند می‌ شود.

در صورت پارگی این تاولها در پا باعث ایجاد زخم در سم و در نتیجه لنگش گوسفند، و در صورت پارگی تاول در دهان، باعث ایجاد زخم دهان در گوسفند و ریزش شدید بزاق و اشکال در تغذیه گوسفندخواهد کرد.

به همین دلیل توصیه می شود که واکسیناسیون گوسفند به موقع انجام شود تا بدن گوسفند در برابر این بیماری مقاومت کافی را داشته باشد.

 

اطلاعات جامع برای نگهداری گوسفند زنده و قیمت انواع گوسفند زنده را در صفحه قیمت گوسفند زنده دنبال کنید.

 

تب برفکی در گوسفند زنده

علائم بیماری تب برفکی در گوسفند زنده

تب بالا، کاهش شدید تولید شیر، بی اشتهایی؛ افسردگی شدید ؛ تشکیل وزیکولهای حاوی مایع سروزی و شفاف در مخاط دهان زبان و بالشتک دندانی و همچنین ناحیه تاج سم و فضای بین انگشتی از جمله علائم بیماری تب برفکی می باشد. علائم بیماری تب برفکی در میان گاو،گوسفند و بز مشترک می باشد و تنها در گاو علائمش شدید می باشد و می تواند خسارت اقتصادی شدید را به بار آورد.

بیماری تب برفکی در گوسفندان چقدر طول می کشد؟

مدت زمان بیماری تب برفکی در گوسفندان به طور کلی بین ۷ تا ۱۴ روز است. اما این دوره می تواند بسته به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر متفاوت باشد:

 1. سویه ویروس: سویه های مختلف ویروس تب برفکی می توانند دوره های بیماری متفاوتی را ایجاد کنند.
 2. سن گوسفند: گوسفندان جوانتر به طور کلی بیشتر از گوسفندان بالغ در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید و طولانی تر هستند.
 3. وضعیت سلامتی گوسفند: گوسفندانی که از قبل بیمار یا ضعیف هستند ممکن است به بیماری شدیدتر و طولانی تری مبتلا شوند.
 4. شرایط محیطی: شرایط محیطی نامناسب می تواند دوره بیماری را طولانی تر کند.

در صورت ابتلای گوسفند به تب برفکی چه اقداماتی باید انجام داد؟

 1. گوسفند مبتلا به بیماری را جدا و آنرا قرنطینه کنید.
 2. هر گونه وسیله ای که گوسفند با آن تماس داشته است را ضدعفونی، سپس آب و خوراک گوسفند آلوده را از محل خارج کنید.
 3. محل پرورش گوسفندان را کاملا ضدعفونی کنید، برای اینکار می‌تونید از فرمالین ۵ درصد،سدیم هیدروکسید ۲ درصد و آهک استفاده کنید.
 4. برای پایین آوردن تب گوسفند از داروهای ضد تب استفاده کنید.
 5. در صورت درگیر شدن ریه های گوسفندان به زخم های عفونی با صلاح دید دامپزشک به گوسفندان آنتی بیوتیک بدهید.
 6. از اسپری های otc برای درمان زخم سم ها و از ضدعفونی کننده هایی چون گلیسیرین ید و میرتووت برای ضدعفونی کردن زخم دهان گوسفند روزی دو یا سه بار استفاده کنید.
 7. مولتی ویتامین های خوراکی یا تزریقی نیز می تواند باعث بهبود زخم ها دهان و پای گوسفندان شود البته با تجویز دامپزشک باید این کار را انجام دهید.

تب برفکی در گوسفند زنده

نحوه تغذیه گوسفند مبتلا به بیماری تب برفکی

معمولا گوساله های جوان به دلیل اشتهای زیادی که دارند هنگام ابتلا به بیماری، به دلیل نداشتن مقاومت بدنی بالا بیشتر تلف می‌شوند و آمارها حاکی از تلف شدن بیش از ۲۰ درصد گوساله های مبتلا به تب برفکی می باشد.

 • گوساله های جوان در روز باید چندین بار تغذیه شوند.
 • برای رفع مشکل خوردن گوسفند می توان کنسانتره یا سبوس گندم را خیس کنید تا خوردن برای گوسفند راحت شود؛ اگر باز هم خوردن برای گوسفند مشکل است در این صورت بهتر است که ماده غذایی را در قسمت عقبی دهان گوسفند قرار دهید تا بتواند راحت تر آن را ببلعد.
 • گوسفندانی که مشکلات تغذیه ای آن ها بسیار شدید است در صورت مشورت با دامپزشک می توان از سرم درمانی برای آن ها استفاده نمود.
 • برای تغذیه گاوهای بزرگ و گوسفندانی که دچار زخم دهان شده اند؛ پرس یونجه یا کلش گندم را چند ساعتی در آب بگذارید تا کاملا خیس شود و گوسفند با خوردن آن ها احساس درد کمتری نماید.
 • برای کاهش درد زخم ، دهان گوسفند را با مواد ضدعفونی کننده شستشو داد تا خوردن غذا برای گوسفند راحت تر شود.

درمان تب برفکی گوسفند با یونجه:

یونجه منبع خوبی از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن گوسفند و کمک به بهبودی آن کمک کند. یونجه همچنین می تواند به تنظیم هضم گوسفند و جلوگیری از اسهال، که یکی از علائم رایج تب برفکی است، کمک کند.

با این حال، یونجه به تنهایی نمی تواند ویروس تب برفکی را از بین ببرد. برای درمان تب برفکی، گوسفندان باید تحت درمان های پزشکی مانند داروهای ضد ویروسی و ضد التهابی قرار بگیرند.

در اینجا چند روش برای استفاده از یونجه در درمان تب برفکی گوسفندان آورده شده است:

 • یونجه را به صورت خوراک به گوسفندان بدهید. یونجه را می توان به صورت خشک یا خیس به گوسفندان داد.
 • آب یونجه را به گوسفندان بدهید. آب یونجه منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن گوسفند کمک کند.
 • از یونجه به عنوان بستر برای گوسفندان بیمار استفاده کنید. یونجه نرم و تمیز می تواند به راحتی گوسفندان بیمار را فراهم کند.

 

نکاتی برای استفاده از یونجه در درمان تب برفکی گوسفندان:

 • از یونجه با کیفیت بالا استفاده کنید. یونجه باید عاری از کپک، گرد و غبار و سایر آلاینده ها باشد.
 • یونجه را به طور مرتب تعویض کنید. یونجه خیس یا کثیف می تواند باعث بیماری گوسفندان شود.
 • به گوسفندان خود آب کافی بدهید. یونجه می تواند باعث کم آبی بدن شود، بنابراین مهم است که به گوسفندان خود آب کافی بدهید.

در نهایت، مهم است که با یک دامپزشک مشورت کنید تا بهترین روش درمان تب برفکی در گوسفندان خود را تعیین کنید. دامپزشک می تواند داروهای مناسب را تجویز کند و به شما در مورد نحوه مراقبت از گوسفندان بیمار راهنمایی کند.

جهت تماس با بخش مشاوره مرکز گوسفند زنده دامداران لطفا با شماره ۰۹۱۴۹۷۷۷۹۸۶ تماس حاصل فرمایید.