انواع بیماری های گوسفند زنده|دامداران پاک

بیماری های گوسفندان از گذشته برای افرادی که به شغل دامداری و یا فقط به نگهداری مشغول می باشند مشکلاتی را ایجاد نموده است. زیرا گوسفند زنده از حیواناتی می باشد که از قدیم برای استفاده از شیر، گوشت، پشم، و حتی پوستش توسط انسان پرورش داده شده است.
بعضی از بیماری های گوسفندان به انسان ها نیز سرایت می کنند و باعث بیماری و گاهی مرگ آن ها نیز شده است. در ادامه با برخی از بیماری های مختلف در گوسفندان آشنا خواهید شد همراه ما باشید.

اطلاعات جامع در رابطه با نگهداری گوسفند و قیمت انواع گوسفند را در صفحه قیمت گوسفند زنده مراجعه کنید.

انواع بیماری های گوسفندان

بیماری شاربن یا سیاه زخم

این بیماری از بیماری های شایع در گوسفندان می باشد که علت آن باکتری به نام باسیلوس آنتراسیس است، با توجه به این که این باکتری هاگ دار می باشد بسیار سریع تکثیر می کند و همین باعث به سایر دام ها نیز منتقل شود.

این بمیاری در انسان نیز وجود دارد ولی با علائم مختلفی، ولی این علائم در دام های زنده به صورت تب یا بی اشتهایی منظم و حتی ضعف و بی حالی و جاری شدن خون از مجاری بینی بروز می نماید.

این بیماری می تواند در نهایت باعث مرگ در دام های زنده نیز بشود، آنتراسیس از طریق نیش حشرات و غذاهای آلوده به دام و انسان ها راه پیدا می نماید. تنها راه جلوگیری از این بیماری واکسیناسیون می باشد و در صورت تشدید بیماری نیز نمی توانید آن را درمان نمایید.

بیماری آبسه ی پا در گوسفندان

 

آبسه پا

این بیماری در پاهای گوسفندان بروز می کند و علت هایی همچون نتیجه دانه های علوفه و یا آبسه عفونی داشته باشد. چنانچه این بمیاری بر اثر آبسه ناشی از دانه های علوفه باشد شما باید دانه های علوفه را با پنس خارج نمایید و سپس محل زخم را نیز ضد عفونی نمایید.

اگر آبسه در اثر آبسه ی عفونی به وجود آمده بود ابتدا توسط مصرف کردن پماد هایی مانند اکتیول، آبسه ی عفونی را نرم می کنیم و سپس با اسکالپل یک شکاف ریز را در محل آبسه به وجود می آوریم تا چرک و عفونت های آبسه خارج شود،سپس از آنتی بیوتیک ها و ضد ویروس ها برای بهبودی زخم شده و مانع از عفونت آن خواهیم شد.

بیماری تب شیر در گوسفندان

بیماری تب شیر که از بیماری های شایع در گوسفندان است و در شش هفته آخر بارداری و ده هفته بعد از زایمان در گوسفند به وجود می آید،ولی در بز ها ابن بیماری بعد از زایمان به وجود می آید.
این بیماری باعث کاهش کلسیم شیر گوسفند می شود و بسیار سریع بروز می دهد که از علائم آن می توانیم به تتجمع  تذرشحات در سوراخ های بینی، بی حالی دام، فلجی و زمین گیری و حتی لنگش و سخت زایی و بیرون زدگی رحم اضشاره کرد.

البته درمان این بیماری آسان بوده و اگر دامدار به موقع متوجه بیماری دام شود می‌تواند با داروی کلسیم بروگلوکونات دام خود را درمان کند. این که همیشه پیگیر بهداشت و سلامت دام‌های خود باشید در اینجا معنا پیدا می‌نماید که بیماری تب شیر گوسفندان سریعاً درمان می‌شود اما اگر کهنه شود باعث مرگ دام خواهد شد.

بیماری بروسلوز در گوسفندان

بروسلوز از بیماری های گوسفندی می باشد که بر اثر انتقال باکتری باسیل بروسلا ملی تنسیس به بدن ایجاد خواهد شد. سقط جنین در دام های زنده و سوراخ شدن کبد از علائم شایع در دام ها می باشد و در هنگام جفت گیری این باکتری به وسیله قوچ ها به سایر دام ها منتقل می شود.

بیماری آرتریت در گوسفندان

آرتریت یا تورم مفصل از بیماری های عفونی گوسفندان می باشد که معمولا در بره هایی که در مکان های سر بسته متولد می شوند پیش می آید. این بیماری به دو صورت چرکی و غیر چرکی بروز پیدا می نماید. در نوع چرکی مفاصل ورم می کند و باعث می شود که گوسفندان به صورت بسیار شدید بلنگند. در نوع غیر چرکی نیز از یک هفتگی تا پنج ماهگی بروز می نماید و بره ها به سختی راه می روند و دردشان را به راحتی می توانید مشاهده نمایید.

بیماری نفخ شیردان در گوسفندان

این بمیاری عمدتا بیماری بره هایی می باشد که به صورت مصنوعی پروش داده می شود، مخصوصا آن هایی که با شیر گرم و از طریق دست تغذیه می شوند. نفخ شیردان به علت تجمع باکتری ها در معده بره می باشد.

بره های مبتلا به این بیماری شکم متورم و ناراحتی شکمی دارند. افزودن ماست یا پروبیوتیک به شیر باعث کاهش نفخ شیردان خواهد شد و واکسیناسیون بره های پرورش یافته مصنوعی برای پیشگیری از این بیماری بسیار مهم می باشد.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره برخی از بیماری هایی که در گوسفند زنده وجود دارد صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوسفند زنده را دارید می توانید از طریق شماره گیری  ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما در تماس باشید و بعد از سفارش دام مورد نظر آن را درب منزل تحویل بگیرید.