انواع بیماری در گوسفندان زنده| دامداران پاک

در این مطلب سعی داریم به بیماری های مختلف در گوسفند زنده انواع بیماری در گوسفندان زنده به صورت کامل و جامع بپردازیم، به صورت کلی به بیماری هایی همچون اسهال گوسفندان، علت سرفه گوسفندان،سرماخوردگی و سایر بیماری های گوسفندان خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

یکی از حیوانات اهلی که امروزه در تمام نقاط دنیا و کشور ایران توسط دامداران ، روستاییان و عشایران و غیره در حال پرورش است انواع نژاد گوسفندان می باشد که در جهت رفع نیاز انسانها مانند تولید گوشت مورد نیاز، تولید شیر، پشم و پوست جهت ساخت انواع البسه های مورد نیاز جامعه و … نگهداری می شود. اما در کنار این موارد در هنگام نگهداری و پرورش گوسفندان خطرات و احتمال آسیب ها و همچنین تلفات وجود دارد و اگر به صورت اصولی از آنها نگهداری نشود این احتمال وجود دارد تا به انواع بیماری ها دچار و از بین بروند. ما در این مقاله به انواع بیماری های شایع گوسفندان خواهیم پرداخت و نحوه جلوگیری از ابتلا به بیماری ها خواهیم پرداخت.

انواع بیماری گوسفندان زنده

سرماخوردگی گوسفندان

سرما خوردگی و  سرفه در گوسفندان از رایج ترین بیماری های موجود در این حیوانات است و علت علت سرفه گوسفند به دلیل نوعی انگل از مگس است. داروی سرماخوردگی گوسفندان همانند لیلیور و ترامایسین  برای درمان سرماخوردگی گوسفندان بسیار مفید می باشد.علت سرفه گوسفند نیز دارای دلایل مختلفی همانند سرماخوردگی است که از طریق داروهای مختلف درمان یمشود. علاوه بر سرماخوردگی دلایل دیگری نیز همانند عفونت های تنفسی و یا بیماری میازیس باعث سرفه خواهد شد.

بیماری آرتریت

 

بیماری ارتریت در گوسفند

 

بیماری آرتریت یا همام تورم مفصل ها با عفونت یک نوع بیماری است که معمولا در بره های یک هفته و همچنین چند ماهه مشاهده می شود. این نوع بیماری معمولاً برای بره ها در محل های سربسته به وجود می آید. برای درمان آرتریت در گوسفندان باید بند ناف بره ها را به وسیله آنتی بیوتیک و ضد باکتری در جهت ضد عفونی قرار دهید با این کار شما می توانید از بیماری مفصلی یا همان آرتریت در برره ها جلوگیری نمایید.

بیماری آبسه پا

این نوع بیماری در گوسفندان در قسمت پا بروز می کند و علت این نوع بیماری می تواند در نتیجه فرو رفتن دانه های علوفه و یا آبسه عفونی باشد. برای درمان کافی است پای گوسفندان را که دچار این بیماری شده اند بنگرید و اگر دانه علوفه ای باعث آبسه پا آن را به وسیله پنس خارج و محل زخم را به صورت کاملاً اصولی ضد عفونی کنید. با این کار شما می توانید آسیب ها را از بین ببرید و به سالم بودن گوسفند خود کمک نمایید.

بیماری آناپلاسموز

در طول نگهداری گوسفند احتمال دچار به انواع بیماری‌ها وجود دارد که برخی از آنها ساده و برخی خطرناک و کشنده باشند. یکی از این بیماری های خطرناک آناپلاسموز که حتی امکان شیوع و انتقال این بیماری توسط انواع مگس ها به دیگر دام ها وجود دارد. همچنین بیماری آناپلاسموز جزو بیماری های نهفته به شمار می رود و تا قبل از مبتلا شدن کامل علائمی را نشان نمی دهد اما علائمی که بعد از مبتلا شدن بره ها به چنین بیماری از خود نشان می دهند شامل مشکلات دفعی مانند اسهال و یبوست ،  تب بره ها و گوسفندان ، پریدگی رنگ مخاط چشم ، کم خون شدن دام و… است.

