تاثیر مصرف آب سالم در تغذیه گوسفند

آب از اساسی ترین مولفه های هر واحد دامداری می باشد و دام زنده برای گردش خون، هضم غذا، کنترل دما، شیردهی و تولید مثل به آب نیازمند هستند. تاثیر مصرف آب سالم در تغذیه گوسفند بسیار زیاد می باشد که برخی موارد همچون میزان مصرف آب و حتی نوع آب و همچنین از این لحاظ که آب عاری از میکروب و بیماری باشد، دارای اهمیت بالایی می باشند.

جهت آگاهی از شرایط نگهداری گوسفند و قیمت انواع نژاد گوسفند، برروی قیمت گوسفند زنده کلیک کنید.

اهمیت مصرف آب سالم برای گوسفندان

قبل از اینکه در رابطه با نوع مصرف آب در گوسفند سخن بگوییم، پیشنهاد میکنیم اگر قصد دامداری در مناطق کم آب و علف را دارید بجای خرید گوسفند، به خرید بز زنده بپردازید تا بتوانید درآمد بیشتری را نصیب خود نمایید، دلیلش نیز این است که بز به آب و علوفه کمتری نیازمند است و مقاومت بیشتری را در برابر علوفه کم و همچنین آب کم نشان می دهد.

آب سالم در تغذیه گسفند بسیار موثرمی باشد زیرا هم می تواند زمینه بروز بیماری های مختلف باشد و همچنین از بروز بیماری های مختلف جلوگیری نماید. این  به این معنی می باشد که چنانچه شما به دام خود آب آلوده ای بدهید که حاوی انواع میکروب و باکتری ها می باشد قطعا زمینه بروز انواع بیماری در دامخواهید شد، و در صورتی که آب مناسب به دام بدهید از بروز بیماری های مختلفی جلوگیری می نمایید.

عوامل مهم در مصرف آب در گوسفند زنده

۱٫ بارداری و شیردهی:

هنگامی که یک میش باردار می باشد، میزان آب مورد نیاز آن در ماه سوم بارداری افزایش پیدا می کند و آب مصرفی در ماه پنجم بارداری دو برابر می شوند و اگر دوقلو داشته باشند،

میزان آب مصرفی از این مقدار بیشتر هم می شود.

همچنین باید بگوییم که میش های شیرده نیاز به مصرف دو برابر آب نسبت به میش های غیر شیرده دارند، زیرا میش های شیرده برای تولید شیر به مقدار زیاد نیاز به آب بیشتری نیز دارند. می توانیم بگوییم یک ماده شیرده حداقل ۵۰ درصد بیشتر از یک حیوان غیر شیرده نیازمند به آب است.

۲٫ کیفیت آب:

برای سلامتی گوسفند زنده بسیار مهم می باشد که همیشه و به اندازه کافی آب سالم در دسترس داشته باشد. اگر منبع محدودی از آب وجود داشته باشد، گوسفندان به دلیل

نیاز به برقراری تعادل در مصرف آب و علوفه، كمتر غذا می خورند.

عدم تعادل در مصرف آب سالم سلامت گوسفندان را در برابر مسائلی همچون گوارشی و متابولیکی با مشکل روبرو میسازد. چنانچه آب به دلیل عدم تصفیه دارای کیفیت بد باشد و همچنین حاوی آلاینده های مضر باشد یا طعم بدی را داشته باشد  ممکن است گوسفندان مصرف آب خود را کاهش دهند.

۳٫کمیت آب:

با در نظر گرفتن مقدار آب مورد نیاز برای بر طرف نمودن نیازهای دام، بهتر است که یک مقدار آزادانه و یا بیشتر از نیاز یک حیوان را فراهم نمایید تا اگر چنانچه دوره های خشکی و خرابی زیر ساخت ها پیش آمد شما دچار مشکل در تامین نمودن نیاز های دام نشوید

در نظر گرفتن مقدار آب مورد نیاز برای تأمین نیازهای دام زنده، عاقلانه است که یک مقدار آزادانه، حتی بیشتر از حداکثر نیاز یک حیوان، فراهم کنید تا اگر دوره های خشکی

و خرابی زیرساخت ها اتفاق افتاد (به عنوان مثال خرابی در لوله ها یا مخزن ها) دچار مشکل در تامین نیازهای دام زنده نشوید.

نقش آب در تغذیه گوسفندان

در مرحله اول برای هر موجودی همانند گوسفند و گاو و هرحیوان دیگری نیاز است که آب کافی را استفاده نماید. بنابراین شما نیز باید این عامل بسیار مهم را برای زنده نگه داشتن دامی که در حال پرورش آن هستید ضروری است و پس از آن می توانیم به بررسی فواید مصرف آب سالم پرداخت همراه ما باشید.

  • کمک به فرآیند هضم و گوارش
  • انتقال مواد مغذی و مورد نیاز به بخش های مختلف از طریق خون و رگ
  • کمک به دفع مواد زائد از طریق ادرار و مدفوع
  • فراهم آوردن محیط مناسب برای جنین در طی دوره آبستنی
  • کمک به حفظ سلامت دام برای جلوگیری از بروز بیماری
  • متعادل نمودن دمای بدن
  • نقش موثر در انجام عمل تعریق و دفع مواد زائد

سخن پایانی

در این مطلب از دامداران پاک به طور کامل درباره نقش آب سالم در تغذیه گوسفند زنده صحبت کردیم، چنانچه در این زمینه سوال دارید و یا قصد خرید گوسفند زنده را دارید می توانید از طریق شماره گیری ۰۹۱۲۶۲۷۳۸۲۶ با ما در ارتباط باشید و گوسفند را همراه با باسکول درب منزل تحویل بگیرید.