اصول پشم چینی گوسفند زنده

پشم گوسفند زنده از محصولات بسیار مفیدی می باشد که از گذشته های دور تا کنون مورد استفاده انسان قرار گرفته است ولی در گرما ممکن مگس هایی ب روی این پشم بنشیند و باید با چگونگی مقابله با مگس  ها در دامداری مطلع باشید. مهمترین ویژگی و کاربردهای پشم گوسفند شامل؛ استفاده در صنعت نساجی،قالی بافی،ریسندگی و … می باشد. در این مطلب از دامداران پاک می خواهیم به معرفی کامل نحوه پشم چینی در گوسفندان بپردازیم با ما همراه باشید تا با رعایت اصول مربوط به پشم چینی بتوانید به راحتی پشم چینی گوسفندان خود را انجام دهید.

شما برای یادگیری این مهارت باید تمرین و تجربه کسب نمایید، همچنین  استفاده از ابزار آلات نیز به دلایلی که در ادامه به آن می پردازیم امری بسیار مهم است. از دیگر نکات مهم استفاده از لباس کار مناسب و استاندارد است.

چرا باید پشم گوسفندان کوتاه شود

برخی از مواردی که باید پشم  چینی گوسفندان را با ابزارالات مناسب کوتاه کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

  • با فرارسیدن فصل گرما پشم زیاد سبب ایجاد ناراحتی و حتی بیماری برای دام ها می شود.
  • پشم زیاد سبب ایجاد بیماری های پوستی برای گوسفندان می شود زیرا پوست گوسفندان در فصل گرما دچار خارش شده و این حیوانات سعی می کند خود را به چیزهایی نظیر نرده ، دیوار و حتی گیاهان بمالند تا این حس از بین برود و این حالت می تواند به پوست آنها آسیب برساند.
  • چیدن پشم های گوسفند به دامداران این اجازه را میدهد که علاوه بر کسب درآمد از طریق فروش این محصول سلامت گله خود را نیز بعد از فصل زمستان ارزیابی کنند.

بهترین زمان برای پشم چینی گوسفند زنده

اوایل بهار زمانی می باشد که بیشتر گوسفندان بره های خود را به دنیا می آورند به همین دلیل این فصل برای چیدن پشم گوسفند مناسب است. پشم بدست آمده از نژادهای گوسفندان ایرانی به دلیل داشتن  رنگ پذیری و استحکام خوب بیشتر در بافت قالی کاربرد دارد برای اینکه پشم مرغوبیت و کیفیت لازم را داشته باشد باید نکاتی را پشم چینی در نظر داشته باشید.اواسط بهار تا اوایل تابستان تقریبا زمان مناسبی برای پشم چینی گوسفندان می باشد .

کار پشم چینی گوسفندان باید با توجه به تغذیه و نژادهای متفاوت یک تا دوبار انجام شود. پشم این حیوانات در طی زمان با انواع آلودگی ها نظیر علوفه و خاشاک ، گرد و غبار و … آلوده می شود؛ توصیه می شود برای پشم چینی حتما بدن گوسفندان را از این مواد پاک کنید تا بتوانید پشم تولیدی خود را به قیمتی بالاتر به فروش برسانید. برای اینکار می توانید گوسفندان خود را با آب روان شست و شود دهید اگر از پشم چین برقی استفاده نمی کنید می توانید از دوکارد که وسیله متداول پشم چینی در ایران می باشد استفاده کنید.

دامداری صنعتی

چگونگی چیدن پشم گوسفند زنده

معمولا در بیشتر مناطق کشور روز خاصی را برای این کار در نظر میگیرند و چندین گله دور هم جمع شده و توسط اشخاصی که مهارت کافی را در این امر دارند عمل پشم زنی وچیدن پشم گوسفند انجام می شود. برای شروع کردن باید سر و گردن گوسفند را گرفته و به آرامی آن را بر روی زمین بخوابانید سپس از ناحیه سینه شروع به چیدن پشم حیوان نمایید بعد از قفسه سینه به سراغ ناحیه سر و گردن رفته و سپس به سمت ناحیه شکم و پهلوی دام بروید.

وسایل لازم در پشم چینی:

  1. می توانید از قیچی های دستی و یا وسایل برقی استفاده کنید
  2. چندین کیسه تمیز جهت نگهداری پشم های چیده شده آماده کنید
  3. لباس کار مناسب (ماسک ، چکمه ، دستکش ) بپوشید.
  4. قیچی برای تمیز کردن اطراف گوش ، دم و سایر نواحی کوچک

سخن پایانی

در این مطلب به نحوه صحیح پشم چینی در گوسفند زنده و ابزار آلات مورد نیاز صحبت کردیم، چنانچه سوالاتی در این زمینه دارید می توانید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید و جواب خود را خیلی سریع دریافت نمایید، یا می توانید با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ تماس بگیرید و سریع پاسخ خود را دریافت نمایید.