یکی دیگر از نشانه‌های بیماری آناپلاسموز اختلال در تعادل پاهای دام در گوسفندان است، چنانکه حرکات غیر ارادی از سوی گوسفندان دیده شد احتمام این وجود دارد که به چنین بیماری مبتلا شده است و باید سریعاً اقدام به شناسایی و مداوای آن نمایید.

 

 

بیماری آناپلاسموز

 

بیماری زخم دهان در گوسفند

در دام ها و به خصوص گوسفندان شاهد بیماری های مختلفی هستیم که سبب مرگ آن ها میشود، یک یاز این بیماری های زخم دهان در گوسفند است که عوامل زیادی باعث ایجاد زخم دهان در گوسفند میشوند و یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد مسمومیت با اوره است.

بیماری ذات الریه در گوسفند زنده

این بیماری ازبیماری هایی است که در بین گاو و گوسفنده زنده بسیار رایج است و انتقال این بیماری بسیار شعیف می باشد ولی در کل بستگی به سیستم

بیماری ذات الریه از بیماری های رایج در میان گاو و گوسفند زنده می باشد، که انتقال این بیماری به ضعف سیستم ایمنی در دام زنده بستگی دارد. دام ها در هنگام تولد تا یکی دو ماه ابتدایی دارای سیستم ایمنی بسیار ضعیفی هستند و قدرت بدنی آن ها به اندازه کافی نمی باشد. ضعف در سیستم ایمنی در این سن بر علت تغذیه نادرست و یا رشد ناقص می باشد.

 بیماری مننگوانسفالیت

این نوع بیماری هم دارای علائمی چون حرکات غیر ارادی از سوی گوسفندان و اختلال در تعادل پای آنها می باشد و همچنین می توان به اختلالات چشم گوسفند مانند تورم در اطراف چشم و بالا بودن چشم اشاره کرد و از آنجایی که این نوع بیماری ویروسی نام دارد امکان سرایت و انتقال به وسیله تنفس و مخاط دهان به دیگر دام ها و گوسفندان را در پی دارد و حتما قبل از سرایت و ایجاد ضرر و زیان این بیماری را مداوا نمایید. جهت مداوای این بیماری سعی کنید به دامپزشکی مراجعه و طبق دستور دامپزشک از واکسینه و آنتی بیوتیک ها استفاده و کار مداوا را انجام دهید .

خرید گوسفنده زنده

حد الامکان سعی کنید گوسفند زنده و سایر دام های مورد نیاز خود را از مراکز عرضه دام بهداشتی تهیه کنید و از سلامت بودن آن اطمینان خاطر داشته باشید زیرا برخی از مراکز عرضه گوسفند زنده فاقد مجوز دامپزشکی هستند. اگر شما هم نیاز به تهیه گوسفند زنده در تهران و سایر شهرستان ها را دارید  می توانید از بزرگترین مرکز عرضه دام یعنی دامداران پاک اقدام به ثبت سفارش کنید. این مرکز علاوه بر پشتیبانی های تلفنی و راهنمایی های مورد نیاز قبل از خرید بهترین و سالم‌ترین دام را به صورت آنلاین سفارش ، تحویل و هزینه آن را در درب منزل بعد از تحویل پرداخت کنید.تمامی قیمت ها بر اساس قیمت گوسفند امروز و دام زنده محاسبه می شود.

در این مطلب درباره بیمار یهای موجود در گوسفند زنده صحبت کردیم چنانچه در این زمینه سوالاتی دارید می توانید با مرکز عرضه گوسفنده زنده یعنی دامداران پاک ارتباط بگیرید و از طریق شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما در میان بگذارید و یا در قسمت نظرات برای ما نظر یا سوال خود را بنویسید و پاسخش را خیلی سریع دریافت نمایید.