چگونگی پرواربندی گوسفند|دامداران پاک

در مطالب گذشته بسیار درباره متوسط وزن گوسفند زنده صحبت شد، و گفتیم این حیوانات به دلیل داشتن گوشت زیاد و همچنین پشم و شیر بسیار توسط انسان پرورش داده می شود. در هنگام پرواربندی دام با استفاده از تغذیه مناسب و رعایت نمودن نکات بهداشتی می توانید سبب افزایش بازده و وزن گیری بیشتر دام های خود در گله شوید و آن ها را برای عرض در بازار آماده نمایید.

چگونگی پرواربندی گوسفند زنده

گوسفندان جزء دسته حیوانات اهلی می باشد که انسان ها از گوشت و پشم و … آن ها همیشه بهره می برند؛ بنابراین پرورش گوسفند زنده دارای اهمیت بالایی می باشد. در گذشته پرواربندی گوسفندان به صورت سنتی انجام میشد، اما با پیشرفت علم این کار به صورت مکانیزه انجام می شود.

پرواربندی به معنای پرورش گوسنفند برای چاق شدن و کسب بالاترین وزن برای تامین لاشه گوشت می باشد. پرورش بره گشوتی از مشاغلی است که بدون ضرر می باشد ولی این بدان معنا نیست که کار آسانی می باشد، بلکه شما باید اطلاعات کافی در مورد انواع بیماری های گوسفندان داشته باشید.

در روش پرواربندی، در ابتدای هر دوره که این دوره ها سه ماهه هستند تعداد ۱۵۰۰ راس گوسفند خریداری می شود که وزن هر گوسفند ۳۰ کیلو گرم است که بعد از پرورش گوسفندان باید به نکاتی دقت زیادی داشت همانند اینکه در زمان مشخص باید پرواربندی انجام شود، و یا اینکه دام هایی که برای پرورش مناسب هستند با سرعت بیشتر رشد پیدا نمایند. در ادامه به نکات بسیاری درباره چگونگی پرواربندی بره گوشت یخواهیم پرداخت همراه ما باشید.

نکات مهم در پرواربندی گوسفند زنده

  • پرواربندی در یک دوره زمانی مشخص انجام شود که بهترین فصل برای پرواربندی پاییز می باشد.
  • زمان مناسب برای خرید نیز از نکاتی است که باید به آن توجه داشت. بره ها معمولا بعد از دوران شیرخوارگی و در هنگامی که وزن آن ها حدودا ۲۰ تا ۲۵ کیلو می باشد خریداری خواهند شد و مناسب ترین زمانبرای خرید فصل تابستان است.
  •  همانگونه که گفته شد هدف از پرواربندی، دست یافتن  به حداکثر وزن است؛ پس بره هایی که با سرعت بیشتری رشد می کنند و همچنین دام هایی که توانایی ذخیره بافت عضلانی بیشتری دارند، برای پرورش مناسب تر هستند. بنابراین باید در خرید دام دقت شود؛ نژادهای سنگین نظیر افشاری، بهمنی، مهربان، زندی، بلوچی، کردی، سنجابی، سنگسری، عربی باید خریداری شوند تا بره ها پس از صد روز به وزن ۴۰ تا ۴۵ کیلو برسند.

پرواربندی گوسفند زنده

روش های پرواربندی بره گوشتی

۱٫ پرواربندی در محیط محصور : در این روش گوسفندان در مکان های دارای سقف که به شکل آغل و سایه بان می باشد پرورش داده می شوند.

۲٫  پرواربندی در محیط آزاد : در این روش گوسفندان در محیط بدون سقف اما بسته پرورش داده می شوند. این روش هزینه کمتری دارد، اما به طبع میزان اضافه وزن در این روش نیز کمتر می باشد.

مزایای پرواربندی بره گوشتی

  •  تولید پروتئین و گوشت مورد نیاز: دام هایی که دارای وزن کم و لاغر هستند، پس از یک سری عملیات پرورانده و سنگین وزن می شوند و گوشت و پروتئین موردنیاز تولید خواهد شد.
  •  تولید گوشت مرغوب: گوشتی که از پرواری دام ها بدست می آید، دارای کیفیت بهتری نسبت به سایر دام ها می باشد.
  • ایجاد شغل های جدید، حفظ شدن مراتع کشور و استفاده از محصولات جانبی از دیگر مزایای پرورش بره گوشتی می باشد.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره چگونگی چرواربندی گوسفند زنده و روش ها و مزایای پرواربندی صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوسفند پرواری را دارید می توانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس حاصل نمایید، و گوسفند را درب منزل خود با مشخصات مد نظر خود دریافت نمایید.