خوراک گوسفند پرواری

در این مطلب از دامداران پاک قصد داریم تا شما را با بهترین خوراک گوسفند پرواری و  پاسخ به این سوال که تغذیه گوسفند پرواری و جیره گوسفند پرواری باید چگونه باشد آشنا نماییم، پیشنهاد میکنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

💰برای اطلاع از قیمت گوسفند پرواری و گوسفند زنده به صفحه قیمت گوسفند زنده مراجعه کنید💰

خوراک گوسفند پرواری | تغذیه گوسفند پرواری 🐑

گوسفند پرواری برای اینکه زنده بماند به مقداری غذا نیازمند می باشد که به آن جیره نگهدرای می گویند. بهتر است بدانید به میزان غذایی که دام برای تولید گوشت مصرف می کند نیز جیره تولید می گویند، بناربراین نیاز جیره گوسفند پرواری جمع جیره نگهداری و تولیدی می باشد.

مواد خوراکی که مورد استفاده تغذیه گوسفند پرواری می باشد علوفه های سبز، ریشه و غده محصولات، مازاد محصولات کشاورزی و مازاد کارخانجات صنایع تبدیلی کشاورزی است.

علوفه های سبز به دلیل حجم زیاد و فیبر فراوان و  برای تغذیه گوسفند پرواری به تنهایی مناسب نمی باشد، پس از سایر مواد ی که دارای انرژی بالا و حجم و فیبر کم می باشند که عملا به آن ها کنسانتره نیز گویند باید به عنوان مکمل غذایی در جیره گوسفند پرواری استفاده کرد.

 

تغذیه گوسفند پرواری

بهترین غذا برای گوسفندان پرواری

خوراک گوسفند پرواری شامل موارد زیر است:

 • خوراک کنسانتره

خوراک کنسانتره برای مصرف گوسفندان محصولی بسیار مناسب می باشد که در مناطق روستایی که نمی توانند کیش، بره و گوسفند پرواری را از یکدیگیر جدا نمایند تولید می شود و موادی که این کنسانتره را تشکیل می دهد شامل؛ ذرت و خرما و ملاس و مواردی از این قبیل می باشد که در بره ها از ماه سوم به بعد قابل استفاده است.

 • دانه جو

جو از زمان های بسار گذشته در خوراک گوسفند استفاده شده و ماده ای بسیار مناسب برا تامین نودن انرژی و پروتئین در گوسفند پرواری است. بهتر است بدانید که میزان پروتئین جو بین ۱۱ الی ۱۲ درصد است و دارای وزن حجمی است. دانه های جو در صورتی که به گوسفند پرواری به صورت بلغوری داده شود از منابع بسیار مهم در تغذیه گوسفند پرواری است.

 • کاه

کاه محصولی می باشد که از لحاظ تغذیه برای گوسفند پرواری ماده ضعیفی می باشد و از جدا شدن دانه های تیره غلات و حبوبات به دست می آید. برای تغذیه باید کاه را با موادی مخلوط کنید که مقوی شود.

 • یونجه

یونجه یکی از گیاهانی  می باشد که بسیار زیاد برای خوراک گوسفند پرواری استفاده می شود. این ماده خوراکی خشک نزدیک ۶۰ درصد از خوراک خشک گوسفندان را تشکیل می دهد. البته ارزش غذایی برگ یونجه از ساقه آن بیشتر است و باید به زمان و مدل برداشتن آن جهت تاثیر پذیری بیشتر توجه کرد.

تغذیه و خوراک گوسفند پرواری

 • کنجاله

کنجاله به باقیمانده جامدی که بعد از روغن کشی دانه های روغنی دیده می شود می گویند. این باقیمانده های روغنی شامل موادی مانند کنجد،آفتاب گردان، هسته زیتون، سویا، کرچک و … خواهد بود که به صورت فشرده و یا کوفته شده عرضه می شوند.

ملاس چغندر و تفاله

مازاد کارخانجات قند را با نام تفاله وملاس چغندر می گویند، از خصوصیات خوب آن برای تغذیه گوسفند پرواری داشتن الیافی مانند سلولز می باشد که قابلیت هضم دارند و باعث ثابت نگه داشتن محیط شکمبه خواهند شد.

 • سبوس

سبوس بخش پوشاننده گندم است که سبوس آن کم وزن می باشد و از این محصول برای جیره گوسفند پرواری استفاده می گردد. از خصوصیاتی که این ماده غذایی را پر ارزش می کند داشتن کیفیت بالا و پروتئین خام می باشد. مقدار پروتئین آن ۱۵ درصد، ۴۰ درصد جنین گندم و یک درصد فسفر است.

نیاز غذایی گوسفند پرواری

 1. انرژی به وسیله مواد غذایی تامین شده و برای نگهداری بافت های بدن، فعالیت های حیاتی و رشد و نمو مصرف می شود. چنان چه انرژی مورد نیاز دام تامین نشود، علایم ظاهری کمبود، مانند لاغری و عدم تناسب اندام بروز مینماید.
 2. پروتئین از طریق مواد غذایی تامین می شود و وجود آن برای رشد و نمو دام ضروری می باشد. کنجاله دانه های روغنی و یونجه از مهم ترین منابع تامین پروتئین هستند.
 3.  آب برای گوسفند پرواری بسیار ضروری و متوسط مصرف آن ۳ تا ۵ لیتر در روز می باشد.
 4. مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم، فسفر، ید و آهن برای رشد ونمو دام ضروری است. برای تامین نمک مورد نیاز دام بهتر است ازسنگ نمک استفاده شود.
 5. ویتامین ها برای فعالیت های عادی ضروری هستند، بخصوص ویتامین D که در جذب کلسیم و فسفر نقش بسیار زیادی دارند که این دو نیز در رشد اسکلتی دام بسیار موثر می باشد.

