متوسط وزن گوسفند زنده |دامداران پاک

از سوالاتی که هر فردی در هنگام خرید گوسفند برایش پیش می آید این است که چگونه میتوان از وزن واقعی گوسفند زنده مطمئن بود؟ بعضی از افراد سودجو با ترفندهایی کاری می‌کنند که باعث می‌شود وزن گوسفند بالا رفته و شما به راحتی نتوانید از وزن آن مطلع شوید. از ترفندهایی که برای افزایش وزن گوسفند توسط این افراد استفاده می‌شود خوراندن سنگ نمک به حیوان است که با اینکار باعث تشنه تر شدن دام خواهند شد و دام را مجبور می‌کنند تا آب بیشتری بخورند و همین کار باعث افزایش وزن کاذب خواهد شد.

متوسط وزن گوسفنده زنده

در حال حاضر معیار مناسب برای میانگین وزن گوسفند زنده بر اساس نژاد، موقعیت جغرافیایی، میش، قوچ، موقعیت آب و هوایی، محل نگهداری، غذا و تغذیه در نظر گرفته می شود. در ادامه سعی داریم تا بر اساس برخی از این معیارها این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به اینکه بیشتر خریدها مربوط به گوسفند و بره است، لازم است بدانید که این دو حیوان دارای وزن های متفاوتی می‌باشند. البته باید به این موضوع هم دقت داشته باشید که شکل و اندام ظاهری گاهی جای وزن بره و گوسفند را جا به جا می‌نماید.

تشخیص وزن واقعی گوسفند زنده از طریق بررسی ستون فقرات دام

گوسفند زنده باید تغذیه خوبی داشته باشد و بر اساس برنامه ای دقیق پرواربندی شود تا به صورت طبیعی وزن مورد نیاز را بگیرد. گوسفندی که چرای طبیعی داشته باشد علاوه بر اینکه وزن واقعی دارد گوشتش نیز سالمتر می‌باشد.

شما بالمس ستون فقرات دام به راحتی می‌توانید از وزن گوسفند مطلع شوید و چنانچه بدون لمس کردن توانستید ستون فقرات گوسفند را ببیند، گوسفند بسیار لاغر است و یا به تازگی از بیماری رها شده است.

اگر نتوانستید با مشاهده ستون فقرات گوسفند را ببنید کافی است آن را لمس نمایید. چنانچه این حس به شما دست داد که حیوان ستون فقراتی بدون اندوختگی چربی دارد و راحت لمس می‌شود این نشان دهنده لاغر بودن دام است.

در گوسفندانی با وزن متوسط تیزی در ستون فقرات حس را حس نمیکنید مهره‌ های کمرشان مقداری گرد بوده و با کمی دقت قابل لمس است، گوسفند با وزن متوسط رو به بالا زائده صاف و گردی دارد دور مهره‌های حیوان را چربی بیشتری فراگرفته و  برای لمس باید انگشت خود را فشار دهید.

متوسط وزن گوسفند زنده بر اساس نژاد

گوسفندان براساس نژادهایی که دارند در مناطق مختلف توسط روستاییان و عشایر رورش داده می شود و هر یک از این گوسفندان با سایر نژادها دارای وزن بسیار مختلفی هستند. برخی از این نژادها به عنوان گوشتی و برخی در دسته پشمی دسته بندی می‌شوند با ما همراه باشید تا با اسامی این نژادها و وزن آن ها آشنا شوید.

متوسط وزن گوسفند افشاری

متوسط وزن در شش ماهگی برای نوع نر افشاری ۳۵ الی ۳۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۳۲ الی ۳۴ کیلوگرم می باشد. همچنین متوسط وزن این نژاد برای بالغ و نوع نر ۶۵ الی ۶۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۵۰ تا ۵۱ کیلوگرم می‌باشد.

