علت بوی بد گوشت گوسفندی چیست؟

علت بوی بد گوشت گوسفندی

برای شما نیز ممکن است پیش بیاید که بگویید گوشت مونده بو گرفته و بخواهید دلیل بو گرفتن گوشت را بدانید در این مطلب از دامداران پاک به طور  کامل به این موضوع پرداخته ایم همراه ما باشید:

بوی بد گوشت گوسفندی ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

  1. تعفن: اگر گوشت گوسفند قبل از فرآوری به درستی نگهداری نشده باشد، باعث تولید باکتری‌های تعفنی می‌شود که باعث بوی بد می‌شوند.
  2. آهن: گوشت گوسفند حاوی مقدار زیادی آهن است و اگر گوشت به مدت طولانی در فریزر نگهداری شود، آهن به اکسیداسیون می‌پردازد و باعث بوی بدی می‌شود.
  3. نچسبیدن: اگر گوشت گوسفند به طور کامل نچسبیده باشد و بدون استفاده از چرخه یخچالی و فریزر در دمای اتاق نگهداری شود، بوی بدی را تولید می‌کند.
  4. ترکیبات شیمیایی: در بعضی از موارد، عوامل شیمیایی موجود در گوشت گوسفند ممکن است باعث تولید بوی بدی شود.

چرا گوشت گوسفندی بو میده  بوی به عوامل بسیاری بستگی دارد که با شناخت هر یک از این عوامل می توانید علت اصلی بوی بد گوشت را متوجه شوید همچنین در صورتی که لاشه دام بوی غیر طبیعی دهد نباید از آن استفاده نمایید. شما با شناخت کامل درباره بوی غیر طبیعی می توانید به منشا اصلی این بو پی برده که در این مطلب درباره منشاء بوهای غیر طبیعی در گوشت توضیح خواهیم داد همراه ما باشید. جهت اطلاع از قیمت گوسفند زنده با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید.

 

بوی گوشت

علت بوی بد گوشت گوسفندی

بوی گوشت خراب معمولا به دلیل فساد آن میباشد. اگر گوشت را به مدت طولانی در دمای بالا نگه دارید، باکتری‌هایی که باعث فساد آن می‌شوند، می‌توانند رشد کنند و باعث تولید گازهایی مانند سولفید هیدروژن و آمین‌ها شوند که باعث بوی نامطبوع گوشت می‌شوند. برای جلوگیری از فساد گوشت، آن را در دمای مناسب و به مدت زمان معقول نگه دارید و در صورتی که بوی نامطبوعی از آن حس کردید، بهتر است آن را دور بیندازیدو به مصرف آن ادامه ندهید. همچنین، برای اطمینان از اینکه گوشت شما سالم است، بهتر است آن را از فروشگاه‌ها و مراکز معتبر خریداری نمایید.

از بین بردن بوی بد گوشت گوسفندی

سوال بسیاری از افراد این است که چگونه بوی بد گوشت گوسفندی را از بین ببریم در ادامه راهنمایی کاملی برای رفع این مشکل را ارئه کرده ایم همراه ما باشید:

برای از بین بردن بوی بد گوشت گوسفندی، ابتدا باید مطمئن شوید که گوشت سالم و فاسد نیست. در صورتی که گوشت سالم بود و فقط بوی بدی دشت، می‌توانید با روش‌های زیر این بو را به راحتی از بین ببرید:

۱. استفاده از اسیدهای طبیعی: می‌توانید از اسیدهای طبیعی مانند سرکه، لیمو عصاره و یا آب لیموترش استفاده نمایید. برای این کار، یک قاشق غذاخوری از هر یک از این اسیدها را با آب مخلوط کرده و روی گوشت بمالید. این روش می‌تواند به کاهش بوی بد گوشت کمک بسیاری میکند.

۲. استفاده از فلفل سیاه: فلفل سیاه می‌تواند به عنوان یک ماسک بو برای گوشت استفاده شود. برای این کار، فلفل سیاه را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و روی گوشت بمالید.

