معرفی نژاد گوسفند فشندی

همان طور که در نوشته های قبل عنوان شد گوسفندان با نژادهای مختلف دارای ویژگی های خاصی هستند، گوسفندان فشندی گوشتی و شیری می باشند.  و نژاد آن ها به روستای ساواجبلاغ در استان البرز برمیگردد. مقاومت بالای این گوسفندان در برابر سرما و گرما باعث شده تا در هر مرتعی بتوانند خوب رشد کنند و تولید مثل داشته باشند.

برای اطلاع از قیمت گوسفند نژاد فشندی و گوسفند زنده به صفحه قیمت گوسفند زنده مراجعه کنید

مشخصات ظاهری گوسفندان فشندی:

گوسفندان فشندی در ابتدای تولد رنگ قهوه ای روشن دارند و بعد از رسیدن به سن بلوغ رنگ بدن آن ها قهوه ای تیره مایل به قرمز خواهد شد و بر روی پیشانی آن ها لکه های سفید ظاهر می شوند.

دنبه این نژاد  بزرگ و با شکاف ۵ تا ۷ سانتی متری است و دنبالچه افتاده به طرف پایین دارد، میش فشندی بدون شاخ است ولی  قوچ فشندی برخی دارای شاخ و برخی بدون شاخ هستند و  گوسفندان فشندی پشمی ضخیم دارند. ییلاق این گوسفند در مراتع مرتفع طالقان، کندوان، کرج، شمیرانات و قشلاق آن در حاشیه دشت قزوین، ساوجبلاغ و شهریار است.

گوسفند فشندی

مشخصات تولید مثل گوسفندان فشندی:

فصل متولد شدن بره های این نژاد زمستان است و معمولا در هر بارداری به چند قلو زایی منجر میشود . دوره بارداری تقریبا چهار ماه و دوره شیردهی سه ماه است . در نژاد فشندی بره ماده در هنگام تولد تقریبا ۴  kg در پایان شیرخوارگی  تقریبا  kg25 و در شش ماهگی حدودا ۳۵ kgوزن داره. و  بره نر در هنگام تولد تقریبا ۵ kg و در پایان شیرخوارگی تقریبا  kg26 و در شش ماهگی حدودا  ۳۷kg وزن داره. پس از پایان یک سال گوسفند ماده تقریبا ۵۳/۵۴ kg و گوسفند نر ۳۰/۷۳ kgوزن خواهند داشت.

 

مشخصات چرای گوسفندان فشندی:

نژاد فشندی هم در دشت و هم در ارتفاعات قابلیت و توانایی چرا دارند، تفاوت این دو روش وابسته به نوع جثه و توانایی گوسفندان دارد. به طوریکه آنهایی که در دشت چرا می‌کنند جثه بزرگ‌تری دارند.

ییلاق این گوسفندان در مراتع مرتفع شمیرانات، طالقان، کندوانف کرج و … است و قشلاق آن‌ها در حاشیه دشت قزوین، اوجبلاغ و شهریار می‌باشد. ضریب رشد بره‌های فشندی به علت سرعت بالا حائز اهمیت است و باعث خرید و فروش زیاد این بره‌ها می‌شود. برای قیمت روز گوسفندان زنده کلیک کنید.

سخن پایانی

جهت خرید گوسفند زنده و طالاع از قیمت گوسفند زنده با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس بگیرید و یا در قسمت نظرات سایت، تمام سوالات خود را بپرسید و سریعا پاسخ دریافت نمایید.