تغذیه مناسب گوسفند پرواری

در این مطلب از دامداران پاک قصد داریم تا شما را با بهترین خوراک برای گوسفند پرواری و  پاسخ به این سوال که تغذیه گوسفند پرواری باید چگونه باشد آشنا نماییم، پیشنهاد میکنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

تغذیه گوسفند پرواری

گوسفند پرواری برای اینکه زنده بماند به مقداری غذا نیازمند می باشد که به آن جیره نگهدای می گویند، بهتر است بدانید به میزان غذایی که دام برای تولید گوشت مصرف می کند نیز جیره تولید می گویند، بناربراین نیاز غذایی دام پرواری جمع جیره نگهداری و تولیدی می باشد.

مواد خوراکی که مورد استفادع تغذیه این گوسفندان می باشد علوفه های سبز، ریشه و غده محصولات، مازاد محصولات کشاورزی و مازاد کارخانجات صنایع تبدیلی کشاورزی است.

علوفه های سبز به دلیل حجم زیاد و فیبر فراوان و  برای تغذیه گوسفند پرواری به تنهایی مناسب نمی باشد، پس از سایر مواد ی که دارای انرژی بالا و حجم و فیبر کم می باشند که عملا به آن ها کنسانتره نیز گویند باید به عنوان مکمل غذایی در جیره غذایی گوسفند پرواری استفاده کرد.

 

تغذیه گوسفند پرواری

نیاز غذایی گوسفند پرواری

 1. انرژی به وسیله مواد غذایی تامین شده و برای نگهداری بافت های بدن، فعالیت های حیاتی و رشد و نمو مصرف می شود. چنان چه انرژی مورد نیاز دام تامین نشود، علایم ظاهری کمبود، مانند لاغری و عدم تناسب اندام بروز مینماید.
 2. پروتئین از طریق مواد غذایی تامین می شود و وجود آن برای رشد و نمو دام ضروری می باشد. کنجاله دانه های روغنی و یونجه از مهم ترین منابع تامین پروتئین هستند.
 3.  آب برای گوسفند پرواری بسیار ضروری و متوسط مصرف آن ۳ تا ۵ لیتر در روز می باشد.
 4. مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم، فسفر، ید و آهن برای رشد ونمو دام ضروری است. برای تامین نمک مورد نیاز دام بهتر است ازسنگ نمک استفاده شود.
 5. ویتامین ها برای فعالیت های عادی ضروری هستند، بخصوص ویتامین D که در جذب کلسیم و فسفر نقش بسیار زیادی دارند که این دو نیز در رشد اسکلتی دام بسیار موثر می باشد.

تغذیه مناسب برای گوسفند پرواری

 • خوراک کنسانتره

خوراک کنسانتره برای مصرف گوسفندان محصولی بسیار مناسب می باشد که در مناطق روستایی که نمی توانند کیش، بره و گوسفند پرواری را از یکدیگیر جدا نمایند تولید می شود و موادی که این کنسانتره را تشکیل می دهد شامل؛ ذرت و خرما و ملاس و مواردی از این قبیل می باشد که در بره ها از ماه سوم به بعد قابل استافاده است.

 • دانه جو

جو از زمان های بسار گذشته در خوراک گوسفند استفاده شده و ماده ای بسیار مناسب برا تامین نودن انرژی و پروتئین در گوسفند پرواری است. بهتر است بدانید که میزان پروتئین جو بین ۱۱ الی ۱۲ درصد است و دارای وزن حجمی است. دانه های جو در صورتی که به گوسفند پرواری به صورت بلغوری داده شود از منابع بسار مهم برای تامین انرژی دام است.

 • کاه

کاه محصولی می باشد که از لحاظ تغذیه برای گوسفند پرواری ماده ضعیفی می باشد و از جدا شدن دانه های تیره غلات و حبوبات به دست می آید. برای تغذیه باید کاه را با موادی مخلوط کنید که مقوی شود.

 • یونجه

یونجه یکی از گیاهانی  می باشد که بسیار زیاد جهت تغذیه دام ها استفاده می شود. این ماده خوراکی خشک نزدیک ۶۰ درصد از خوراک خشک گوسفندان را تشکیل می دهد. البته ارزش غذایی برگ یونجه از ساقه آن بیشتر است و باید به زمان و مدل برداشتن آن جهت تاثیر پذیری بیشتر توجه کرد.

تغذیه گوسفند پرواری

 • کنجاله

کنجاله به باقیمانده جامدی که بعد از روغن کشی دانه های روغنی دیده می شود می گویند. این باقیمانده های روغنی شامل موادی مانند کنجد،آفتاب گردان، هسته زیتون، سویا، کرچک و … خواهد بود که به صورت فشرده و یا کوفته شده عرضه می شوند.

ملاس چغندر و تفاله

مازاد کارخانجات قند را با نام تفاله وملاس چغندر می گویند، از خصوصیات خوب آن برای گوسفند پرواری داشتن الیافی مانند سلولز می باشد که قابلیت هضم دارند و باعث ثابت نگه داشتن محیط شکمبه خواهند شد.

 • سبوس

سبوس بخش پوشاننده گندم است که سبوس آن کم وزن می باشد و از این محصول در غذاهای گوسفند پرواری استفاده می گردد. از خصوصیاتی که این ماده غذایی را پر ارزش می کند داشتن کیفیت بالا و پروتئین خام می باشد. مقدار پروتئین آن ۱۵ درصد، ۴۰ درصد جنین گندم و یک درصد فسفر است.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کاما درباره تغذیه مناسب برای گوسفند پرواری صحبت کردیم چنانچه قصد خرید گوسفند پرواری را دارید می توانید از طریق شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما در تماس باشید و گوسفند زنده مد نظر خود را در محل تحویل بگیرید.