مراقبت از گوساله تازه متولد شده چگونه است؟

در روزهای اول تولد گوساله زنده برای سلامت این حیوان باید مراقبت از گوساله فراموش نشود و به گوساله آغوز خورانده شود، آغوز اولین شیری است که بعد از زایمان ترشح شده است. برای خوراندن شیر به گوساله تازه متولد شده باید آن را درون سطل ریخت و به آن داد.
چنانچه گوساله شما ۴۰ کیلوگرم وزن دارد باید ۴ کیلوگرم به صورت روزانه آغوز در سه نوبت به آن داده شود. مصرف آغوز چون دارای ترکیبات آلی و مواد مغذی می‌باشد باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی در گوساله می‌شود.

جهت اطلاع از قیمت و خرید گوساله زنده کلیک کنید.

تغذیه گوساله تازه متولد شده

به دلیل اینکه در ابتدای تولد گوساله توانایی اینکه شیر مادر را بمکد ندارد، بنابراین باید به گوساله تازه متولد شده آغوز خورانده شود که خوراندن آن باید به صورت مداوم در روز تکرار شود، به عبارت دیگر خوراندن آغوز باید سه روز و حدود ده درصد وزن گوساله باشد.

همانطور که اشاره شد گوساله تازه متولد شده توانایی مکیدن پستان مادر را ندارد، پس باید برای خوراندن آغوز ظرفی را در نظر بگیرید و آغوز را درونش بریزید که در این صورت می‌توانید به راحتی سر گوساله را به داخل ظرف ببرید تا متوجه خوردن آغوز شود.

برخی از دامداران سطل های مخصوصی را برای خوراندن آغوز دارند که در قسمت پایین سطل سوراخی است و لوله باریکی را از آنجا وارد می‌کنند که با این روش به راحتی قسمت مربوط به لوله یا شلنگ جلوی دهان گوساله قرار می‌گیرد و او با مکیدن، خوردن آغوز را شروع می‌نماید. این روش تنها برای خوراندن آغوز نمی‌باشد بلکه در روزهای ابتدایی شیر دادن به گوساله هایی که تازه متولد شده اند هم استفاده می‌شود.

پرواربندی گوساله

 

نکات مهم در مراقبت از گوساله تازه متولد شده

  • گوساله هایی که آبستن هستند باید در ماه آخر بهتر تغذیه شوند تا جنین در هنگام تولد دچار سو تغذیه نشود. همچنین باید به گاوهای آبستن مکمل های غذایی معدنی و ویتامینه داده شود.
  • گوساله ها باید در طول روز به طور منظم سه نوبت شیر بخورند و میزان این شیر نیز بستگی به نژاد و درشتی گوساله دارد.
  • سطل هایی که حاوی شیر است باید در جایی بلندتر از سر گوساله باشد و همچنین باید کاملا تمیز باشد و شیری که درون این سطل ها وجود دارد نیز باید دمایی در حد ۳۸ درجه سانتی گراد داشته باشد، زیرا دمای شیر مادر هم به همین اندازه است.

چند نکته مهم بهداشتی

  • بهتر است جایگاه گوساله های تازه متولد شده قبل از زایمان گاو مهیا شده باشند.بیشتر دامداران جایگاه انفرادی گوساله را با سیمان درست  می‌کنند. میتوان در این جایگاه برای پوشش از کاه استفاده کرد.
  • دمای مناسب جایگاه نگهداری گوساله باید چیزی حدود ۱۵ الی ۱۸ درجه سانتی گراد باشد.
  • جایگاه انفرادی باید به طوری باشد که در زمان وجود باد یا بارش باران شرایط لازم خود را از دست ندهد.
  • کار بسیار مهم دیگر این است که بعد از تولد گوساله باید ناف آن را برید. در مربوط به ناف بریده شده گوساله حتما باید با مواد مناسب ضدعفونی شد. با این کار از بیمار شدن و یا رشد میکروب ها در این بخش جلوگیری می کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره چگونگی مراقبت از گوساله تازه متولد شده صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوساله زنده را دارید می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید.

3.5/5 - (20 امتیاز)