ارتباط دامداری با تغییرات آب و هوا چیست؟

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره ارتباط دامداری با تغییرات آب و هوایی و تاثیر آن بر روی گرمایش زمین می‌پردازیم با ما همراه باشید. چنانچه در حرفه دامداری مشغول  هستید و حفظ محیط زیست برای شما اهمیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

چرا ارتباط تغییرات آب و هوایی با دامداری را باید جدی گرفت ؟

چنانچه ارتباط میان تغییرات آب و هوایی را با دامداری نادیده بگیریم، در آینده بسیار نزدیک با مشکلات زیست محیطی فراوانی همچون، مشکلات زیست محیطی و پدیده گرمایش زمین روبرو خواهیم شد. بر اساس گزارشاتی که سازمان جهانی اعلام نموده است، جمعیت جهان اکنون حدود ۸ میلیارد نفر می باشد که تنها در سال گذشته یک میلیارد افزایش داشته است.

به صورت کلی شهرنشینی، رشد جمعیت و افزایش یافتندرآمددر کشورهای در حال توسعه عامل اصلی برای افزایش تقاضای محصولات دامی است که این تقاضا به منابع زیادی از منابع طبیعی نیازمند می‌باشد.

به طور کلی رشد جمعیت ، شهرنشینی و افزایش درآمد در کشورهای در حال توسعه عامل اصلی برای افزایش تقاضای محصولات دامی خواهد بود . این رشد تقاضا به مقادیر قابل توجهی از منابع طبیعی نیاز خواهد داشت . مصرف این منابع با تولید گاز های گلخانه ای و افزایش دمای زمین همراه خواهد بود.

تاثیر دامداری بر آب و هوا

تاثیر و ارتباط تغییرات آب و هوایی با دامداری چقدر است ؟

از مهمترین گازهای گلخانه ای که حاصل از دامداری و دامپروری می باشد می توانیم به، متان و اکسید نیتروژن اشاره نماییم. متان عمدتا از طریق تخمیر مواد غذایی در روده و ذخیره کود تولید خواهد شد. متان گازی می باشد که در گرم شدن کرده زمین ۲۸ برابر بیشتر از دی اکسید کربن تاثیر دارد. میزان تاثیر اکسید نیتروژن نیز بسیار بیشتر از دی اکسید کربن است.

علاوه بر این گازهای گلخانه ای که تولید می شود و ناشی از تخمیر روده ای مواد غذایی و ذخیره کود، تولید خوراک هم همراه با انتشار دی اکسید کربن و چند گاز دیگر می باشد و به عاملی مخرب تبدیل شده است.

عوامل مخرب دامداری و دامپروی

  1. تولید گازهای گلخانه ای ناشی از تخمیر مواد غذایی در دستگاه گوارش دام ها و ذخیره سازی کود
  2. تغییر کاربری زمین ها و مراتع طبیعی
  3. استفاده و تولید بیش از حد سموم دفع آفات برای افزایش تولید خوراک دامی
  4. ورود شیرابه کود های دامی و فاضلاب دامداری ها به منابع آبی زیر زمینی و رودخانه ای

ذخیره کود دامی چه ارتباطی با تغییرات آب و هوایی دارد ؟

بر اساس تحقیقات انجام شده ذخیره سازی نامناسب کودهای دامی به عنوان مهمترین منبع انتشار گازهای متان و اکسید نیتروژن می باشد. چنانچه انواع مواد آلی حاصل از هضم غذا در دستگاه گوارش دام هایی که پرورش پیدا کرده اند در مجتمع های دامپروری به صورت درست ذخیره و مصرف نشود، باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیری برای محیط زیست خواهد شد.

راهکار کاهش خطرات حاصل از توسعه دامداری

به صورت کلی  میان انتشار گازهای گلخانه ای و مسائل زیست میطی با میزان بهره وری دام ها ارتباط معکوس وجود دارد. بنابراین هرچقدر یک حیوان پر فایده تر باشد و محصولات دامی بیشتری را تولید نماید تا حدود زیادی تاثیرات نامطلوب زیست محیطی دامداری و دامپروری کاهش پیدا می‌کند.

سخن پایانی

در این مطلب درباره اثر دامداری بر روی آب و هوا صحبت کردیم، چنانچه شما می خواهید بدون دردسر دامداری، فقط گوسفند زنده را مستقیم برای کشتار خریداری نمایید و از قیمت گوسفند زنده مطلع شوید،  می‌توانید از طریق شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما در تماس باشید.