نکات مهم در زمان خرید گوسفند برای قربانی

قربانی کردن گوسفند زنده رسمی است  که در بیشتر تمدن ها به شکل های مختلفی وجود داشته و هدف از این کار نیز در آیین های مختلف جذب کردن نیروی خیر و دفع نمودن شر و نزدیک شد به خدا بوده است. اگر قصد خرید گوسفند زنده  برای قربانی را دارید، باید با اصول آن آشنا باشید که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم همراه ما باشید.

قربانی کردن چیست؟

«قربان» در مصدر «قرب» به معنی نزدیک شدن و «قربانی» نیز از همین مصدر به معنی دل کندن برای نزدیک شدن به خداوند می باشد. در واقع کشتن حیوان در مراسم قربانی گوسفند اشاره به کشتن نفس اماره برای نزدیکی به خداوند دارد.

قربانی کردن اولین بار توسط حضرت آدم (ع) و حوا انجام شد. رخداد بعدی تاریخی در زمان حضرت ابراهیم (ع) اتفاق بود، و زمانی که حضرت ابراهیم (ع) فرزند خود را برای قربانی کردن در پیشگاه خداوند می آورد، از خداوند فرمان می آید که در امتحان سخت الهی پیروز شده و میتواند قربانی دیگری را به جای فرزندش قربانی کند.

قربانی گوسفندان در عید قربان

قربانی نمودن یک امر نهادینه می باشد و خداوند بزرگ می خواهد تا در این روز فقرا هم نصیبی داشته باشند. شاید شنیده باشید که گوشت قربانی باید میان فقرا و خویشاوندان  و همسایگان پخش شود، دلیل این امر نیز رسیدگی به نیازمندان و تقویت روحیه و ایجاد دوستی می باشد. بنابراین این بحث در تاریخ بشر از زمان فرزندان حضرت آدم شروع شده است و تا امروز به عنوان امری واجب برای حاجیان و برای غیر حاجیان دستور مستحب موکد می باشد.

بهترین زمان ذبح قربانی

بهترین زمان ذبح قربانی از بعد نماز عید قربان شروع شده و با غروب خورشید روز سیزدهم ذی الحجه تمام می‌شود. دقت کنید که وقت قربانی چهار روز است: روز عید قربان و سه روز بعد از آن تمام می شود.

احکام قربانی کردن گوسفند چیست ؟

۱- چه حیواناتی را میتوانیم قربانی نماییم؟
حیوان قربانی شده باید شتر، گاو، گوسفند و یا بز باشد.

۲- گوسفند قربانی چه وزنی باید داشته باشد؟
در روایات وزن خاصی مد نظر قرا داده نشده است ولی گفته شده است که گوسفند قربانی باید چاق باشد.

۳- آیا شخص قربانی کننده میتواند از گوشت گوسفند قربانی بخورد؟
بله، شخص قربانی کننده می تواند از گوشت گوسفند قربانی بخورد و حتی ذخیره کند. بسیاری از علما مستحب می‌دانند که قربانی به سه قسمت تقسیم شود، یک قسمت برای خوردن، یک قسمت برای هدیه دادن (به اقوام و دوستان) و یک قسمت برای صدقه دادن (به فقرا و مستمندان) .

۴- آیا می توان بخشی از گوشت گوسفند قربانی شده را فروخت؟
خیر، شخص قربانی دهنده نمیتواند گوشت یا پوست گوسفند قربانی را بفروشد و همه گوسفند قربانی را باید در راه خدا به مسلمانان یا نیازمندان بدهد.

 

 

گوسفند برای قربانی

 

۵- آیا می توان یک گوسفند را برای قربانی کردن عید قربان برای چند نفر استفاده نمود؟
خیر، و کمترین چیزی‌ که برای یک نفر کفایت می‌کند، یک ‌گوسفند یا یک هفتم شتر یا یک هفتم‌ گاو می‌باشد، زیرا شتر و گاو هر یک برای هفت نفر کافی می‌باشند.

۶- یا می شود به جای ذبح کردن گوسفند، پولش را به فقرا داد؟  آیا می توان این عمل را جایگزین ذبح و قربانی در این روز کرد؟
برای حجاج که یکی از واجبات مناسک حج قربانی کردن است، پول دادن به فقرا کفایت نمی‌کند و حتما باید یک حیوان را ذبح کنند، اما برای کسانی که قربانی کردن بر آن‌ها واجب نیست و به عنوان یک عمل مستحب آن را انجام می‌دهند، پول دادن صواب دارد ویک کار خیر است اما آن اجر و صوابی که برای ذبح حیوان برشمرده اند نخواهد داشت.

نکات مهم در خرید گوسفند برای قربانی

۱٫ سالم بودن و یا بیمار بودن دام
۲٫ آن دامی قابل خرید است که مورد تایید وزارت بهداشت بوده و نشان سلامت را داشته باشد.
۳٫ نشخوار کردن دام از جمله مواردی که حتما باید به آن توجه شود چرا که گوسفندی سالم است که مادام در حال نشخوار کردن باشد.
۴٫ از لحاظ ظاهری دام باید دارای ویژگی هایی باشد که توجه به آن ضروری است برای مثال چشمان گوسفند باید شفاف باشد در صورت کدر بودن از خرید آن امتناع ورزید.
۵٫ خروج ترشحات غیر طبیعی از دهان و بینی نشان بیمار بودن دام می باشد.
۶٫ در یکی از تغییرات ظاهری گوسفندان تغییر در پشم آنهاست، برای امتحان این موضوع می توانید پشم گوسفند را میان انگشتان خود قرار داده و در جهت بالا بکشید اگر به راحتی از پوست جدا شد نشان دهنده آن است که گوسفند بیماری دارد.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره خرید گوسفند برای قربانی و نکات مهم مربوط به این امر و دلیل انجام این امر صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوسفند زنده را دارید با شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت نمایید.جهت اطلاع از قیمت انواع نژادهای گوسفند، برروی قیمت گوسفند زنده کلیک کنید.