دام سالم+ راه های تشخیص دام سالم

هر فردی هنگام خرید گوسفند زنده باید به برخی از موارد جهت سالم بودن دام زنده توجه نماید زیرا در صورت مریض بودن دام تاثیرات بدی را در صورت استفاده از گوشتش بر سلامت انسان خواهد داشت. شرط اساسی و اول برای خرید گوسفند سالم این می باشد که به مکان های مناسب جهت خرید مراجعه نمایید، یعنی مکانی که دارای گواهی سازمان دامپزشکی کشور باشد. زیرا گوسفندانی که در این مکان ها پرورش داده می شوند واکسن های خود را به موقع دریافت می نمایند و به آن ها داروهای ضد انگلی داده می شود.

تشخیص دام سالم

شناختن دام زنده که سالم باشد کار سختی نیست و شما می توانید به راحتی با خواندن کامل این مقاله گوسفند سالم را تشخیص دهید، به صورت کلی دو راه برای این کار وجود دارد که شامل:

  1.  مشاهدات ظاهری گوسفند زنده
  2. بررسی حالات فیزیولوزیکی گوسفند

در ادامه به این دو حالت که ذکر شد به صورت کلی صحبت میکردیم با ما همراه باشید

میزان اشتهای د ام

دام سالم با دیدن غذا به سمتش می رود و با اشتها شروع به خوردن غذا می نماید، در صورتی که دام بیمار مقدار زیادی از غذا را دست نخورده باقی می گذارد. ناگفته نماند که همیشه علت اینکه دام به سمت دام نمی رود بی اشتها بودن نیست، بلکه دام گاهی کاملا اشتها دارد یا حتی گرسنه می باشد ولی به دلایلی همانند زخم در دهان و یا مشکلات دندان به راحتی نمی تواند غذا بخورد.

وضعیت نشخوار در دام

چنانچه دام سالم باشد باید بتواند به راحتی نشخوار نماید، نشخوار نشانه این می باشد که گوسفندتان به خوبیغذا می خورد. دامی که به خوبی و راحتی غذا می خورد شکمش متورم خواهد شد.وقتی به گله خود یا دیگران نگاه میکنید باید نصف گله در حال نشخوار باشند که این شانه سالم بودن گله است و چنانچه دام ارام یا ناقص غذا را بجود دام شما با مشکلی دست و پنجه نرم می نماید.

 

تشخیص دام سالم

میزان تحرک

دام سالم نسبت به محیط  اطراف بسیار هوشیار می باشد و دارای تحرک بالایی است، همچنین سرش را پایین نمی اندازد و نسب به حادثه هایی که میبنید واکنش نشان خواهد داد. همچنین دام سالم در مرتع همراه با دیگر دام های گله حرکت می نماید و جدا نمیشود، به صورت کلی می توانیم بگوییم عقب افتادن از سایر دام ها نشانه ای از بیماری آن دام می باشد.

شکل گوش، چشم، بینی

گوش های دام سالم افراشته می باشد و به سمت صدا حرکت خواهد کرد، و زمانی که حشرات روی گوش این دام ها می نشیند دام بسیار سریع گوش خود را تکان خواهد داد تا این حشرات را ترک نماید. چشم های دام زنده نیز باید شفاف باشد و از چشم ها به هیچ عنوان نباید ترشحاتی جاری شود، همچنین بینی دام نیز سالم و تمیز و بدون ترشحات است.

 شــکل پوشــش خارجی (پشــم در گوســفندان و مو در بزها) و پوست

  • موی بدن بزها باید نرم و شفاف باشد.
  • مو و پشم دام ها نباید به راحتی کنده شود، البته بعد از زمستان پشم و موی گوسفند و بز به صورت طبیعی ریزش پیدا می کند.
  • مو و پشـم دام سـالم در سـرتا سر بدن به جز سر و دست و پا باید یک دست باشد.
  • پشــم گوســفند نباید مانند بزها به شــکل مو شــود بلکه باید مجعد باشد.
  • پوســت دام ســالم عاری از هرگونه زخم ، ترشــحات و تورم می باشد.