۳. استفاده از چای سیاه: با قرار دادن چند برگ از چای سیاه در آب جوش و سپس خنک کردن آن، می‌توانید از آن برای شستشوی گوشت استفاده کنید. این روش می‌تواند به کاهش بوی بد گوشت کمک کند.

لازم به ذکر است که برای جلوگیری از بوی بد گوشت، بهتر است گوشت را در دمای مناسب نگه دارید و از مراکز معتبر خریداری کنید.

بوهای مختلف گوشت

۱٫گوشت بوی ماهی میدهد

چنانچه لاشه دام بوی ماهی داد یعنی در خوراک دام پودر ماهی وجود داشته و از آن تغذیه می نموده است. پودر ماهی گرچه از مواد معمول در خوراک و جیره بندی دام می باشد ولی باید ۶ هفته قبل از زمان کشتار از خوراک دام ها حذف شوند.

۲٫ گوشت بوی شلغم می دهد

اگر شلغم به گوسفند داده شود باید یک هفته قبل از کشتار آن را از وعده های غذایی دام حذف شود و در غیر این صورت گوشت گوسفند زنده بوی شلغم خواهد داد. در صورتی که گوسفند پیش از کشتار چغندر تخمیر شده مصرف کرده باشد لاشه آن بوی ترشیدگی و مزه صابون می دهد.

نحوه اثبات وجود استون در لاشه

بوی استون لاشه میتواند ناشی از چند بیماری مختلف باشد. برای تعیین دقیق وجود استون در گوشت از معرف رترا استفاده میکنند. برای این کار ۱۰ گرم از گوشت مورد نظر را در یک لوله آزمایش حاوی ۱۵ سی سی آب می اندازند و سپس معرف روترا (به اندازه یک قاشق چای خوری) را به این مواد اضافه میکنند. چند دقیقه لوله آزمایش را تکان میدهند و در صورتی که رنگ محتویات لوله آزمایش ارغوانی شد نشان دهنده وجود استون در گوشت خواهد بود. در صورت مثبت بودن این آزمایش لاشه باید ضبط شود.

بوی بد لاشه میتواند علامت وجود بیماری در دام باشد؟

بوی شیرین استون در عضلات لاشه گاو علامت ابتلای دام به بیماری کتوز می باشد و استشمام بوی بد استون در بافت های چربی کلیه و عضلات دام نیز نشان دهنده مبتلا بودن دام به بیماری تب شیر می باشد.

بوی استن ماهیچه علامت وجود تب در دام می باشد، این بو از لاشه دام هایی که بلافاصله پس از زایمان ذبح شده اند نیز قابل استشمام می باشد. لاشه دام هایی که به بیماری شاربن علامتی متبلا بوده اند نیز بوی خاصی می دهد، بوی ترشیدگی گوشت میتواند علامت عفونی بودن گوشت باشد و باید بلافاصله معدوم شود.

 

گوشت گوسفندی

 

ارتباط بوی گوشت و سلامت دام

بوی گوشت یکی از روش های رایج برای تشخیص سلامت دام ذبح شده می باشد، وقتی گوشت در کنار مواد دیگر مانند میوه ها باشد ممکن است بوی آنها را بگیرد و حتی گوشتی که در یک اتاق تازه رنگ شده نگهداری شود نیز ممکن است بوی رنگ به خود بگیرد.

بهتر است برای هر لاشه ای که بوی غیر طبیعی بدهد ۲۴ ساعت بعد از کشتار آزمایش جوش انجام شود و در صورت مثبت بودن تست، لاشه باید ضبط و معدوم گردد. اگر گوشت بوی مدفوع میدهد به احتمال زیاد دام مورد نظر مبتلا به یبوست و نفخ بوده است.

اگر در حین کشتار، مثانه دام پاره شود لاشه بوی ادرار خواهد گرفت اما با شستن لاشه این مشکل از بین خواهد رفت،  البته در صورتی که ادرار به جریان عمومی خون وارد شده باشد باید آزمایش جوش را انجام داد و اگر باز هم بوی ادرار از گوشت استشمام شده لاشه بلا استفاده بوده و باید از بین برود.