نکاتی درباره گوسفند پرواری

گوسفندان با توجه به نژادهای مختلف برای ارائه بهترین محصول نیاز به یک اصولی در نوع پرورش دارند. که پرواری گوسفند اصولی می‌باشد که برای گوسفندان گوشتی به کار میرود تا فروش گوسفند زنده و ارائه گوشت آن بهتر و به صرفه تر باشد پرواری کردن گوسفند به معنای چاق کردن دام برای زیاد کردن گوشت گوسفند با اصول بهداشتی و رعایت رژیم غذایی درست است.

برای اطلاع از قیمت و خرید گوسفند زنده به صفحه خرید گوسفند زنده مراجعه کنید.

عوامل مهم برای انجام گوسفند پراوری درست و مناسب:

 1. شناختن نژاد های مختلف به همراه مشخصات آنها
 2. ایجاد جایگاه مناسب جهت پرواربندی
 3. خرید دام مناسب جهت پرواربندی
 4. تهیه علوفه مورد نیاز دام ها در طول دوره پرواربندی
 5. قرنطینه و انجام امور بهداشتی بر روی دامهای خریداری شده قبل از پرواربندی
 6. بکارگیری روشهای مناسب پرواربندی
 7. رعایت اصول صحیح تغذیه در طول دوره پرواربندی

با رعایت اصول درست و بنا به دلایل جوی جامعه مثل کمبود و  قاچاق گوشت و… پرواربندی یک امر مهم است که نکات زیر موارد مهم در شروع پرواربندی می‌باشد :

نکات مهم  گوسفند پراوری:

 1. بره های خریداری شده در اوایل تابستان باید تا اوایل پاییز در چراگاه ها نگهداری شود (به لحاظ رشد جسمانی و موجود بودن علوفه)
 2. بره هایی که در فصل پایز خریداری می شود بلافاصله به پروار بسته می شود.
 3. بهترین شکل پرواربندی زمانی است که بره ها ابتدا ۲۰ تا ۳۵ کیلو گرم وزن داشته باشند و در زمان فروش ۴۲ تا ۵۵ کیلو گرم وزن داشته باشند.
 4. بره هایی که به رشت کافی رسیده اند بهتر است با کاه و دانه های غلات چاق شوند.
 5. در زمان پرواری دانه های غلات بلغور له شوند (بخصوص زمان میش های پیر و لاغر)
 6. آزمایش های تجربی نشان داده است که حداکثر دوره پروار بندی ۳ ماه تا ۱۰۰ روز می باشد.

انواع روش های پرواربندی:

۱) گوسفند                                                                          ۲) بره

۱٫۱) گوسفندان جوان: این گروه بره هایی هستند که به تازگی از ۷ ماهگی خارج شده اند و حدود ۱۰ الی ۱۱ ماهگی به کشتارگاه می ‌روند در این دوره به علت چربی جمع شدن در بدن گوسفند بهتر است پرواری نمودن گوسفند با علوفه باشد.

 

۱٫۲) گوسفندان پیر: این گروه شامل گوسفندان و قوچ های پیری می‌باشد که از نظر گله داشتی نگهداری آنها مقرون به صرفه نیست. این نوع رشد بدنی خود را پشت سر گذاشته اند و گوشت خیلی مناسبی ندارند برای همین با کمترین هزینه و خرید علوفه درجه پایین پرواری می‌شوند.

پراوری گوسفند

۲٫۱) روش معمولی: این روش مختص بره های نوزاد تا ۴ یا ۵ ماهگی است که از شیر مادر تغذیه می‌شوند و کمی کنسانتره مناسب در رژیم غذایی آن هاست و بعد از ۴۰یا ۴۵ کیلو به کشتارگاه خواهند رفت.

پراوری بره

۲٫۲) پرواربندی کنسانتره ای: در این روش بره ها بعد از جدا شدن از مادر با پروتئین ۱۸ درصد پرواربندی می‌شوند ولی اگر بره های شیری باشند ۳ ماهگی از مادر جدا می‌شوند و پرواربندی سبک تری دارند

پراوری کناسنتره ای

۲٫۳) پرواربندی مرتعی: این نوع پرواربندی بیشتر برای بره هایی که در اواسط پاییز و اوایل زمستان متولد شده اند استفاده می شود و تا اواخر تابستان به کشتار می‌رسند. در این روش بره ها در ۴ ماهگی تا ۵ ماهگی خریداری شده و در مراتع مرغوب طبیعی و مصنوعی چرا می شوند و علاوه بر آن در وعده شبانه با کنسانتره پروار می‌شوند و وزن این نوع بره ها در ۷ تا ۸ ماهگی در نژادهای سنگین به ۴۵ تا ۵۰ کیلوگرم میرسد.

توجه داشته باشید رعایت تمام  این مراحل و خیلی اصول دیگر در پرواربندی بسیار حائز اهمیت است چراکه با رعایت تمامی این نکات است که  دامدار و جامعه به نتایج دلخواه خود میرسند:

نتایج حاصل از پراوری:

۱- افزایش تولید گوشت قرمز و کاهش میزان واردات آن

۲- اشتغال زایی و فعال شدن نیروهای غیر فعال و بیکار در روستاها

۳- جلوگیری از فشار بر مراتع طبیعی و احیای آنها

۴- ایجاد تعاونی و ارایه تسهیلات و امکانات به پرواربندان

۵- آشنایی دامداران با مواد کنسانتره دامی و پی بردن به ارزش غذایی آن ها

۶- جلوگیری از کشتار بی رویه دامهای قابل پروار و بهره گیری از پتانسیل ژنتیکی آنها در سطح کشور

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک درباره گوسفند پرواری صحبت کردیم، چنانچه قصد خرید گوسفند زنده را دارید و یا برای اطلاع از قیمت گوسفند زنده پرواربندی شده به صفحه قیمت گوسفند مراجعه کنید.