معرفی نژاد گوسفند مهربان – قیمت روز گوسفند مهربان

در کشور ما ایران انواع نژاد مختلفی از گوسفند به چشم می خورد. هر کدام دارای ویژگی خاص خود هستند و کارایی خاص خود را دارا می باشند یکی از این نژاد های گوسفند زنده، گوسفند نژاد مهربان می باشد. گوسفند مهربان یکی از نژاد های گوسفند ایرانی است که وزن بالایی دارد و به همان نسبت گوشت بسیار خوب و با کیفیتی دارد.

برای اطلاع از قیمت گوسفند نژاد مهربان و گوسفند زنده به صفحه قیمت گوسفند زنده مراجعه کنید.

دلیل نام گذاری آن با نام گوسفند مهربان

 زادگاه اولیه این گوسفند در همدان است در قسمت هایی از استان های کردستان و استان سیستان بلوچستان نیز این نژاد گوسفند به چشم می خورد. عده ای معتقدند دلیل نام گذاری این حیوان به منطقه ای است که اولین بار این گوسفند در آن مشاهد شده است نام آن منطقه مهربان است که در استان همدان واقع شده است.

عکس گوسفند مهربان | شکل ظاهری

گوسفند مهربان از لحاظ بدنی و شکل ظاهری بدن کشیده و وزن بالایی دارد،روی صورت و سر این گوسفند هیچ پشمی نیست و در بعضی از این گوسفندان،فقدان پشم تا قسمت هایی پایین تر و سینه های حیوان ادامه دارد

این گوسفندان دارای دنبه ای بزرگتر نسبت به سایر نژاد های می باشد،رنگ پشم این گوسفندان  رنگ هایی بین خرمایی پر رنگ تا آلبالویی مات تغییر می کند،این تغییر رنگ در گوسفند تا سن بلوغ ادامه دارد و روشن تر می شود و پس از سن بلوغ این تغییر رنگ متوقف می شود و رنگ پشم تثبیت می شود.

جنس نر دارای شاخ می باشد که این شاخ بسیار ظریف و کوچک هستند ولی جنس ماده کاملا بدون شاخ است.

گوسفند-نژاد-مهربان

پرواربندی نژاد گوسفند مهربان

پروار بندی گوسفند روشی است که در یک دوره زمانی مشخص به کمک روش هایی باعث افزایش وزن و ذخیره شدن چربی بیشتر در بافت های عضلانی گوسفند می شوند اگر پروار بندی این گوسفند نیز در به درستی انجام شود  گوشت لذیذ و افزایش شیردهی در این گوسفند حاصل می شود.

ویژگی اصلی گوسفند نژاد مهربان

 به غیر از گوشت این حیوان که ویژگی دیگری نیز باعث خاص شدن و جالب توجه شدن این حیوان می شود احتمال دوقلویی زایی این نژاد گوسفند است،درصد دوقلو زایی در گوسفند مهربان بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ درصد می باشد که با توجه به بره دهی بالا در این نژاد حدود ۴۰ درصد از گوسفندان موجود در همدان را که شمار آن را تا یک میلیون و ۸۵۰ هزار راس تخمین زده اند،نژاد گوسفند مهربان تشکیل می دهد.همچنین این گوسفند را نیز با نژاد گوسفند رومانف روسی با هدف افزایش تولید مثل و گوسفند نژاد سنگین پاکستانی برای افزایش درصد گوشت گیری از دام تلفیق می کنند.

تلفیق نژاد مهربان

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره گوسفند نژاد مهربان صحبت کردیم، دامداران پاک سال های طولانی است که در زمینه فروش گوسفند زنده مشغول فعالیت می باشد.