بهترین روش تزریق واکسن در دام چیست؟

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که در کار پرورش گوسفند زنده می باشید، به احتمال زیاد سر و کارتان به تزریق آمپول و واکسن خواهد افتاد البته توصیه می کنیم که این کار را به متخصصان و دامپزشکان بسپارید تا به صورت صحیح این کار را انجام دهند.
اما گاهی نیز ممکن است که موقعیت های اضطراری پیش بیاید که لازم باشد خودتان دست به کار شوید و تزریق دام خود را انجام دهید. همان طور که می دانید روش های تزریق دام بسیار متفاوت می باشند، بنابراین در این مقاله به آموزش تزریقات دام خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

راهنمای جامع نگهداری و خرید گوسفند زنده را در صفحه گوسفند زنده دنبال کنید.

روش های تزریق در دام

بیماری های مختلفی می تواند گریبان گیر گوسفند زنده شما شود که برای پیشگیری و یا درمان آن ها باید از تزریق و یا خوراندن داروهای مختلف استفاده نمایید. البته دقت داشته باشید که حتما همه این کارها زیر نظر متخصصین دام انجام دهید. اما به طور کلی اگر آمپول زدن به گوسفندان خود را بلد باشید، می توانید تا حد زیادی از مرگ و میر آن ها در اثر بیماری های گوناگون جلوگیری کنید. در ادامه روش های تزریق دام را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

تزریق عضلانی دام

یکی از روش های معمول برای تزریق در دام ها، تزریق واکسن عضلانی است که در مقایسه با دیگر روش ها، ساده تر انجام می شود. برای این روش کافی است که دارو را به داخل سرنگ کشیده و هوای آن را کاملا خالی نمایید تزریق عضلانی دام باید به صورت عمودی و کاملا عمیق انجام شود تا مطمئن شوید که سرنگ به عضلات رسیده است.

در این موارد نباید که سرنگ به رگ های عضلات وارد شود. برای اطمینان از این موضوع باید دقت کنید که خون وارد سرنگ شما نشود. اگر وارد شد، تزریق را در چند سانتی متر دورتر انجام دهید. برای تزریق عضلانی در گاوها، باید طول سوزن شما حداقل ۵ و حداکثر ۸ سانتی متر باشد. سر سوزن نیز ۱۸ تا ۲۰ بای باشد تا مشکلی پیش نیاید.

 

 

تزریق زیرپوست دام

برخی از داروها باید حتما زیرپوستی تزریق شوند، بنابراین قبل از انجام تزریق، به این نکته توجه داشته باشید. بهترین نقاطی که می توانند برای تزریق زیر پوستی استفاده شوند، بالای گردن، کتف و یا روی دنده های دام است. برای این منظور می توانید از سوزن های کوتاه با طول نهایتا ۲٫۵ سانتی متر استفاده نمایید.

قبل از تزریق، حتما محل مورد نظر را تمیز و ضد عفونی کنید. سپس پوست را کمی بکشید و تزریق را به صورت مایل با زاویه ۴۵ درجه انجام دهید. اگر می خواهید تزریق مورد نظر را برای یک گوساله با وزنی زیر ۱۳۵ کیلوگرم انجام دهید؛ می توانید از سوزن ۱۸ و برای سایر گاوها از سوزن ۱۶ استفاده نمایید.

تزریق واکسن رگی دام

تزریق رگی از دیگر تزریقاتی می باشد که بایدحتما توسط یک دامپزشک و یا فرد خبره انجام شود. اگر تزریق رگی را به صورت اشتباه انجام دهید، می توانید باعث ایجاد آسیب های غیرقابل برگشت در دام خود شوید. دقت کنید که همه داروها را نمی توانید به داخل رگ تزریق نمایید.

برای کسب اطمینان، حتما نوشته های روی بسته دارو را بخوانید. باید روی آن عبارت “مخصوص تزریق داخل رگی” نوشته شده باشد. معمولا این تزریق ها در داخل سیاهرگ دام انجام می پذیرد. برای این منظور از سیاهرگ وداج و دمی استفاده کنید. اگر نتوانستید تزریق را از این نواحی انجام دهید، رگ شیری را برای تزریق انتخاب کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره انواع تزریق در گوسفند زنده صحبت کردیم و شما اطلاعات مورد نیاز را کسب نمودید، دامداران پاک بزرگترین مرکز فروش گوسفند زنده در تهران می باشد که در تمام ساعات شبانه روز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. شما می توانید از طریق اینترنت و به صورت کاملا غیر حضوری گوسفند زنده مورد نیاز خود را سفاذش دهید و آن را درب منزل تحویل بگیرید.