مواد قابل استفاده در تغذیه گوسفند پرواری

برخی از مواد همچون، مواد مغذی، مواد پروتئینی، آب و ویتامین هایی همانند ویتامین D و کلسیم برای رشد و پرواربندی گوسفند زنده  بسیار مهم است و توجه کنید که همه گوسفندان نیاز به نگهداری و مواد خوراکی دارند که شما باید همیشه این دو مورد را در نظر داشته باشید. برای کسب سود عالی شما می‌توانید با نگهداری به موقع و تهیه مواد غذایی گوسفندان برای صد روز، گوسفندانی چاق را پرورش دهید و سپس به فروش برسانید و به سود خوبی برسید.

مواد قابل استفاده درتغذیه گوسفند پرواری

  1.  دانه جو چنانچه به صورت بلغوری خورانده بشود، از منابع تامین انرژی برای دام می‌باشد.
  2. کاه ساقه خشک تیره غلات و حبوبات می‌باشد که بعد از جدا کردن دانه و کوبیدن آن بدست می‌آید و از نظر مواد غذایی بسیار ضعیف است. برای گوسفند پرواری کاه باید با کود اوره غنی سازی شود.
  3. غشاء خارجی دانه غلات سبوس است که دارای ارزش غذایی بالایی می‌باشد، و برای دام بسیار آسان هضم می‌شود و همچنین دارای فسفر زیادی است.
  4. کنجاله حاصل مازاد کارخنجات روغن کشی است که مهمترین آن کنجاله تخم پنبه و کنجاله سویا می‌باشد. کنجاله دارای پروتئین فراوانی است و از اساسی ترین مواد خوراکی
  5. گوسفند پرواری می‌باشد.
  6. تفاله و ملاس چغندر، مازاد کارخانجات قند می‌باشد و به علت قندی بودن و خوش خوراک کردن مواد غذایی برای پرواربندی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  7. یونجه برای دام خوش خوراک است و از نظر پروتئین، کلسیم و ویتامین بسیار غنی می‌باشد. ارزش غذایی برگ یونجه بیش تر از ساقه آن است لذا زمان و نحوه برداشت آن تاثیر زیادی روی ارزش غذایی آن خواهد داشت.

جیره غذایی مورد نیاز گوسفند پرواری

برای تولید شیر در دام مقداری مواد غذایی در ۲۴ ساعت در اختیار دام قرار می‌گیرد تا دام بتواند به فعالیت های خود ادامه دهد و تولید شیر نماید، جیره غذایی میگویند. جیه غذایی معتدل است که مخلوطی از چند ماده وراکی باشد که دارای نسبت صحیحی از انرژی و مواد مغذی مختلف می‌باشد و اگر این مقدار روزانه در اختیار دام قرار بگیرد احتیاجات او را از نظر مواد معدنی، انرژی، پروتئین، و سایر مواد مغذی تامین می‌نماید.

تغذیه گوسفند پرواری

اصول تهیه جیره متعادل

برای تهیه جیره متعادل باید از احتیاجاتی که گوسفند زنده دارد همانند پروتئین، ماده خشک، مواد مغذی اطلاعات کافی را داشته باشید. جیره غذایی به دلیل خوش خوراکی و قابل هضم بودن بسیار مقوی است ولی باید در نظر داشته باشید که از نظر اقتصادی نیز با صرفه باشد و به دلیل اینکه گوسفند حیوانی نشخوار کننده است باید مقدار کافی مواد خوراکی در جیره بسیار ضروری می‌باشد.

مواد خوراکی که باید در پرواربندی گوسفند نژاد مهربان در نظر داشته باشید شامل جو بلغور شده، یونجه، کنجاله تخم پنبه، سبوس گندم، تفاله خشک چغندر قند و کربنات کلسیم می‌باشد برای هر راس دام، مقدار خوراک مصرفی درهرروز ۱۳۰۰ گرم است.

برای عادت کردن بره ها و جلوگیری از مشکلات گوارشی ناشی از خوراک مصرفی، تغییر جیره بایستی به صورت تدریج و طی یک هفته تا ده روز انجام گیرد. درماه دوم پرواربندی مقدار خوراک مصرفی ۱۶۰۰ گرم می شود بطوری که برای هر بره ۱۲۸۰ گرم کنسانتره و ۳۲۰ گرم یونجه به صورت مخلوط در سه وعده می‌باشد.

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک درباره موارد قابل استفاده در تغذیه گوسفند پرواری صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوسفند زنده را داشتید می‌توانید به راحتی خرید خود را از طریق دامداران پاک انجام دهید و گوسفند را درب منزل خود دریافت نمایید.