مواد قابل استفاده در تغذیه گوسفند پرواری

 1.  دانه جو چنانچه به صورت بلغوری خورانده بشود، از منابع تامین انرژی برای دام می‌باشد.
 2. کاه ساقه خشک تیره غلات و حبوبات می‌باشد که بعد از جدا کردن دانه و کوبیدن آن بدست می‌آید و از نظر مواد غذایی بسیار ضعیف است. برای گوسفند پرواری کاه باید با کود اوره غنی سازی شود.
 3. غشاء خارجی دانه غلات سبوس است که دارای ارزش غذایی بالایی می‌باشد، و برای دام بسیار آسان هضم می‌شود و همچنین دارای فسفر زیادی است.
 4. کنجاله حاصل مازاد کارخنجات روغن کشی است که مهمترین آن کنجاله تخم پنبه و کنجاله سویا می‌باشد. کنجاله دارای پروتئین فراوانی است و از اساسی ترین مواد خوراکی
 5. گوسفند پرواری می‌باشد.
 6. تفاله و ملاس چغندر، مازاد کارخانجات قند می‌باشد و به علت قندی بودن و خوش خوراک کردن مواد غذایی برای پرواربندی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 7. یونجه برای دام خوش خوراک است و از نظر پروتئین، کلسیم و ویتامین بسیار غنی می‌باشد. ارزش غذایی برگ یونجه بیش تر از ساقه آن است لذا زمان و نحوه برداشت آن تاثیر زیادی روی ارزش غذایی آن خواهد داشت.

جیره گوسفند پرواری

برای تولید شیر در دام مقداری مواد غذایی در ۲۴ ساعت در اختیار دام قرار می‌گیرد تا دام بتواند به فعالیت های خود ادامه دهد و تولید شیر نماید، جیره غذایی میگویند. جیره غذایی معتدل است که مخلوطی از چند ماده خوراکی باشد که دارای نسبت صحیحی از انرژی و مواد مغذی مختلف می‌باشد و اگر این مقدار روزانه در اختیار دام قرار بگیرد احتیاجات او را از نظر مواد معدنی، انرژی، پروتئین، و سایر مواد مغذی تامین می‌نماید.

جیره گوسفند پرواری

اصول تهیه جیره گوسفند پرواری ؛ بهترین خوراک برای گوسفند

برای تهیه جیره متعادل باید از احتیاجاتی که گوسفند زنده دارد همانند پروتئین، ماده خشک، مواد مغذی اطلاعات کافی را داشته باشید. جیره غذایی به دلیل خوش خوراکی و قابل هضم بودن بسیار مقوی است ولی باید در نظر داشته باشید که از نظر اقتصادی نیز با صرفه باشد و به دلیل اینکه گوسفند حیوانی نشخوار کننده است باید مقدار کافی مواد خوراکی در جیره بسیار ضروری می‌باشد.

مواد خوراکی که باید در پرواربندی گوسفند نژاد مهربان در نظر داشته باشید شامل جو بلغور شده، یونجه، کنجاله تخم پنبه، سبوس گندم، تفاله خشک چغندر قند و کربنات کلسیم می‌باشد برای هر راس دام، مقدار خوراک مصرفی درهرروز ۱۳۰۰ گرم است.

برای عادت کردن بره ها و جلوگیری از مشکلات گوارشی ناشی از خوراک مصرفی، تغییر جیره بایستی به صورت تدریج و طی یک هفته تا ده روز انجام گیرد. درماه دوم پرواربندی مقدار خوراک مصرفی ۱۶۰۰ گرم می شود بطوری که برای هر بره ۱۲۸۰ گرم کنسانتره و ۳۲۰ گرم یونجه به صورت مخلوط در سه وعده می‌باشد.

جمع بندی: تغذیه گوسفند پرواری

برخی از مواد همچون، مواد مغذی، مواد پروتئینی، آب و ویتامین هایی همانند ویتامین D و کلسیم برای رشد و پرواربندی گوسفند زنده بسیار مهم است و توجه کنید که همه گوسفندان نیاز به نگهداری و مواد خوراکی دارند که شما باید همیشه این دو مورد را در نظر داشته باشید. برای کسب سود عالی شما می‌توانید با نگهداری به موقع و تهیه مواد غذایی گوسفندان برای صد روز، گوسفندانی چاق را پرورش دهید و سپس به فروش برسانید و به سود خوبی برسید.

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره تغذیه مناسب برای گوسفند پرواری صحبت کردیم چنانچه قصد خرید گوسفند پرواری را دارید می توانید از طریق شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما در تماس باشید و گوسفند زنده مد نظر خود را در محل تحویل بگیرید.