متوسط وزن گوسفند بختیاری

متوسط وزن برای این نژاد بختیاری متوسط وزن در شش ماهگی برای نوع نر ۴۰ الی ۴۱ کیلوگرم و برای نوع ماده ۳۶ الی ۳۷ کیلوگرم است و همچنین در سن ( بلوغ ) برای نوع نر ۷۵ الی ۷۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۵۵ الی ۵۷ کیلوگرم است.

 

 

وزن متوسط گوسفند کردی

متوسط این نژاد کردی در شش ماهگی برای نوع نر ۳۱ کیلوگرم و برای نوع ماده ۲۹ کیلوگرم می‌باشد همچنین متوسط وزن گوسفند زنده نژاد کردی ( بالغ ) و نر تقریبا ۵۰ کیلوگرم و نوع ماده متوسط ۳۸ الی ۴۰ کیلوگرم می‌باشد.

متوسط وزن گوسفنده فراهانی

متوسط وزن گوسفند فراهانی در شش ماهگی برای نوع نر ۲۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۲۶ کیلوگرم و همچنین در سن ( بلوغ ) برای نوع نر ۵۱ الی ۵۲ و برای نوع ماده ۴۰ الی ۴۲ کیلوگرم است.

متوسط وزن گوسفند مهربانی

متوسط وزن گوسفند زنده نژاد مهربانی در ۶ ماهگی برای نوع نر  ۳۳ الی ۳۵ و برای نوع ماده ۳۲ الی ۳۳ کیلوگرم می باشد و در سن ( بلوغ ) برای این نژاد و نوع نر  ۶۲ الی ۶۹ و نوع ماده ۵۲ الی ۵۴ کیلوگرم می باشد.

متوسط وزن گوسفند سنجابی

متوسط وزن گوسفندان سنجابی در دوران شش ماهگی برای نوع نر ۳۱ و ۳۲ کیلو گرم و برای نوع ماده نیز همانند نوع نر ۳۱ تا ۳۲ کیلو گرم می‌باشند و همچنین در سن ( بلوغ ) برای نوعی نر ۵۵ الی ۵۷ را برای نوع ماده ۵۳ و ۵۴ کیلوگرم است.

متوسط وزن گوسفند سنگسری

متوسط وزن گوسفند زنده سنگسری در سن شش ماهگی برای نوع  نر ۲۳ الی ۲۴ کیلو گرم و برای نوع ماده به یک الی ۲۲ کیلوگرم همچنین در سن ( بلوغ ) برای نوع نر ۴۷ الی ۴۸ و برای نوع ماده ۳۶ تا ۳۷ کیلو گرم می‌باشد.

متوسط وزن گوسفند بهمنی

متوسط وزن گوسفند زنده بهمنی در شش ماهگی برای نوع نر ۳۱ الی ۳۲ کیلوگرم و برای نوع ماده هم ۳۱ تا ۳۲ کیلوگرم می‌باشد و در سن ( بلوغ )  این نژاد از گوسفندان برای نوع نر ۶۰۶۲ و برای نوع ماده ۴۰ الی ۴۰ کیلوگرم می‌باشد.

متوسط وزن گوسفند مغانی

متوسط وزن گوسفند مغانی در سن ۶ ماهگی برای نوع نر ۳۲۳۳ و برای نوع ماده ۳۰ الی ۳۱ کیلوگرم می باشد و همچنین ( بلوغ ) برای این نژاد و نوع نر ۶۰ و برای نوع ماده ۵۰ الی ۵۲ کیلوگرم می‌باشد.

متوسط وزن گوسفند تالشی

متوسط وزن گوسفند زنده تالشی در شش ماهگی برای نوع نر ۲۰ الی ۲۱  و برای نوع ماده ۴۲ الی ۴۳ کیلو گرم است و همچنین متوسط وزن این نژاد از گوسفندان در سن ( بلوغ ) برای نوع نر ۴۶ الی ۴۷ کیلوگرم و برای نوع ماده ۴۱ الی ۴۳ کیلو گرم می‌باشد.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره متوسط وزن گوسفند زنده صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوسفند یا دام زنده را داشتید می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید و دام را درب منزل خود تحویل بگیرید.