خواص روده گوسفند| دامداران پاک

در این مطلب از دامداران پاک قصد داریم تا به طور کامل به کاربرد روده گوسفند زنده برپدازیم، چنانچه می خواهید در زمینه کاربرد رورده گوسفند اطلاعاتی را بدست آورید از این مقاله غافل نشوید.
روده از مهمترین اجزای دستگاه گوارش گوسفند می باشد که نقش بسیار مهمی را در هضم و گوارش غذا را در گوسفندان به وجود می آرود. بر خلاف بعضی از حیوانات که با پایان یافتن عمرش تمام اجزای او دور ریخته می شود ولی گوسفند از حیواناتی می باشد که حتی بعد از مرگ نیز از روده او استفاده می شود که در ادامه به کاربرد هایش خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

سابقه مصرف روده گوسفند

مصرف این بخش از گوسفند زنده چندین سال است که مورد استفاده قرار گرفته است و با توجه به اینکه در طول تاریخ افراد تمایل فراوانی برای استفاده از این بخش داشتند، بنابراین شغلی مجزا نیز به نام زهتابی بوجود آمد که به پاکسازی و آماده نمودن روده مشغول هستند.

در این شغل همانند سایر شغل ها باید نکات و مواردی را رعایت نمود تا محصولات بهتری بوجود بیایند. در نظر داشته باشید که از نظر کیفیتی نیز روده گوسفندان مناظق گرمسیر و سردسیر با یکدیگر متفاوت می باشد. جالب است بدانید که مرغوبیت روده گوسفند نسبت به بز نیز بسیار بیشتر است و روده گوسفندانی که در مناطق سردسیر هستند نسبت به گوسفندانی که در مناطق گرمسیر می باشند سفت تر می باشد.

خواص روده گوسفندی و کاربردهای آن

استفاده از روده گوسفند دارای قدمتی هزار ساله می باشد، در واقع انسان ها در گذشته از روده گوسفند برای تهیه نمودن تیر و کمان استفاده می کردند و برای شکار هم از آن بهره میبردند. استفاده خوراکی از روده گوسفند نیز از صدها سال پیش رواج داشته است. زهتابی از شغل هایی می باشد که  کار آن ها  پاکسازی روده گوسفند بوده است. این روده های پاکسازی شده کابردهای خوراکی و غیرخوراکی متنوعی داشتند.

روده گوسفند

 مهمترین کاربرد روده گوسفند

گوسفند حیوانی می باشد  که چه به صورت زنده و چه ذبح شده دارای فواید بسیاری می باشد، نه تنها گوشت آن بلکه تقریبا تمامی اجزای آن کاربردهای مفیدی را در  صنایع غذایی تا صنعت کفش و ..  دارند. در گذشته بیشتر از روده گوسفند برای ساخت تیر و کمان، انواع شلاق و زه استفاده شده اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و پی بردن به خواص و کاربرد بالای روده گوسفند امروزه در اکثر صنایع استفاده می شود.. روده به دلیل دارا بودن بافت سخت و منعطفی که دارد به راحتی گسسته نمی شود و همین امر فواید و مزایای آن را چند برابر کرده است. سایر کاربردهای آن عبارت است از:

– استفاده از آن در ساخت سوسیس و کالباس که  یکی از محبوب ترین فست فود در جهان است
– ساخت سیم برای ادوات موسیقی چون تار و ویولن
– استفاده در ساخت برخی از وسایل ورزشی چون راکت تنیس
– تهیه انواع لاستیک
– چادر شب
– نخ بخیه برای جراحی
– استفاده از آن در ساخت تیر و کمان
– نوارهای محکم، تسمه  قابل اطمینان برای انتقال  حرکت چرخ ها

صادرات روده گوسفندی

یکی از محصولاتی که به طور انبوه از ایران صادر می شود این بخش از گوسفند است زیرا دارای فواید و خواص فراوانی می باشد که در صنایع و حتی برای مصارف غذایی استفاده می شود. جالب است بدانید که بیشترین میزان تولید و صادرات روده گوسفند در خاورمیانه متعلق به ایران می باشد و تقریبا می توانیم بگوییم انبوه صادرات به اروپا می باشد.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره خواص روده گوسفند صحبت کردیم، جهت اطلاع از قیمت گوسفند زنده با ما تماس بگیرید ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶٫